Europos Sąjunga nori sugrąžinti lengvai keičiamas telefonų baterijas

Be daugelio kitų pakeitimų, pagal naująsias taisykles reikalaujama, kad vartotojų prietaisų, pavyzdžiui, išmaniųjų telefonų, baterijos būtų lengvai išimamos ir keičiamos. Šiandien daugumoje telefonų taip toli gražu nėra, tačiau taip buvo ne visada.

Ankstesniais mobiliųjų telefonų laikais (prisiminkime „Nokia 5190“, „Nokia 3310“, „Motorola Razr V3“) baterijos keitimas užtrukdavo vos kelias sekundes. Įkrovimo technologija nebuvo tokia greita, todėl neretai tekdavo nešiotis atsarginį akumuliatorių, kurį reikėdavo pakeisti, kai išsikraudavo pagrindinis akumuliatorius.

Dauguma akumuliatorių buvo atskiri moduliniai blokai, kuriuos buvo galima pakeisti atlaisvinus fiksatorių ir ištraukus. Telefonuose su vidiniais akumuliatoriais tiesiog nuimdavote galinį prietaiso dangtelį, išimdavote akumuliatorių, įdėdavote naują ir uždėdavote atgal.

Ilgainiui gamintojai atsisakė lengvai keičiamų akumuliatorių ir ėmė naudoti „sandarius“ telefonus, kurių dizainas buvo aptakesnis. Daugelis vartotojų pasisakė prieš šį pokytį, bet ilgainiui dauguma priėmė jį kaip naują normą ir perėjo prie naujos tvarkos. Naujosios ES taisyklės gali priversti gamintojus atsiversti istorijos vadovėlius ir iš ten semtis idėjų kaip pagaminti telefoną su lengvai išimama baterija.


12 Komentarai

 1. nemesis parašė:

  Nesu prie technikos labai, bet neįsivaizduoju kaip 7mm storio telefone padaryt lengvai išimamą bateriją, kad telefonai nesilankstytų kišenėj kaip popieriaus lapas. Dabar tą nesilankstymą užtinkrina suklijuoti sumuštiniai – rėmas baterija dangtelis ekranas su digitalaizeriu ir t.t.). Jei baterija iškrenta kartu su dantgeliu (nes jis priklijuotas būti nebegalės). Vandens atsparumą ir pamiršt irgi reiks, arba telefonai bus 1.2cm storio kaip CAT’ai kokie…

  Suma sumarum aš ir norėčiau, kad baterijos keistųsi lengvai, bet kaip tą įgyvendint su šių laikų technologijom man neišneša vaizduotė. O ir šiaip jei klaus nori 3mm plonesnio ir po 1CM siauresnio – trumpesnio telefono su įklijuota baterija, ar didesnio, bet su išimama, tai turbūt likčiau ties pirmu variantu…

  Nežinau „Right to repair“ kurioj jau stadijoj, ar jau įgyvendinta, ar dar svarstymų stadijoj, bet geriau tegul priverčia brandus detales pardavinėt pakeitimui už normalią kainą trečiom šalim…

  • Diaxminde parašė:

   Tik už pasirinkimo ir privatumo laisvę. Visa kita laikui bėgant išspendžiama, jei yra paklausa ir neprimetama viena norma.

  • nemesis parašė:

   Šiaip man tai visuose sprendimuose trūksta atsakomybės. Ok. Pagamins gamintojai po modelį su išimama batareikia. Kainuos brangiau telefonas, bus didesnis, mažiau atsparus linkimams, išleis sukūrimui n milijonų. Ir niekas nepereka. Kas toliau? Kūrimo išlaidas EU kompensuos gamintojam už prarastas pajamas ir atsiradusias išlaidas? Ar čia ta situacija tu pastatyk namą, o aš po to pasakysiu ar patinka, ar griaut ir vėl naują statyt ir amžinas ciklas?

  • Fostil parašė:

   Kokie dar 7mm. Visi dabartiniai telefonai – plytos. S23 ultra 8.9mm, iph 14 pro max 7.9mm ir pas abu dar kameros belenkokio dydžio išsikišimai.
   Tuo tarpu s5 ip67 turėjo ir tebuvo 8.1mm storumo ir turėjo išimama bateriją.

