Renkamės 100 eurų kainuojančią ATX formato B450 pagrindinę plokštę

Išvados

Turėdami specifikacijų suvestinę ir atskirų testavimų rezultatus pabandykime įvardinti stipriąsias ir silpnąsias kiekvienos iš trijų ATX formato B450 pagrindinių plokščių, kainuojančių ~100 eurų, puses. Šiuo metu tris „Asus“, „ASRock“ ir MSI modelius skiria vos 5 eurai.

Keista, kad paskutinė į RGB traukinį įšokusi „ASRock“ savajame „Gaming K4“ modelyje pasiūlė plačiausias RGB prijungimo galimybes, įskaitant dvi 4-pin RGB ir vieną 3-pin adresatinę RGB galvutes. BIOS’e RGB koreguojamas nepatogiu būdu, t.y. spalvų vertėmis, tačiau operacinėje sistemoje RGB Polychrome įrankis duoda atskirą valdymą visiems trims kanalams, t.y. adresatinei 3-pin galvutei, dviems 4-pin lizdams ir mikroschemų rinkinio radiatoriui. Plačiausiu valdymu pasižymi adresatinė galvutė, o radiatorius labai nuskriaustas: vos trys efektai ir net nėra galimybės pakeisti gamyklinę raudoną spalvą. Neplanuojančio naudoti papildomas RGB galvutes norų radiatoriaus pašvietimas tikrai nepatenkins, tačiau išplėtimo galimybės yra geriausios iš visų trijų modelių. Tačiau pagrindinė šio modelio stiprioji pusė ne čia. Net ir pririšdama prie PCIe 3.0 x16 (x4) lizdo vieną iš M.2 lizdų „ASRock“ pasielgė protingai – du M.2 SSD kaupikliai tikrai yra dažnesnis reiškinys už „CrossFireX“. Nors antrojo M.2 lizdo pralaidumas apribotas iki 16 Gbps, tačiau pora M.2 lizdų ir galimybė visiškai atsisakyti SATA kabelių gali būti ta savybė, kurios kažkam būtent ir reikia.

Turime paatvirauti, kad būtent „Gaming K4“ mus privertė įsigyti specialų išorinį termometrą, kadangi VRM grandinę aušinantys radiatoriai „užsidegė“ vos per keletą minučių. HWiNFO įrankyje nematydami tokio sensoriaus, kuris atitiktų VRM temperatūrą ir žinodami, kad brangesnėse „ASRock“ X470 pagrindinėse plokštėse apsauga nuo VRM perkaitimo neveikia, nebenorėjome rizikuoti savuoju 2700X, todėl įsigijome termometrą bent orientuotis kokį karštį pasiekia VRM radiatoriai. „ASRock“ turi PBO, leidžia keisti offset (-100 mV), bet neturi LLC ir BCLK keitimo galimybės. Jeigu ir turėtų, šių nustatymų reikėtų nejudinti. VRM grandinė yra silpniausia iš visų trijų testuotų B450 modelių ir džiaugiamės, kad motininė plokštė atlaikė 2700X, dirbantį su Gooseberry renderingo scena. Techniškai perkaitimo požymių nepasireiškė (spartos rezultatai artimi kitoms dviems B450 pagrindinėms plokštėms, jokių sistemos išsijungimų), tačiau visiškai saugiam intensyviam naudojimuisi turbūt rekomenduotume maksimum šešių branduolių 2600(X). Visgi ši „Gaming K4“ turi šiokį tokį spartos deficitą: Gooseberry užbaigiamas apie pusę minutės lėčiau naudojant G.SKILL (3133 MHz) atmintį, o naudojant 3400 MHz dirbančius „Kingston HyperX Predator“ modulius neįveikiama MSI B450 Tomahawk, kurioje tie patys „Kingston“ moduliai dirba tik 3333 MHz dažniu. Priedo, „ASRock“ svetainėje neradome Creative Sound Blaster Cinema 5 paketo „Windows 10“ operacinei sistemai („Windows 7“ operacinei jis pateiktas). BIOS’as neturėjo Easy Mode režimo, prieš akis pateikiančio pagrindinius nustatymus, o FAN-Tastic Tuning vis dar reikalauja sistemos perkrvimo norint BIOS’e įgalinti ventiliatorių sūkių kreivėje padarytus pakitimus.

