Nepasiklyskite ekranų panelių džiunglėse: kaip pasirinkti tinkamą monitorių

Kasdien darbuotojai ir IT sprendimus priimantys asmenys praleidžia daug laiko prie monitorių. MMD Europos techninis produktų vadovas Kevin Yang paaiškina, ką turėtumėte žinoti apie ekranų paneles, kuomet renkatės naują monitorių.

K: Kokios yra pačios svarbiausios IPS ir VA panelių savybės ir naudos?

Mes tikime, kad įvairūs panelių tipai, tam tikra prasme, buvo vertinami stereotipiškai daug metų. IPS kaip ir VA panelės rinkoje jau yra beveik 20 metų ir pradinės šių panelių versijos yra turėjėjusius prastą reputaciją tam tikrais aspektais. Lyginant su LCD TN panelėmis, IPS panelių reputacija kažkada kentėjo dėl lėto atsako laiko, susiliejančio ar atsiliekančio vaizdo, bet taip jau nebėra. Šiuolaikinės IPS panelės yra žymiai patobulintos, pavyzdžiui, jų atsako laikas yra priimtinas, ir jos pritaikytos daugeliui skirtingų paskirčių. Tas pats tinka ir VA panelėms, kurios visuomet garsėjo geresniu kontrasto santykiu nei IPS ar TN panelės. Kita vertus, buvo sakoma, kad VA panelės pasižymėjo prastu atsako laiku ir spalvų tikslumo stygiumi, lyginant su IPS panelėmis. Tačiau, šiandienos monitoriai daugiau nebeturi šių problemų. Mes turime VA paneles su greitu atsako laiku ir net gi „Quantum Dot“ technologija, kuri užtikrina geresnę spalvų kokybę nei IPS.

K: Kokio tipo panelė geriausiai tinka grafikos dizaineriams ir vaizdo įrašų kūrėjams?

Grafikos dizaineriams yra labai svarbu spalvų tikslumas, štai dėl ko IPS panelės yra rekomenduojamos šiai grupei.  Mes manome, kad tas pats pasakytina ir apie video įrašų kūrėjus, tik jiems papildomai reikia puikios raiškos, nes aukštesnės raiškos monitoriai padeda lengviau redaguoti vaizdo įrašus. Pavyzdžiui, vietoje greta sustatytų dviejų monitorių, vieno – vaizdo įrašui, kito – valdymo skydeliams, montažo režisieriai turėtų rinktis mažiausiai 34 colių įstrižainės 21:9 formato monitorius, kurie leidžia talpinti abu dalykus viename ekrane, kas yra tikrai naudinga.

K: Ką siūlote kompanijoms, siekiančioms padidinti darbuotojų produktyvumą?

Tai daugiausiai priklauso nuo to, kokio tipo darbą darbuotojai atliks prie monitorių, bet bendrai kalbant, geriausia turėti panelę su nemirgančiu apšvietimu (angl. flicker-free) arba žemu mėlynos šviesos (angl. low blue light) funkcionalumu. Tai padeda išvengti galvos skausmų po ilgo laiko praleisto priešais ekraną ir sumažina trumpųjų bangų mėlynos šviesos spindulius, kurie yra potencialiai žalingi akims. Jeigu naudotojas dirba daugiaekranėje aplinkoje, berėmės panelės yra geriausias pasirinkimas, nes jos leidžia geriau integruoti ekranus.

K: O ko turėtų ieškoti individualūs naudotojai namuose?

Bendram naudojimui namuose įprasto monitoriaus su „Full HD“ raiška interneto naršymui – daugiau nei gana, bet nenuolatiniai kompiuterinių žaidimų žaidėjai gali norėti didelio ekrano monitoriaus, kuriame jie galėtų žaisti konsolinius žaidimus ir žiūrėti vaizdo įrašus.

K: Kokio atsinaujinimo dažnio turėtų ieškoti tipinis namų ar biurų naudotojas?

60 Hz šiuo metu yra geriausias pasirinkimas šiems naudotojams, tik pasišventę, užkietėję žaidėjai pajus naudą iš 144 Hz panelių. Iš tikrųjų, per ateinančius metus mes ketiname išleisti ypač aukštos raiškos monitorius, net gi 8K, pačios geriausios spalvų kokybės, su HDR technologija ir visgi jų kadrų atsinaujinimo dažnis yra 60 Hz, nes, tiesiog, nėra būtinybės jį didinti. Šiuo metu nėra filmų ar multimedijos turinio, kuriam spartesnis nei 60 Hz atsinaujinimo dažnis būtų naudingas. Išties, – tai aktualu tik profesionaliai žaidžiant kompiuterinius žaidimus.

27 Komentarai

 1. ZBalsas parašė:

  Gal kas naudojot IPS su 144 ar 165Hz ir G-Sync? Labai dar jaučiasi tas 4ms?

