Google Chrome OS – ar tai, ko tikėjomės?

Kaip ir buvo žadėta, ketvirtadienį interneto paieškos gigantas Google pirmą kartą oficialiai pristatė savo artėjančią Chrome operacinę sistemą. Prieš spaudos konferenciją kompanija paskelbė operacinės sistemos programinį kodą, kuriuo gali naudotis atvirojo kodo bendruomenė.

Sundaras Pichai, Google produktų kūrimo viceprezidentas, teigė, jog vienas iš esminių Chrome OS privalumų – greitis ir patogumas. Kompanija operacinę sistemą kuria taip, kad ja būtų galima naudotis labai paprastai bei greitai. Jūs spustelėjote mygtuką ir akimirksniu patekote ten, kur norėjote. Asus Eee PC internetiniame nešiojamajame demonstruota operacine sistema išties užsikrovė žaibišku greičiu.

Chrome OS, pasak kompanijos, yra nutaikyta į internetinius nešiojamuosius bei naują produktų klasę apie kurią turbūt neesate daug girdėję – tai mobiliosios planšetės. Nepaisant to, Google pranešė, kad operacinės sistemos pagrindas yra HTML5. Penktoji hiperteksto kalba leis internetinėms programoms naudoti procesorių ir kitus asmeninio kompiuterio resursus atkurti ar dirbu su vaizdu bei garsu.

Pristatyta vartotojo sąsaja daug ką šokiravo, kai ką – tiesiog nustebino. Jos pagrindas – Chrome naršyklė. Kiekviena programa, kuri veiks Chrome operacinėje sistemoje, yra internetinė programa. Ja besinaudojančiam vartotojui jų nereikės nei diegti, nei rūpintis jų atnaujinimu. Programų kortelės (angl. tabs) leis greitai pasiekti norimą naudoti internetinę programą, o tai, jog jas galima pertempti ar perkelti į bet kurią vietą, leis sugrupuoti jums patogiu būdu. Tikėtina, kad atvirojo kodo bendruomenė turės galimybę pakeisti operacinės sistemos vartotojo sąsaja ir parodys savo iniciatyvą.

Google mus tikina, kad dar vienas Chrome OS „vinis“ – neabejotinas saugumas. Operacinė sistema neleis programų įdiegti, neleis daryti jokių pakeitimų operacinėje sistemoje, informaciją bus galima tik nuskaityti. Chrome OS nuolat atsinaujins, vartotojų duomenys bus visad automatiškai sinchronizuojami su apskaičiavimų debesimi, o jie taipogi bus šifruojami. Geras dalykas tas, jog jei jūsų kompiuteris suges, nusipirkę naują galėsite iš karto naudotis operacine sistema. Viskas ko reikės, tai tik prisijungti prie debesies (angl. cloud).

Tikėtina, kad Chrome OS operacinę sistemą gali platinti gamintojai, kurie ją diegs į savo įrenginius. Google jau kuris laikas bendrauja su gamintojais, kad nuspręstų, kuriuose įrenginiuose veiks jos operacinė sistema. Viskas kol kas atrodo gana keistai ir visiškai ne taip, ko galbūt buvo galima tikėtinas, bet ar mums reikia permainų? Taip.



26 Komentarai

  1. Runonce parašė:

    Isbandziau ta nesamone…:D Tokio sudo net nesusapnuosi…nezinau kas su tokia os gali savo pc naudot?Nebent viskai nieko nesugebandys,kuriem pakanka delfi paskaityt…tai sistemai net ir iki siuolaikiniu telefonu dar toli…net ir tie pranoksta galimybemis:D…apart paieskos sitemos jie ir nepadare dar kol kas nieko geresnio:D

  2. developeris parašė:

    As tai uzskaityciau ir daugiau ju kuriniu 🙂 bet tas OS tai kolkas man nesuprantamas , aisq galbut as netoks vartotojas kuriam tik internetas galvoj 😀

  3. ligonis parašė:

    Runonce: greitas kompiuterio ikrovimas. nesirupinimas jokiais nesamoningais updeitais \"adobe acrobat reader needs to be updated, to update please update adobe updater…\" 😀

    ta OS ir skirta zmonem kurie nieko su kompu nedaro tik skaito pasta. kaip zinia pasto skaitymui nereikalinga high-end vaizdo plokste, ko pasekoje naudojama maziau energijos ko pasekoje – ilgesnis baterijos tarnavimo laikas.

