TSMC planuoja 3 nm techprocesą perkelti į JAV, jau kuriama 1 nm litografija

Pastaruoju metu Taivano puslaidininkių gamybos bendrovė (TSMC) dažnai minima naujienose, nes daugelis bendrovių išleidžia produktus, kurie yra pagaminti pas TSMC. Taivano lustų gamintoja nuo 2020 m. patikimai tiekia AMD 5 nm procesorius, o NVIDIA naudojasi 4 nm litografija gamindami RTX 40 serijos lustus.

„iPhone 14“ lustams gaminti taip pat naudojamas TSMC 4 nm litografija. „Apple“, būdama didžiausia tiekėjo klientė, dažnai iš jo gauna naujausius ir geriausius techprocesus. Todėl „Apple“ planuoja pereiti prie TSMC 3 nm technologinio proceso „iPhone 15“ telefonų lustams gaminti.

Šiuo metu TSMC gamina 3 nm lustus tik savo gimtojoje šalyje Taivane. Nors tai nebūtinai sukelia kokių nors didelių problemų ar trukdžių „Apple“ kūrimo procese, yra būdų, kaip jį supaprastinti. Abi bendrovės turi vieną idėją: perkelti visą TSMC 3 nm gamybą į Jungtines Valstijas.

2020 m. TSMC pradėjo planus statyti apdorojimo ir kūrimo gamyklą JAV. Pirminiais skaičiavimais, statyba turėjo būti baigta 2021 m. Tačiau po dviejų atidėjimų galutinis terminas dabar yra 2023 m. I ketvirtis. Darant prielaidą, kad šio termino bus laikomasi, „iPhone 15“ modeliuose galimai bus įdiegtas visiškai naujas Jungtinėse Valstijose pagamintas 3 nm procesorius.

Viena iš Taivane esančių TSMC gamyklų pasiekė proveržį, padėsiantį įvaldyti 1 nm litografiją. Žinoma, kadangi procesoriai tampa vis kompaktiškesni, juos tampa daug sunkiau gaminti. Todėl TSMC inžinieriai turi rasti naujų medžiagų ir metodų, kaip sumažinti litografiją iki 1 nm ar net mažesnių technologinių procesų.

Šiuo tikslu TSMC bendradarbiauja su Masačusetso technologijos institutu (MIT) ir Nacionaliniu Taivano universitetu (NTU), kad ištirtų ir sukurtų naujus gamybos metodus. Po daugybės inžinerinių darbų ir bandymų jie atrado, kad derinant 2D medžiagas ir pusiau metalinį bismutą gaunama itin maža varža, kuri gali įgalinti 1 nm litografijos gamybą.

Tyrėjų grupės patvirtino, kad iki 1 nm litografijos masinės gamybos ir realių produktų dar liko ne vieneri metai. Dabartinius 2 nm techproceso planus pamatysime tik 2024 m. pabaigoje. Taigi iki 1 nm įvaldymo gali prireikti mažiausiai penkerių metų. Kas žino, gal iki dešimtmečio pabaigos sulauksime pikometro dydžio (1000 pm = 1 nm) litografijų, jei šie proveržiai tęsis.

7 Komentarai

 1. adex parašė:

  Na va kazkuris cia verke kad nepirks nieko is komunistines kinijos, tai va gales dziauktis ,,paciu demokratiskiausiu“ produktu uzuot pirkes is kinijos ale taivanio 😀

 2. nemesis parašė:

  Čia kas toks?

  Atrodo tokių daug jau bus…

 3. Diaxminde parašė:

  O kas bus po 1nm? Ar progresas/našumas šiek tiek suletės net po alternatyvių sprendimų kaip 3D stacking ir pan?

  • SoTOP parašė:

   Straipsnyje minimi 1nm nėra tikras dydis, bet litografijos pavadinimas. Iki ženklesnio tobulėjimo sulėtėjimo dar daug laiko, ir labai tikėtina kad per tą laiką bus surasta dar kažkas naujo ir barjeras nusistums dar toliau.

  • nemesis parašė:

   1nm = 1000mnm Tai tech procesą matuosim mNm ir viskas 😀

   Vienas žmogelis rašo kad silicio atomas yra 0.2nm, tai 1nm būtų 5 silicio atomai eilėje.

   Tai po to bus kvantiniai kompai, kubitai, elektronai atome, multicorai, rusų niet analog vmire, eu įves kompų komponentų standartus EUROPC 1.2.3.4.5 ir t.t.

   • Diaxminde parašė:

    Tada kyla elementarus kausimas, kur ta riba? Pagal fizikos ir kitus dėsnius. Nes ką spangsta gerai apmokamas mokslas yra viena, o realybė gali būti kitokia.

    • Atavar parašė:

     Panašu, kad ne į tą portalą pataikei. Tamstai gal į kokį „religionews.lt“ ar dar kur nors, kur tie kažkokie kiti, ne fizikos dėsniai. Nes ką jau ten tie gerai apmokami mokslininkai, su savo mokslu…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.