Kvantinė fizika: Feynman'o diagramos
Šis straipsnis dvigubas, nes šios temos nėra labai plačios, tačiau labai susijusios. Pastebėkite kaip dalelių pėdsakai burbulinėje kameroje primena Feynman'o diagramas.
Burbulinė kamera
Tai vienas iš pirmųjų dalelių stebėjimo metodas. Rezervuaras tarp dviejų stiklų pripildomas suslėgto skysčio (pvz. azoto) kurio temperatūra vos keliais laipsniais žemesnė už virimo. Tuomet pistonas greitai sumažina skysčio slėgį, taip paversdamas jį peršildytu skysčiu ir jame matosi tuo metu pro jį skriejusių dalelių pėdsakai. Įrenginio šonuose esantys magnetai traukia skirtingai įelektrintas daleles į priešingas puses. Virš rezervuaro esanti kamera nufotografuoja dalelių pėdsakus, mokslininkai išvalo visokiausius "nešvarumus" ir nagrinėja gautus duomenis.

Feynman'o diagramos
Tai labai patogus ir plačiai naudojamas dalelių sąveikavimo metodas. Fermionai (materija) žymima linijomis (tiesėmis su rodyklėmis rodančiomis į mediatorių), antimaterija žymima priešingų krypčių rodyklėmis, bozonai (energija/mediatoriai) žymimi skirtingai (fotonai- vingiuota linija (na kaip sinusoidė),W ir Z bozonai - punktyrine, gluonas- spirale). Na iš žodžių suprasti sunku todėl panagrinėkite pridėtas iliustracijas (raidelės šalia linijų parodo kokia tai dalelė: e- ELEKTRONAS, e+ POZITRONAS, gama FOTONAS, g GLUONAS. Kartais gali būti užrašomi pilni pavadinimai).
Diagramas skaityti nesunku, tiesių susikirtimo taškuose brėžiama mediatorių vaizduojanti linija, tačiau yra viena labai keista skaitymo taisyklė. Nesvarbu ar diagramą nagrinėsime iš kairės į dešinę (laiko ašis lygiagreti X ašiai) ar iš apačios į viršų (laiko ašis lygiagreti Y ašiai). Tai įmanoma dėl neapibrėžtumo principo (bet apie tai daug vėliau :)).
Straipsnio autorius: Xpoint.
Naujausi komentarai