 

„MSI B450 Tomahawk“ pagrindinis koziris – įspūdingas savybių paketas. Tai vienintelė iš trijų B450 pagrindinių plokščių, kuri turi EZ Debug diagnostinius indikatorius POST problemos nustatymui ir Flashback+ mygtuką, leidžiantį patogiausiu būdu iš atmintinuko atnaujinti BIOS’ą. Be abejonės, būtina pridėti ir iš kitos klasės nužengusią VRM grandinę. Tikros keturios fazės, už konkurentų pasirinkimus efektyvesni „OnSemi“ 4C029N/4C024N galios blokai ir rimtas radiatorius, prieš kurį kitų dviejų B450 pagrindinių plokščių radiatoriai atrodė kone kaip butaforiniai. Renderingo metu „Tomahawk“ VRM temperatūra buvo ~10 °C mažesnė už 200 eurų kainuojančios „Gigabyte X470 Aorus Gaming 5 WiFi“. Skamba tiesiog įspūdingai. Gaila tai, kad tokį pagrindą turinčios „Tomahawk“ BIOS’e neradome nei neigiamos offset reikšmės, nei BCLK keitimo galimybių, o tai apsunkina optimaliai išnaudoti PBO. „Tomahawk“ nedaug atsilieka nuo „ASRock“ vertinant RGB pašvietimo galimybes. Ji turi dvi 4-pin RGB galvutes, tačiau įsirašius Mystic Light įrankį paaiškėjo, kad visi RGB lizdai surišti su pačios motininės pašvietimu, kuris juostele išdėstytas dešinės PCB pusės viršuje ir primena iš seniau „Asus“ pradėtą naudoti TUF repliką. „Tomahawk“ turi didžiausią skaičių (4) sisteminiams ventiliatoriams skirtų prijungti skirtų lizdų, be to, galima pasinaudoti ir PUMP_FAN lizdu. Lizdai neturi automatinės ventiliatorių atpažinimo funkcijos, tačiau reguliavimas realiu metu vyksta gerai. Motininei plokštei kiek sunkiau sekėsi dirbti su Hynix lustus turinčia „Kingston“ operatyviąja atmintimi. Pasiektas maksimalus 3333 MHz dažnis, kai konkurentai stabiliai dirbo su 3400 MHz dažniu, tačiau „Tomahawk“ buvo vienintelė leidusi pasiekti 3333 MHz dažnį G.SKILL moduliams, naudojantiems B-die lustus.

 

Kadangi B450 yra pagrinde skirtas paprastam namų vartotojui, net ir value platformoje puikiai išdirbtas ir geriausias rinkoje „Asus“ BIOS’as greičiausiai nėra ypač aktualus. Paprastam vartotojui svarbūs tokie dalykai, kaip tiesiog elementarus produkto veikimas. „Asus TUF B450-Plus Gaming“ buvo vienintelė, kuri be problemų veikė vos ją išėmus iš dėžutės. Kas buvo atsitikę „MSI B450 Tomahawk“ su „ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4“? Pirmoji mums atsiųsta MSI pagrindinė plokštė neveikė (EZ Debug rodė, kad neaptinkamas „Ryzen 7 2700X“) ir nors ji jau buvo prieš tai testuota kitų apžvalgininkų, miręs produktas mažų mažiausiai erzina. „Gaming K4“ buvo visiškai nauja, tačiau turėjo užstrigusį BIOS’ą, kuriame nei klaviatūra, nei pelė visiškai nefunkcionavo. Problemą ištaisė baterijos išėmimas, vien CLR_CMOS trumpiklio neužteko.

Ant pačios „TUF B450-Plus Gaming“ nematome daug kozirių, apart vieno – HDMI 2.0b, kuris gali būti aktualus turintiems APU bei 4K monitorių, kadangi šios versijos HDMI jau pakanka turinio atvaizdavimui 60 Hz dažniu. VRM grandinė atsiduria tarp „ASRock“ ir MSI, bet yra arčiau pirmosios. Kaip kad buvo keista „ASRock“ motininėje plokštėje matyti tiek daug RGB galvučių, lygiai taip pat keista atrasti, kad „TUF B450-Plus Gaming“ turi tik vieną 4-pin RGB galvutę. Tiesa, tai nesutrugdo šiai pagrindinei plokštei „po default“ sukurti gražiausią pašvietimo efektą dėl gražesnio dizaino RGB juostelių. Kaip silpną šio modelio pusę galima išskirti darbą su B-die atmintimi privertus G.SKILL dirbti mažiausiu 3133 MHz dažniu, kai „Tomahawk“ kilo iki 3333 MHz. Kitą vertus, Gooseberry sceną „Asus“ sumodeliavo greičiausiai, tai padarydama per trumpesnį laiką nei „ASRock“ su 3400 MHz „HyperX Predator“ moduliais. Geriausiai pasirodyta garso posistemės testavimo rezultatuose.

