Daug JAV valstijų padavė „Facebook“ į teismą už žalą vaikų psichikos sveikatai

Dešimčių JAV valstijų generaliniai prokurorai, regis, pritaria kritikams ir dabar susivienijo, kad iškeltų bylą „Facebook“ patronuojančiajai bendrovei „Meta“ dėl kaltinimų, kad ji „pelnėsi iš vaikų skausmo“. Spalio 24 d. Kalifornijos federaliniam teismui pateiktame bendrame 33 valstijų ieškinyje teigiama, kad „Meta“ nuolat pirmenybę teikė pelnui, o ne verslo etikai, ir klaidino visuomenę dėl „didelių pavojų, kuriuos kelia jos socialinės žiniasklaidos platformos“.

Be to, ieškinyje „Meta“ kaltinama tuo, kad pasitelkė „galingas ir precedento neturinčias technologijas, kad suviliotų, įtrauktų ir galiausiai pavergtų jaunimą ir paauglius“, visiškai neatsižvelgdama į jų saugumą internete ir psichinę gerovę. Jame taip pat teigiama, kad bendrovė išnaudojo jaunus ir jautrius naudotojus, sukurdama verslo modelį, skirtą priversti juos praleisti kuo daugiau laiko platformoje, visiškai neatsižvelgiant į jų psichinę sveikatą.

Ieškinyje teigiama, kad bendrovė „Meta“ sąmoningai padėjo ir skatino vaikų priklausomybę nuo socialinės žiniasklaidos, siekdama naudos bendrovėms „Facebook“ ir „Instagram“, nors ir žinojo, kad paauglių naudotojų poreikis gauti bendraamžių pritarimą internete „patinka“ (angl. like) forma gali kelti pavojų jų saugumui. Pasak ieškinio, „Meta“ neatskleidė, kad jos algoritmai buvo sukurti taip, kad pasinaudotų jaunų naudotojų dopamino reakcijomis ir sukurtų priklausomybę sukeliantį įsitraukimo ciklą.

Be skundų dėl to, kad „Meta“ nepaisė savo naudotojų psichinės sveikatos, ieškinyje teigiama, kad bendrovė pažeidė įstatymą, draudžiantį rinkti duomenis apie jaunesnius nei 13 metų vaikus. Valstijos reikalauja didelių civilinių baudų ir keleto „Meta“ veiklos pakeitimų, ypač kai kalbama apie vaikų paskyrų ir jų duomenų tvarkymą.

Pateikus ieškinį, „Meta“ paskelbė pareiškimą, kuriame teigė nusivylusi, kad generaliniai prokurorai pasirinko bylinėtis, užuot ieškoję sprendimų visos pramonės mastu. Bendrovė taip pat teigė, kad įvairiose savo platformose yra sukūrusi „daugiau nei 30 priemonių“, skirtų padėti jauniesiems naudotojams ir palengvinti tėvams prižiūrėti jų veiklą socialinėje žiniasklaidoje.

Be minėto ieškinio, dar aštuonios valstijos ir Vašingtonas dėl panašių skundų vietos teismuose pateikė ieškinius „Meta“. Šie teisiniai veiksmai yra Kalifornijos, Floridos, Kentukio, Masačusetso, Nebraskos, Naujojo Džersio, Naujojo Džersio, Tenesio ir Vermonto generalinių prokurorų tyrimo, atlikto po 2021 m. pranešėjos Frances Haugen atskleistų faktų, rezultatas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.