JT vadovas sako, kad iškastinis kuras „nesuderinamas su žmonijos išlikimu“

Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius António Guterres sakė, kad šalys turi palaipsniui atsisakyti anglies, naftos ir dujų deginimo. Jis pridūrė, kad dėl dabartinės politikos vidutinė temperatūra iki šio amžiaus pabaigos bus 2,8 laipsnio aukštesnė nei prieš industrializaciją, o tai yra beveik dvigubai daugiau nei JT tikslas – 1,5 laipsnio.

„Tai reiškia katastrofą. Tačiau kolektyvinis atsakas tebėra apgailėtinas. Žengiame katastrofos link plačiai atmerktomis akimis, o pernelyg daug žmonių tikisi, kad viskas priklausys nuo pageidavimų, neįrodytų technologijų ir stebuklingų sprendimų. Laikas atsibusti ir imtis veiksmų“, – sakė generalinis sekretorius.

„Praėjusiais metais naftos ir dujų pramonė gavo rekordines 4 trilijonų JAV dolerių grynąsias pajamas“, – sakė A. Guterres po susitikimo su pilietinės visuomenės grupėmis. „Tačiau iš kiekvieno dolerio, išleisto naftos ir dujų gręžimui ir žvalgybai, tik 4 centai buvo skirti švariai energijai ir anglies dioksido surinkimui“.

Guterres sakė, kad pramonė turi pateikti patikimą planą, kaip pereiti prie švarios energijos ir „atsisakyti produkto, nesuderinamo su žmonijos išlikimu“. Didžiausias žingsnis būtų didžiulį iškastinio kuro bendrovių pelną investuoti į atsinaujinančiąją energiją. Jis taip pat paragino finansų institucijas nutraukti iškastinio kuro projektų finansavimą ir paragino tuos, kurie jau finansuoja, toliau elgtis teisingai.

„Šalys gerokai atsilieka nuo klimato kaitos pažadų ir įsipareigojimų vykdymo. Matau ambicijų stoką. Pasitikėjimo trūkumą. Trūksta paramos. Trūksta bendradarbiavimo. Ir daug problemų, susijusių su aiškumu ir patikimumu“.

Pastaruoju metu iškastinio kuro bendrovės pateikė vieną pasiūlymą, kad jos galėtų ir toliau iš Žemės išgauti naftą ir dujas, jei iš šio proceso pašalintų šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Tačiau ekspertai teigia, kad šis planas būtų pernelyg sudėtingas ir brangus. „Problema yra ne tik iškastinio kuro deginimas“, – sakė A. Guterres.

Dėl kylančios pasaulinės temperatūros šiais metais pateikta daugiau pasiūlymų, kaip spręsti klimato kaitos problemą. Sausį mokslininkai pasiūlė sukurti skydą aplink Žemę, iš Mėnulio iškastas dulkes į kosmosą iššaunant bėginiu šautuvu (Rail Gun). Taip būtų galima sumažinti Saulės šviesą iki 2 %, arba maždaug šešiomis dienomis per metus, ir taip sumažinti Žemės temperatūrą.

Tarp kitų naujausių idėjų – temperatūros reguliavimo metodas, kai šiluma kaupiama ir keičiama naudojant požeminį vandenį, ir technologija, skirta anglies dioksidui surinkti naudojant vandenynų vandenį.

9 Komentarai

 1. Tinkinimas parašė:

  Nuo kovido toli gražu ne visi miršta, bet atsimenam, kaip buvo sustabdyti visi skrydžiai, kruizai ir panašiai. Dėl klimato kaitos prognozuoja apokalipsę, nuo kurios mirs dauguma, bet nieko panašaus nesiima daryti. Vien iš Lietuvos į Turkiją per dieną ar ne 10 skrydžių yra? Dėl to, kad pasišildyti, paėsti ir pagerti. Tai kaip čia yra, ar tikrai ta apokalipsė artėja, ar mus čia tik mulkina?

  • nemesis parašė:

   Jei greit išmoksi bezdėt grynu deguonimi ir kvėpuot anglies dioksidu – manau gali būt visiškai ramus. Žemę jau padarėm dideliu savartynu ir tiek. Nuoširdi užuojauta ateinančiom kartom į apšiktus namus ateiti gyventi. Manau būsim visiškai pelnytai jų prakeikti…

   Vadovaujamės taisykle – po mūsų nors ir tvanas. Peza apie gyvenimą Marse, kur visos sąlygos eina prieš žmogų ir visos sąlygos jį žudo, o idealią planetą baigiam sušikt iki negalėjimo.

   Life is life – nana nanana… Laukiam iš dangaus nusileidžiančio Dievulio su kosminėm technologijom, kurios savartyną iškuops piršto spragtelėjimu.

   Jei reikėtų trumpai apibūdinti kas yra žmogus žemėje: Vienintelis atsakymas lenda į galvą – piktybinis vėžys…

 2. ZeroFM parašė:

  Bet juokingiausi visi „taršos“ mokesčiai kurie nusėda abdoliučiai kas žino kur.
  Pirmas komentaras geras apie covid. Pasaulis kone sustojęs buvo o visi klimato skiedalai taip ir nemažėjo o kilo

 3. newdiamond parašė:

  o gal labiau nesuderinamas zmoniu populiacijos augimas ???

  UN galetu isvis spausdinti kokius pasto zenklus…tikrai daugiau naudos butu

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.