28 Komentarai

  1. Frantisekas parašė:

    Zinokit as tai jau 10 metu nesirenku atx, jei ne kainos tai seniai tik mitx imciau. O seip is bedos matx. Kur tai matyta kad kompai sitiek vietos uzima, ziurekit kai padaro custom gamin rigus koks MSI, etc., tai ten maitinimo laidas netik kad ne 24 pinai, ten 2 plonyciai laideliai eina. Vnz, kap Rusai skako kaskas mus permyli 😀

    • Mindaugas Klumbis parašė:

      Tai čia skonio reikalas, man tai daug labiau patinka didelis korpusas su daug oro.

    • kernel parašė:

      I mini-ITX galingos gelezies nesudesi, arba tas ITX’as bus mATX dydzio. arba throttle’ins, tuo tarpu esminio skirtumo tarp mATX ir ATX as nelabai matau – kiek maziau vietos uzima, bet neypatingai. Taupyt vieta geriausia yra nano/pico-ATX’ai arba UCFF’ai + industrial aluminum fanless case, idealiausias variantas su Intel Hades Canyon motke del neblogo perf. Visa kita chuinia, o ne vietos taupymas ir tyla 😀

  2. BC00 parašė:

    Ką, kernel, laikai (per) galinga geležimi mITX’ui?

    • svabas parašė:

      manau tą, kuriai reikia labai gero aušinimo

    • kernel parašė:

      Cia labiau reiketu klaust ka mes laikome mITX korpusu 🙂 Jeigu kazka, kas palaiko ATX’ini PSU, AIO arba gera (dideli) air ausintuva ir dual-slot full size videlkas, tai per galingos gelezies nera turbut is viso. Tik man asmeniskai toks ITX build’as ka zinau – keistas. As ten tik savo subjektyvia nuomone pasakiau, turint motyvacijos ir pinigu galima ir custom loop i ITX sukist…

  3. BC00 parašė:

    Kad ir paskutinį In Win A1, nors apie tai diskutuoti reikėtų prie jo apžvalgos. Jei ne promahas su PSU, nemanau, kad su atitinkamu aušintuvu jame throttlintų toks kaip 8700K/9900K. OC aišku nepaeitų. Vaizdo plokštei ten išvis jokių problemų 🙂

    Kol review laukė publikacijos eilės ASRock numetė Gaming K4 kainą nuo 100+ iki 90 eurų. Turintiems 2600(X) ir norintiems dual M.2 bei plataus RGB išplėtimo – why not.

    • kernel parašė:

      Del throttle tai omenyje turejau tuos visus slim kategorijos case’us, i kuriuos netelpa nei normalus CPU cooler’iai, nei dual slot vaizduskes. Kaip sakiau, naudojant atitinkamus ITX korpusus galima atausint daug ka, tai cia neiseina generalizuot kazko, nes ITX case’ai varijuoja nuo tokiu, kur tik MB so low profile cooler telpa, iki tokiu, kur ir ir HEDT ITX’ine platforma gali atausinti.

      Dydis yra subjektyvu, tai as cia del to diskutuot nematau prasmes. Sutinku su Frantiseku, kad kartais buna tikrai ridiculous dydzio ATX/EATX case’u, bet tarkim toks kaip NZXT S340 mano galva labai normalus ATX case’as, faktiskai mATX lygos.

  4. BC00 parašė:

    Jei jau į case netelpa dual slot VGA, tai tokį dalyką jau sunku pavadinti case, nes ne dual slot VGA beveik jau nebėra, apart HHHL, su kuriomis nieko doro nenuveiksi. Kažkada jau buvau minėjęs, kad pasiilgau single slot coolerių ant low/mid end GPU, bet jų nebeliko dėl paprastos priežasties – coolerių standartizavimo vardan mažesnių gamybos kaštų. Aišku, kad mITX case dydis stipriai varijuoja į abi puses ir kiekvienas optimalų mITX dydį įsivaizduoja savaip, bet generalizuotai prirašyti prie mITX throttle per stipru.