  4. suck4it parašė:

    Asmeniskai as manau nusiperki geresni rageli ir turi tapati ir dar daugiau.. 😀 Nu nebent tuos netbookus pasiulys uz labai patrauklia kaina, ko ir tikiuosi.. 😉

  5. crooked parašė:

    ne, nu jus ir galvociai, taigi sita OS ir kure turint omenyje zmones kurie TIK internetu naudojasi

  6. Tomas parašė:

    Pritarčiau jums visiems, galbūt OS ir būtų dar atleistina jei google android neegzistuotų, šiuo atveju Android yra tikrai daug geriau nei Chrome OS, beje Android ant x86 paleist nesunku.

    O kadangi ši OS ir buvo skirta tik tokiems kuriem delfis reikalingas, tai kaikurie jūsų argumentai yra neteisingi.

  7. sinsoul parašė:

    Manau labai naudinga. Galima naudot kaip antra os. Na pvz, kai esi ne namie… Tai manau būtų tikrai patogu, o dar ir resursų naudos mažiau, baterija ilgiau tvers…

  8. -NRJ- parašė:

    nuomones visokios. bet manau savo nisa tikrai ras.
    ir seip nereiketu cia per daug vaziuoti ant sios OS, cia tik ankstyvas demo, iki galutinio varianto dar daug vandens nutekes, ir kaip sake pats pirstatinetojas kad tai ka matote dabar galutinima variante gali atrodyti visai kitaip. 🙂

  9. Tomas parašė:

    NRJ, pati idėja yra gan siaura šios OS, vat čia ir visa bėda. Bet kaip jau minėjo, turėtų rast savo nišą.

  10. Pofke parašė:

    Kodel labai siaura paskirtis? Kodel jinai sudina, jei nebereikalingi hardai ir panasiai?
    Manau ideja labai gera. Jau senokai buvo manoma apie cloud tipo kompiuteri i kuri visi kiti kompiuteriai jungiasi. Sumazes piratavimas, drastiskai arba isvis neliks. Niekada nebereikes rupintis, kad tavo kompas nebepatrauks kokio nors zaidimo ar programos. Visa informacija bus saugoma \"tenais\" ir nebeliks rizikos, kad ji dings. Chrome OS ne tik delfi skaitytojams skirta bus. Negana to, kad cia tik pradine versija, bet dar ir nepatirta naujove. Bus labai daug kompaniju, kurios rems sia ideja, nes jiems nebeliks rizikos, kad is ju pavogs produktus, uz viska teks sumoketi. Sakykim, nusipirkai zaidima ir jis ten visad bus, nepamesi kompakto, nepamesi Cd-Key. Viskas tenais liks. Beje, jei lieka tik internetas ir ekranas is tokio kompiuterio, tai drastiskai sumazeja energijos suvartojimas, kad labai patiks zaliuku judejimui.
    Aisku kyla daug problemu su informaciniu technologiju kompanijomis, kurios gamina kuo galingesnius produktus vartotojams, daugiau gHz, daugiau GB, daugiau Watt\’u. Ju pardavimai irgi drastiskai zumazetu, kaip ir energijos suvartojimas.

  11. Tomas parašė:

    Cloud turi vieną problemą – saugumas. Viskas tuom pasakyta, Pofke.

    Paskirtis siaura, gali paskaityt delfi, tuom viskas baigias, neatsiras itin daug norinčiu naudot šią OS netbooke kai jie gali rast geresnių alternatyvų greitam boot time ir paprastumui.

  12. SB parašė:

    Tomas>>Tu nori pasakyt, kad mano Gmail paštas nėra saugus? Paistalai.