 2. IFeelYou parašė:

  Šiuo metu pagal kainą manau pats optimaliausias sprendimas yra gera VA panelė.
  TN spalvos baisokos, “išplaukusios”, matymo kampai labai prasti. Tinka nebent užkietėjusiems geimeriams, kurie mato tą 1ms ir 4 ms skirtumą.
  Na o IPS gerai, bet kainos kosminės, o dėl didelio apžiūros kampo absoliučiai visi mato ką tu darai (taip pat ir žmona). Be to prastas kontrastas (juoda ne juoda, balta ne balta) lyginant su VA panelėmis.
  Na o Quantum Dot įdomi technologija, tikiuosi pirmadienį jau galėsiu aprašyt savo įspūdžius.

  • newdiamond parašė:

   sutinku :D:D:D:D turiu BenQ

   Bet VA tai turi daug variantu….

  • Mindaugas Klumbis parašė:

   TN tai tik priešui

   VA aišku geriau, bet man iki IPS niekaip netraukia. Bent tą ką aš pats bandžiau realiai.

   Nesu aš aišku išbandęs daug monitorių, bet VA man labai nepatinka „Crushed Black“ efektas, kai ta juoda neinformatyvi. Su IPS tokių bėdų nemačiau, nors visada bandoma prikišti mažą jų kontrastą.

   Su tom panelėm kiek žmonių tiek nuomonių.

   • newdiamond parašė:

    na naudoju ir vargo nematau…kaip sakant nesikabineju prie menkniekiu 😀

   • IFeelYou parašė:

    Na čia manau panašiai kaip su garso kortom. Vieni ten girdi kažkokius stebuklus, kitiem noise visur aplinkui, kitam ir integruota gerai. Monitoriuose tas pats. Regėjimas pas žmones skirtingas yra. Beabejo kad grafikos dizaineris dirbantis 20 metų matys ir atskirs daugiau spalvų nei eilinis žmogus. Kaip ir radiologas matys žymiai daugiau pilkumo atspalvių. Pas mane du monitoriai vienas šalia kito: IPS ir VA. Tikrai nepasakyčiau kad VA blogesnės spalvos, greičiau atvirkščiai. Bet aišku skiriasi monitorių amžius. Gal šiuolaikinis IPS būtų kitoks.
    Tačiau aš manau kad IPS kaina nėra adekvati paprastam useriui. Dizaineriui ar fotografui profesionalui – kitas reikalas.

  • koloniukas parašė:

   Tai, kad mano 2015 tv jau su quantum dot, o tai naujiena 🙂

 3. newdiamond parašė:

  Mindaugai kam tos asmenines fotkes :D:D:D

 4. GK parašė:

  turiu TV, VA, IPS. cia be kalbu IPS absoliuciai geirausias. VA panelei iki IPS tiek pat, kiek TN panelei iki VA. kadangi nieks negalejo man pasiulyt to ka galejo samsung su 4k, tai teko samsung VA rinktis, bet zinau kad padidejus monitoriu pasiulai, nieko kito neimsiu, tik kaip IPS.

  • IFeelYou parašė:

   Geriau pagal ką? Aš irgi Samsung 4K paėmiau su VA.

  • Mindaugas Klumbis parašė:

   Mano irgi labai panaši nuomonė.

   Seniau teko bendrauti su užkietėjusiu VA panelių fanu, kuris jas pasigavo iš televizorių sektoriaus ir buvo įsitikinęs jų viršenybe dėl kontrasto. Tas kontrastas yra didesnis, bet akys mieliau žiūri IPS. Paskui žmogui liepiau nueiti į parduotuvę ir pasižiūrėti. Dar pirma galvojo pirkti TN 27 colių, bet kai pažiūrėjo gyvai. Sako geriausiai rodo IPS.

   Aš sakyčiau, kad TN naudojimas yra iki 24 colių, su didesne įstrižaine jau tiesiai žiūrint koks 20 % ekrano keičia kontrastą. Su VA 32 colių kampai/šonai keičiasi tik, tikrai galima dar naudotis. Be to su VA tas dar nebuvo man erzinantis ir reikėjo to ieškoti, bet kai pamatai, tai jau ištisai ir matai.

   Lauksim, ką pasakys IFeelYou apie QuantumDot, pats visai norėčiau išbandyti.

 5. GK parašė:

  IPS vaizdas yra geriausias. vienintelis IPS minusas – backlight bleeding.

 6. kernel_panikuoja parašė:

  VA ir IPS dar turi skirtingus sub-type’us, o TN’o kokybe nuo kainos taip pat jauciamai skiriasi. Jusu palyginimai sakyciau salyginiai, viskas remiasi i tai, apie kokia suma ir kokius poreikius kalbam. Nemanau, kad cia yra one size fits all kazkuris is ju 🙂

 7. Maariux parašė:

  VA+Qdot > IPS. Paaukoji tik apziuros kampa , bet gauni IPS spalvas ir VA kontrasta. Jeigu toks butu minitorius, butu sekantis pasirinkimas atsinaujinimui. Kalbu apie samsung ks8000 serija. Daugisu info rtings.com

 8. GK parašė:

  pasirinkimas kaip ir aiskus, jei telika pirkti, tai LG ar Sony OLED, jei monitoriu, tai IPS, tuo labiau kad iseina su 120hz, hdr, 4k ir gsync, no brain’ris.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.