    • kernel parašė:

      Siaip tai yra visiskai atvirksciai. Sunku pavadinti miniITX case’a toki, kuris palaiko dual slot GPU, ATX PSU ir tower air cooler’ius, nes tai yra „desktopizuoti“ variantai. Si platforma atsirado ir ispopuliarejo su visai kitokiais reikalavimais ir tikslais. Dar dabar dauguma parduodamu ITX case’u yra orientuoti i SFF/low power/low noise tipo sistemas. As, kaip jau rasiau, tokias ir turejau omenyje. Mano generalizavimas nebuvo labai tikslus, bet 9900K kisimas i sita tema tuo labiau. As noreciau pamatyti, kiek siuo metu yra ITX’iniu motkiu, kuriu VRM’ai neapsivemtu ta stoc 9900K paleidus ant AVX’inio load’o be 95W limito, ar kad nereiketu 5 voltu 8k rpm serverinio ausintuvo oro istraukimui 😀

      Zodziu su ITX galima padaryt daug ka. Pasitaisau – nebutinai throttlins kazkas. Daugiau nelabai ka turiu pasakyt sia tema 😉

  5. Daemon parašė:

    Kokį RAMą pirkt prie AsRock Fatality motinos? Naudočiau 2600 cpu. Galvoju Patrioto 2×8 3200 MHz. Kaip variantas?

  6. Daemon parašė:

    Na, noriu sužinoti, kokį ramą naudoti optimaliausia šiuo atveju. Prisižiūrėjau kad ryzenams kuo aukštesnė magistralė, tuo greičiau sukasi žaidimai. Turbint proco nežadu. Tai jeigu 2666 sukasi neprasčiau, nei 3200, aš geriau paimsiu lėtesnį ir sutaupysiu. Bet jeigu gausiu daugiau fps, noriu paimt 3200. Nes kažkaip pastebėjau, kad daug kas deda 3200.
    Aš į Patriotus žiūrėjau ne RGB, o paprastą raudoną kaulą be blizgučių. Tiesiog ekonomiškai pažiūrėjau.
    Beje, kas naudoja Hynix?

  7. BC00 parašė:

    Ką man parodė jau ne viena AM4 motina, kad jos mėgsta Hynix’ą, tai jeigu ir ne Bdie vis tiek eilė turėtų būti, super kaina.
    O šiaip optimalus dažnis kažkur ir yra 3000 – 3200 MHz. Dabar DRAM kainos pakritusios, tai abejoju, ar kas nors reikšmingo susidaro tarp pigiausio 2666 ir pigiausio 3000.

  8. Daemon parašė:

    Sooorry, ne taip suinterpratavau pirmą BC00 atsakymą 🙂
    Aš tai va tokį esu variantą susiradęs: https://www.varle.lt/atmintys-ram/patriot-memory-patriot-viper-4-16gb-2x8gb-3200mhz–4268745.html

  9. Daemon parašė:

    „Any RAM kit rated higher than 3200MHz is guaranteed B-Die, as (as of a couple months ago, anyway) no other memory OEM clocks their RAM that high.“
    Tiesa? Tai gal rimtai tą 3733 paimt?

    • BC00 parašė:

      Ne, SoTOP parašė, kad būna aukšto dažnio ir Hynix. Anksčiau nelabai buvo, dabar pasistūmėjo į priekį. Jei nieko pigiau 3200 nėra už išsirinktus, tai nėra ko galvot 🙂

    • SoTOP parašė:

      Netiesa, čia gal kažkada taip buvo, kaip ir sakiau tas pats 3733 su 17-21-21 timing’ais buna hynix, o su 17-19-19 Bdie. Garantuota Bdie atmintis timing’us turi mažus, pvz. 3200 CL14, 3600 CL16 ir panašiai, kurie kitom atmintim nepasiekiami su 1.35V įtampa. Tavo pvz. pasirinktas 3200 CL16 tikrai nebūtų Bdie.

  10. Daemon parašė:

    Čia kažkokį puslapį radau; lyg ir rodo, kad Patriot Viper 3733 CL17 yra Bdie https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

  11. Daemon parašė:

    Paaiškinkit kaip jungt 2600 coolerį prie asrock motinos? Yra AMD Led jungtis ir cpu fan. Pajugiau į antrąjį, bet dar nekūriau kompo

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.