   Stikline nugarėlė nesuteikia jokio atsparumo lankstymuisi, viskas priklauso nuo korpuso rėmelio konstrukcijos. Visi telefonai linksta per vidurį, kur baterija ir būna arba linksta per garso mygtukų vietą.

   Prieš 8metus turėjome technologijų kaip visą tai įgyvendinti, o dabar matai jau gamintojai nebesugebėtu…

  • nemesis parašė:

   Bet tais laikais ir telefonai linkdavo vienas po kito. Kad gamintojai sureagavo į linkimus yra faktas, kaip konkrečiai tas atsiliepė mechaninei daliai – nepasakysiu, bet kad laisvai išimamas akumas įtakos problemos paaštrėjimą ir reiks imtis papildomų priemonių, tai bent man, atrodo kad faktas.

   Pvz. right to repair aš suprantu, USB Type C aš suprantu, bet va dėl išimamų baterijų, kur na tikrai reiks spręsti nemažai problemų, o gal net didinti patį telefoną aš jau nebelabai suprantu ar jis duos daugiau naudos ar žalos. Reikia paskaityt kas ten per EU sprendimas apskritai bus. Ar čia visi tokie turės būti, ar čia turės savo repertuare turėt bet 5% su išimamoms aš jau nesigilinau…

   • neblogai parašė:

    Tvirtesnis korpusas, be jokių ten stiklų ant galinės nugarėlės, telefono nepastorins, o įskaitant kad tai sumažėja reikalavimas naudoti dėkliuką- bendrai net ir paplonins. Keičiama galinė nugarėlė taip pat padeda telefono išvaizdą atnaujinti, vėlgi pailginant vartojimo laiką. Čia puikus sprendimas, nes daugumai žmonių telefono greičio ir funkcijų jau pakanka daug ilgiau, nei tie keli metai per kuriuos susidėvi baterija.

    • nemesis parašė:

     citata – „Tvirtesnis korpusas … telefono nepastorins,“
     Sutarkim kad tiesiog nesutarsim. Nebent jūs čia kalbat apie kažkokias hi-tech medžiagas – tada nepastorins, bet pabrangins stipriai (kas vėl netinka vartotojams).

     • neblogai parašė:

      Čia tiesiog apie tai, kad kas yra storiau ir tvirčiau: stiklinė nugarėlė + guminis apsauginis dėklas, ar tvirtesnė nuimama/keičiama nugarėlė be jokio dėklo? Na, o dėl storumo- pvz apynaujis Google Pixel 7 yra 8.7mm storio. Dešimties metų senumo Google Nexus 5 – 8.6mm, bet bateriją pasikeisti galėjo pats vartotojas.

 2. BC00 parašė:

  Lai tik jau gamintojai neverkšlena, kad išleido pinigų ant to, ko neperka. Žinomos telefonų maržos ir kiek pasidaroma navaro. Ir be to čia ne raketos sukūrimą atitinkanti „technologija“. Toli gražu.

  • nemesis parašė:

   O kokie ten stebuklai jau taip vyksta? Čia apie tuos paskaičiavimus kiek komponentai sudėti kainuoja? Bet tai, o visa kita – marketingas, logistika, salonų išlaikymas, tyrimai ir t.t.? Ar laikom kad tiesiog štampuoja vieną po kito iš rinkoje randamų komponentų ir viskas? 🙂

   Šiaip aš apie kainas nieko nežinau be tų nuolatinių skaičiavimų, o kiek kainuoja Iphone X pagamint. Nu gaunasi ten 2-3 kartus kad pigiau, bet o toliau kas?

 3. adex parašė:

  Kam cia siais laikais ir kokiomis aplinkybemis tie telefonai sulinksta? Pamenu anksciau kazkoks sony knopkinis turejo sia problema kai tiesiog kiseniuje perlinkdavo uzspaustas. O su sutais koks story?

 4. Tinkinimas parašė:

  Dar vienas įstatymas iš serijos „nu nes reike kaška dariti“.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.