Teigiama, kad CO2 kiekio padidėjimas per metus buvo rekordinis

„Keeling kreivę“ sugalvojo mokslininkas Charles David Keeling kaip grafinį anglies dioksido (CO2) kaupimosi Žemės atmosferoje vaizdą. Keeling kreivėje pateikiami duomenys pagrįsti nuolatiniais matavimais, atliktais Mauna Loa observatorijoje Havajų saloje nuo 1958 m. iki šių dienų.

Pasak Kalifornijos universiteto San Diege Scripps okeanografijos instituto CO2 programos direktoriaus Ralph Keeling, pirmojo Keeling kreivės kūrėjo sūnaus, 4,7 dalių per milijoną (ppm) metinis padidėjimas yra didžiausias kada nors užfiksuotas CO2 koncentracijos padidėjimas. Pasak Keeling, mes „ir toliau mušame rekordus“ pagal CO2 didėjimo tempus, o pagrindinė šio neginčijamo reiškinio priežastis yra nuolatinis iškastinio kuro vartojimo didėjimas pasaulyje.

Nors anglies dioksido koncentracija ir toliau didėja, naujasis rekordas iš dalies siejamas su El Ninjo sezono pabaiga. El Ninjo yra gerai žinomas pasaulinis klimato reiškinys, kurį lemia vėjai ir jūros paviršiaus temperatūra atogrąžų Ramiajame vandenyne. Temperatūros svyravimai vyksta nereguliariai, tačiau jie turi tam tikrą cikliškumą.

CO2 koncentracijai įtakos turi El Ninjo reiškiniai; ankstesnis sparčiausias šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų augimas įvyko 2016 m. El Ninjo sezono pabaigoje. Dėl šio gamtos reiškinio didėjantis CO2 kiekis dabar prideda savo šiltnamio efekto dalį prie CO2 augimo, kurį sukelia iškastinio kuro išmetimas.

Pirmuosius 6 000 žmonių civilizacijos metų CO2 lygis buvo stabilus – apie 280 ppm. Šiuolaikinė žmogaus veikla, degindama iškastinį kurą, prisideda prie gerokai didesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, o tai savo ruožtu lemia katastrofiškų reiškinių, tokių kaip potvyniai, mirtinos karščio bangos, sausros, miškų gaisrai, didėjimą.

Naujausi tyrimai rodo, kad kai atmosferoje buvo toks pat CO2 kiekis, koks yra dabar, t. y. maždaug prieš 14 mln. metų, pasaulis patyrė civilizacijai grėsmingų klimato kaitos padarinių. Po pastarojo El Ninjo šuolio mokslininkai dabar tikisi, kad vėl bus grįžta prie standartinio metinio CO2 koncentracijos padidėjimo 2-3 ppm. O tai visai nedžiugina, sakė Keeling, nes mums vis dar reikia stabilizuoti klimato sistemą mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

17 Komentarai

 1. Diaxminde parašė:

  Būkim pragmatiški, nuo žmogaus veiklos klimato atšilimas-atšalimas labai mažai priklauso. Tik taip paranku prisidengiant nematomais priešais didžiosioms valstybėms naikinti Europos pramonę ir kapitalą.
  Jau neminint apie norą įvesti pinigų kvotas, kontrolę, sankcijas pagal sunaudojimą co2 kiekį.

  • neblogai parašė:

   „Būkim pragmatiški“- o toliau vien konspiracijos teorija.. Nors skaičiai rodo, kad CO2 ore tapo 50% daugiau, nei prieš pramonės revoliuciją, ir CO2 kreivė vis kyla. Ir kaip čia pasidarė, kad vandenynų paviršiaus temperatūra vis muša rekordus? https://climate.copernicus.eu/sites/default/files/inline-images/PR_Fig2_era5_daily_sst_60S-60N_1.png

   • ZeroFM parašė:

    Tokie klimato „hemarojai“ konkrečiai užknisa nes ima jiems palankiausius atskaitos taškus ir rėkia visa gerkle apie pasaulio pabaigą …
    Buvau rades video kur čiuvas klausia: kaip galėjo būti aukštesnė temperatūra kai egzistavo mamutai? Ką jie važinėjo automobiliais su V8 😀
    Hemarojai jūs! Imkit kreive 500k, milijono, 100milijonų metų ir tada suvirškinkit informaciją kad žemė gyvuoja ciklais. Šilta, zjbs, šalta ir taip ratu. Taip pačiai kaip eina metų laikai …

    • nemesis parašė:

     Truputį loginio mąstymo įsineškite. O ar tikrai per visą istoriją (neskaitant asteroidų ir pan. atvejų) temperatūra per 100 metų pasikeitė taip drastiškai kaip dabar? O kiek žemei milijonų metų jau? Buvo žemė be gyvybės – buvo, mamutai išmirė – taip, ledynai ištirpo taip, bet žemės temperatūra per 100 ar 200 metų taip greitai nesikeitė kaip dabar dar NIEKADA.