  13. suck4it parašė:

    Viskas butu gerai, bet manau siek tiek per anksti isejo.. 😉 Kai kiekvienas tures bent 100mbps rysio bus kitas reikalas, o dabar manau nesamone.. Tarkim, kaip as megstu isvarau i kaima pailset, o neretai buna, kad kaip vakaras taip ner ka veikt.. Tai ka visuomet po ranka turi laptopa kuriame prikista filmu daugiau nei proto ir ziurineji sau gal dar koki graju pazaidi ir pan. O ka veikt jei turi tik omniconecta? HD filmus zet kuriuos kraus para laiko? 😀 Ispopuliares 4G gal galima bus pradet siek tiek zvilkciot.. Bet seip manau per anksti tas pats fail, kaip ir su vista buvo.. 😉
    Beto kazkas sake gerai bus naudot kaip antra OS.. Deja, bet OS galesi gaut tik perkant chrome machine kuri, kaip suvokiu bus be hdd taip, kad pamirskit.. 😉

  14. Fostil parašė:

    Norint zaidimus zaisti cloud sistemoje, reikes gero interneto ir itin mazo pingo kas yra keblokas dalykas. Nebepamenu pavadinimo tos sistemos, bet US yra kuriama ten ta sistema tai didziausiais minusas labai mazu spinduliu nuo serveriu tegali vartotojai normaliai zaisti. Tad tobuleti jiems dar yra ko.
    Kas liecia chroma, tai turetu gera ateitis nusimatyti kai issiples ir office programos bus pilnai internetu pasiekiamos, bet kolkas su tuo \"tik\" delfiui tai sleptis jiem kolkas.

  15. Runonce parašė:

    Siaip pats gmail nenaudoju,bet daznai tenka pastebet internete straipsnius kad tai viena diena,tai kita neveike gmail…ar tai uzluzo,ar tai uzchakino kas nors:D ….kaip manot,o ar ne dazniau taip bus su chrome?Jei jau eletroninis pastas,ir tas luzineja…cia bus jau visai kita apkrova…nu ir kaip tada pasiekt tuos savo megiamus failus???Geriau jau man tie failai guli mano harde,ir man taip tikrai saugiau…tik reik moket pasirupint savo yranga.

  16. tomaxsas parašė:

    Kalbat apie produkta kuris net nera beta stadijoje….

  17. suck4it parašė:

    Runonce per tiek laiko gyvavimo buvo tik kelis kartus uzluzes. Visiem pasitaiko nereikia cia pradet nusisneket. Dar turek omeny, kad ir taip ziauriai geras el. pastas uz dyka.. 😉 Chrome bus kitas reikalas. Tik visvien manau, kad be 100mbps wifi nieko cia nebus.. Aisku dar ir servai turetu buti Lietuvoi, nes, kaip zinia dar daba gan sudetinga gauti 100mbps i uzsieni.
    Asmeniskai as tai neisivaizduoju, kaip gali apsimoket parduot netbooka uz centus ir dar poto viska servuose laikyt nu, bet jei daro vadinas apsimokes.. 😀

  18. Tomas parašė:

    SB, cloud computing yra ne tavo gmailas. Cloud computing yra tai, kad tavo dokumentus, nuotraukas, emailus, kur tu lankais, viską žino google. Kai prasidės kilt įmonės kurios siūlys cloud(tai tikrai bus) visvien bus įsilaužimų, įsivaizduojat kokie kiekiai jūsų asmeninių failų gali nutekėt. Cloud computing yra gerai tik kitokiu tipu, kai darbo vietose konkrečiai stovi serveris ir iš jo dirba cloud, pajungta viskas lan. Runonce teisingų argumentų pateikė blogosios cloud pusės.

    Cloud\’o kišimas eiliniam vartotojui yra didžiausia nesąmonė.

