Kuriama druskos kruopelės dydžio kamera

Prinstono universiteto ir Vašingtono universiteto mokslininkai sukūrė stambaus druskos grūdelio dydžio vaizdo gavimo sistemą. Visa tai sukurta ant taip vadinamojo metapaviršiaus su 1,6 milijono cilindrinių stulpų ir gali veikti lygiai taip pat kaip fotoaparato jutiklis. Kiekvienas stulpelis veikia kaip optinė antena, priimanti šviesą, formuojanti optinio bangos frontą, o DI algoritmų dėka aukštos kokybės vaizdas sukuriamas visomis spalvomis.

Tradiciniai fotoaparatai naudoja sudėtingus plastikinius ir stiklinius lęšius šviesą išlenkiančius ant jutiklio, kuris siunčia signalus elektroniniu būdu. Naujasis sprendimas remiasi metapaviršiumi, kuris, trumpai tariant, yra plona plėvelė su atskirais miniatiūriniais elementais, sukurtais laužyti šviesą bet kuria norima kryptimi.

Grįžtant prie fotoaparato ir šio metapaviršiaus ir jo cilindrinių stulpelių, naujovė yra tinkamas vamzdžių dizainas ir tinkamo signalo apdorojimo algoritmas, kuris gali sukurti tikrą vaizdą. Tai leido metapaviršiaus kamerai užfiksuoti spalvotą nuotrauką, o ne veikti kaip lazeriui, kuris gali sukurti tik neryškius, iškraipytus vaizdus su ribotu matymo lauku.

Pagrindinis šio naujo tipo fotoaparato pritaikymas visų pirma yra medicininis – robotai galės atlikti minimaliai invazinę endoskopiją diagnozuoti ir gydyti ligas. Metapaviršiai gaminami naudojant silicio nitridą, o tai reiškia, kad juos būtų galima greitai pagaminti masiniu mastu mažesnėmis sąnaudomis nei įprastų fotoaparatų objektyvai. Tai pirmas kartas, kai mokslininkai naudoja dizainą, kai optinė technologija yra priekinėje dalyje, o neuronų apdorojimas veikia galinėje dalyje. Ekspertai mano, kad šis proveržis atvers duris „visiškai skirtingiems prietaisų kūrimo būdams ateityje“.

1 Komentaras

 1. EscO parašė:

  Ar galėčiau įberti druskos į apie šį straipsnį?
  papildomoje info:
  https://static-content.springer.com/esm/art:10.1038/s41467-021-26443-0/MediaObjects/41467_2021_26443_MOESM1_ESM.pdf
  p23 viršuje rodomas matavimo schema
  sensorius ant kurio fokusuoja vaizdas vis dar yra „tradicinis“ (Prosilica GT1930C).
  Šio darbo inovacija tai metapaviršius (plokščias lęšis), kurtis gali fokusuoti šviesą optiniuose dažniuose.
  Trumpai apie veikimo principą:
  Meta lešiai veikia tokiu principu, kad statmentai krentanti šviesa metapaviršiaus centre fazę užvėlins daugiausia, o tolstant nuo centro bangos fazės vėlinimas proporcingai mažėja. Dėl to už metapaviršiaus bangos fazių frontai (skirtingai pavėlinti) suformuos bangą kuri pakeis kryptį (=fokusuos krentantį pluoštą)
  Viskas gražu tol kol turime vieno dažnio bangas. Bet kadangi regimają šviesą sudaro nevieno dažnio bangos tai pasireikš dispersija – efektas kai skirtingos dažnio bangos skirtingu greičiu sklis terpėje (pvz metalešiu).
  Šio darbo vinis sakyčiau DI vaizdo rekonstrukcija.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.