     • ZeroFM parašė:

      Prašom įrodyti kad tai žmonių kaltė! Kaip jau minėjau su mamutais jie arba važinėjo su V8 arba bezdėjo daugiau nei kad boejing 747 😀 tad kuris variantas lėmė kad buvo karsčiau nei kad dabar ?

      • nemesis parašė:

       Mamutai išnyko dėl natūraliai besikeičiančio klimato per daugelį metų. Vienos rūšys atsirado, kitos pradingo, dar kitos evoliucionavo. Žemė prie mamutų ir mamutai prie žemės derinosi tūkstanmečius, milijonus metų. O mes per kiek šimtų metų ją apšikom iki negalėjimo? Viso labo 200? Klimatas keitėsi, keičiasi ir keisis – faktas, bet taip greit kaip dabar jis nesikeitė NIEKADA.

       Kas dar gali būti neaišku? Čia visas pasaulis ir visi mokslininkai durni, tik Jūs protingas ar kaip? Žemė plokščia? Vaiktus taiką atneš Jums ar kas? Mieste gyvenat? Gal nuo automobilio išmetamųjų dujų vamzduką pasidarėt ir kvėpuojat tom „gerosiomis“ dujomis?

       Dedu tašką. Jums laiko aš daugiau nebeturiu. Jei nesupratot, tai ir nebesuprasit… Sėkmės.

      • kernelis parašė:

       Jeigu del greitesnio silimo nei pries tai buvusieji turi geresni paaiskinima, nei simtai/tukstanciai moksliniu straipsniu su berods ~97% mokslininku konsensusu, visada gali ji pateikti ir paneigti tai, kas yra pateikta 🙂

       Siai dienai del to faktiskai net nera diskusijos, nes visi su tuo sutinka. Diskusija yra tik ka daryti ir ar praktiskai galima kazka padaryti. O cia jau prasideda nemaza kompleksija ir paprasto sprendimo nera.

  • nemesis parašė:

   „Būkim pragmatiški“, per porą metų išmokim kvėpuot CO2 ir per užpakalį, o ne kaip dabar ir oru.

   Važiuok kur nori šiukšlės, šiukšlynai aukštesni nei aukščiausios Lietuvos kalvos, šuliniuose vanduo kur buvo geriamas, jau daug kur nebe, miškai iškertami, bet būkim ir pragmatiški – dzin kad ateities kartos, jei tokios dar bus, mus prakeiks kad juos į mūsų savartyną paleidom…

   Už Vaitkų vakar balsavote ponas matomai…

   https://www.youtube.com/watch?v=WfGMYdalClU&ab_channel=SteveCutts

 2. Raijmiss parašė:

  Tipo net nepadejo gentviliuko iskirsti lietuvos miskai??? :(((

 3. procc parašė:

  Problema yra nevaldomas žmonių dauginimasis. Daryk ką tik nori, visos premonės bus vėl ir vėl permušamos, vėl ir vėl padidėjusio žmonių skaičiaus.

  • nemesis parašė:

   Galbūt, bet kažkada skaičiau straipsnį, jog žemė pagal mokslininkų paskaičiavimus pajėgi išmaitinti maždaug dukart didesnį žmonių kiekį nei dabar joje yra, bet tvariai, o ne taip kaip dabar kai į darbą važiuoji vienas su 2 tonų ir trijų litrų variklį turinčiu automobiliu, ne taip kaip dabar kai automobilį reikia keisti kas du metus į naują, ne taip kaip dabar kai pusryčiams nori valgyti maistą atskraidintą iš už 5k kilometrų ir pan.
   Tiesiog norint išlikti reikia atsisakyti dalies patogumų dabar, bet deja tam nesiryžtam. Mes patys jau mokam kainą už patogumą, greit mokėsim labai brangiai, o ateities kartoms tenka tik reikšti labai gilią užuojautą…

   • ziogzzz parašė:

    Kazkur paskaitei teisingai, kazkur nusikalbejai, ismaitinti gali dar daug daugiau zmoniu musu zenele, bet sutinku, del patogumo, uzdarbio sau, kompanijoms oligarchinems, mes permokame belekaip, maisto svaistymas yra perlenkes lazdele smarkiai!

    • nemesis parašė:

     O konstruktyviai neišeina apskritai padiskutuoti kokia nors tema? Lengva pasakyt „nusikalbėjai“, ir nepasakyt kur tavo nuomone. O ir šiaip, nuomonę pasakyt tau kada nors išeina neįžeidžiant pašnekovo pirmu sakiniu?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.