  19. kasharas parašė:

    siaurai mąstot kai kurie 😀 daugumai vienintelis interneto panaudojimo būdas delfi 😀 man patiko šita mintis, įsidiegi į kompą kaip antrą OS (geriausiai į netbook\’ą), atsisėdi kur reik pachekint paštą ar dar ką pasileidi Chromo OS ir užsikraus geriau ir resursų turėtų mažiau valgyt, pažiūrėjai ką reikia ir gerai 🙂 manau užsikabins daiktas, ir bus pakankamai neblogai naudojamas

  20. Esthreel parašė:

    Nzn bet as labai daug laiko praleidziu internete, pas mane simtai bookmarku, netbookas tikrai patogu browsint, be intiko jo niekad nenaudoju. Namie, univere, darbe, visur wifi yra niekad problemu neturiu, jei blogai noske kaip modema lengva per bt pasijungt. Kaip pagrindines os tai neisivaizduoju, net netbooke. Windows 7 greit sukas, kalnai softo, chrome narsykle, na tiesiog akivaizdziai geriau. Turiu ubuntu netbook remix, veikia. Performance tas pats kaip windows, softo maziau, visos prog pilkos be bilzgancio UI, nzn tiesiog jaucias pigiai.Na nauji windowsai man labai patinka, is to kas yra manau w7 yra geriausia ir lanksciausia os siuo metu. sorry apple fanboys. Tiesiog osx leta ant pigaus netbooko. O chrome os tikrai manau dar isbandysiu (per sun virtulabox lengva paleist google: chrome os gtgt) bet viska nulems perdormance jei neka geriau nei w7, sorry bet nera prasmes naudot. Kam reikia atskiros OS narsyklei veikianciai windows aplinkoje? Prasom gincytis.

  21. nanoWorld parašė:

    W7 lanksti tau – tai subjektyvu, nes priklauso nuo tavo poreikiu, kitam lanksti gali buti ir slackware per CLI – cia jau kaip paziuresi. OSX is esmes neskirtas netbook\’ams, ir is esmes neskirtas niekam iskyrus MAC\’us (ju perkelinejimas ant paprastu PC man yra gryniausia pornografija). Konkreciau Chrome OS koncepcija yra originali – to is jos neatimsi. Kiek praktiskai pasiteisins bus galima pamatyti pagal atsiliepimus ir statistikas, kuomet ji bus galutinai pateikta naudojimui.

  22. suck4it parašė:

    \" man patiko šita mintis, įsidiegi į kompą kaip antrą OS \"
    Matau vistiek nesuprantat ka sneku.. Gali bus naudot sia OS tik su chrome machine vadinas jos bus be hdd ir pns taip, kad isikalkint i savo galvas, kad neis naudot, kaip antra OS.. JMJ!!!!…

  23. spfanas parašė:

    butinai naudosiu tik ne asmeninei info laikyti, naudosiju kaip nemokama harda, tik va idomu kokia sparta siusis is ten ir atgal? o iprastu windowsu dar 100 metu niekas nepakeis, pagal sendienini technologiju vystymasi.liudna delto, piratavimo ir manau nesustabdys sita os niekada, nebent visus pasaulio internautus priverstu naudotis tuo \"debesiu\" 😉

  24. eZx parašė:

    Google sėkmingai tęsia savo kažkada seniai išdėstytą mintį apie interneto kaip visuotino tinklo ir visų asmeninių kompiuterio sujungimo idėją. Būtų įdomu išbandyti šią operacinę sistemą, vien teksto ir vaizdo medžiagos neužtenka susidaryti vertinamajam įspūdžiui. Įmonė kaip visad pasižymi inovacijomis, o konspiracinių idėjų šalininkai šį būsimą produktą traktuoja kaip dar vieną žingsnelį pasaulinio Google įsigalėjimo link. Įdomu kas toliau?

  25. PauliusBa parašė:

    Įidomu, įdomu. O kas, jeigu aš noriu vienu metu matyt youtube klipą IR chatintis Skype? Tas daiktas gi neturi langų, nenorėčiau switchintis tarp tabų.
    O jei rimtai, gerai būtų buvę, jeigu Chrome Windowsus pastatytų į tokią vietą, į kokią Android pastatė WinMo – UI kokybės ir filosofijos prasme. Šiuo metu geriausias desktop UI yra Windows 7.

  26. Domast parašė:

    jokio tolko iš tos Chrome OS 🙂 win7 man kraunasi iš po hibernate ~15s ir turiu normalę OS kuri nevaržo mano veiksmų, nereikės perkrovinėti PC jei benaršant internete kažko prireiks rimčiau 🙂 vnž. totalus fail kolkas…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.