„Core i5-8400“ feat. „Asus ROG Maximus X Hero“ prieš „Core i7-6700K“

Kur „Intel“ pažadėti 4,0 GHz?

Naudojant tuo metu naujausios 1003 versijos UEFI BIOS’ą, MultiCore Enhancement (MCE) funkcija gamykliškai nustatyta auto parinkčiai, o tai reiškia, kad „Maximus X Hero“ privalo ignoruoti „Intel Turbo 2.0“ gaires. Anksčiau pagrindinių plokščių gamintojų sukurti Turbo 2.0 apėjimai tiesiog įgalindavo visus branduolius veikti maksimaliu vienam branduoliui taikomu Turbo dažniu. Kažko panašaus tikėjomės ir dabar, nors žinojome, kad „Intel“ nusprendė nebeteikti informacijos apie 8-os kartos „Coffee Lake“ procesorių pasiekiamus dažnius esant skirtingam apkraunamų branduolių skaičiui. Nuo šiol vartotojui pateikiamas tik bazinis ir maksimalus vieno branduolio dažniai. Kolegos iš „Anandtech“ sugebėjo gauti naujausių „Coffee Lake“ procesorių visus Turbo (non AVX) dažnius, tačiau iškart pažymėjo, kad tai negalima taikyti kaip taisyklės. Kiekviena skirtinga Z370 pagrindinė plokštė, be griežtų „Intel“ gairių, gali taikyti kitokią Turbo 2.0 konfigūraciją. Kaip ten bebūtų i5-8400 modelis reglamentuotas 4,0 GHz dažniui kuomet apkraunamas tik vienas iš šešių branduolių.

Su AVX instrukcijų neliečiančiu „Prime95“ apkrauto i5-8400 visi branduoliai dirba 3,8 GHz dažniu, kas neatitinka ankstesnės praktikos naudojant Turbo 2.0 apeinančią funkciją. Pirma šovusi mintis, jog MultiCore Enhancement nefunkcionuoja. Ją išjungę gavome tą patį 3,8 GHz dažnį, kuris po pusės minutės krito iki 3,5 – 3,6 GHz. Tai atitinka „Intel“ dokumentuose išdėstytą Turbo 2.0 technologijos veikimą, kai prieš suveikiant nustatytam procesoriaus TDP limitui, kuris šiuo atveju lygus 65 W, CPU kurį laiką sugeba dirbti didesniu dažniu. Procesorius buvo aušinamas „Fractal Design Celsius S36“ AiO sistema, neleidusia CPU temperatūrai pakilti aukščiau 47 °C, todėl temperatūras, kaip priežastį, iškart galime pastumti į šoną. Panašu, kad Multicore Enhancement veiksnus, kadangi prieš tai i5-8400 nedirbo pastoviu 3,8 GHz dažniu. MCE įjungimas darbinės i5-8400 įtampos nedidina. Apkrovos su „Prime95“ metu buvo taikoma ~1,15 V įtampa. Žinoma, po minėtos pusės minutės ji buvo sumažinta iki ~1,1 V tam, kad i5-8400 tilptų į savo TDP limitą, kai MCE buvo išjungtas. Dar didesnis skirtumas tarp išjungto ir įjungto Multicore Enhancement užfiksuotas perėjus prie naujesnės „Prime95“ versijos, kuri aprauna AVX modulius. Įjungta funkcija leidžia išlaikyti tą patį 3,8 GHz dažnį, tačiau ją išjungus procesoriaus dažnis praėjus tai pačiai pusei minutės krinta iki 3,1 – 3,2 GHz.

Imam „Hyper Pi“ įrankį, kuris leidžia lengvai pasirinkti aktyvių gijų skaičių. i5-8400 pradeda pasiekti 3,9 GHz dažnį apkraunant 1,2 arba 3 branduolius. Toliau didinant apkraunamų branduolių skaičių dažnis krinta iki 3,8 GHz. Situacija nesikeičia nepriklausomai įjungtas Multicore Enhancement ar ne. Nė sekundei procesoriui nepavyko pasiekti 4,0 GHz, nors UEFI BIOS’e visą laiką target CPU speed lygus 4000 MHz. Rankiniu būdu nustatę 40x daugiklį nieko nepešėme – vienas apkrautas branduolys dirba tik 3,9 GHz dažniu. 39x daugiklis taip pat neleidžia visiems branduoliams dirbti 3900 MHz dažniu, jie grįžta prie 3800 MHz. Į 38x daugiklį procesorius sureaguoja, jo maksimalus dažnis, net ir apkraunant tik vieną branduolį, nebekyla aukščiau 3800 MHz.

„Intel“ tvirtina, kad rinkoje yra neapibrėžtas, tačiau nedidelis, skaičius Z370 pagrindinių plokščių, kurios užtikrina didesnį TDP limitą. Procesorius pasieks didesnius dažnius, tačiau nebeatitiks oficialių specifikacijų. Taip „Intel“ patvirtina, kad „Coffee Lake“ procesorių Turbo 2.0 dažnis priklauso nuo individualios motininės plokštės. Įprastų testų („Cinebench“, „x264“ ir gaming) metu mūsų i5-8400 dirbo stabiliu 3,8 GHz dažniu nepriklausomai buvo įjungtas MCE ar ne. Logiška, kad spartos rezultatai taip pat buvo identiški. Jeigu tikėsime, kad MCE nebeveikia taip, kaip anksčiau veikė su non K procesoriais (t.y. nebeaktyvuoja maksimalaus vieno branduolio daugiklio visiems branduoliams), tai vis tiek nepadeda suprasti, kodėl nė akimirkai nepamatėme naudojamo 40x daugiklio, nors buvo apkrautas tik vienas branduolys, o TDP ir temperatūros nebuvo ribojančiais faktoriais.

Visuose žaidimuose i5-8400 veiks 3.8 GHz dažniu

Paskutinė į galvą ateinanti mintis – BIOS’e atjungti penkis branduolius ir palikti i5-8400 tik su veikiančiu vienu. Bingo! Turime išsvajotus 4 GHz. „Intel“ mums sako, kad kai BIOS’e aktyvuoti visi branduoliai CPU pasiekia 65 W TDP limitą, todėl dažnis iki 4 GHz nepakyla. Mes tai suprantame kai taikoma multi threaded aplikacija, tačiau kaip su vienu branduoliu? Kodėl oficialiose specifikacijose nurodoma, kad i5-8400 Turbo dažnis vienam branduoliui 4 GHz? Tikslaus atsakymo, deja, nesulaukiame.

17 Komentarai

  1. SoTOP parašė:

    Nežinau ar verta buvo QHD rezoliucija testuoti.

    • neblogai parašė:

      Beveik visi čia testuoti žaidimai yra nuotykių, arba varžymasis prieš kompą- skirti suteikti žaidėjui gerą pramogą gražioje aplinkoje, o ne aukščiausius fps. Bet sutinku kad galėtų būti atskira testavimo dalis- multiplayer Battlefield1, PUBG ir kiti- su mažesne raiška ar kitais vaizdo nustatymais, kad iš CPU bei GPU išgauti kuo daugiau kadrų per sekundę ten kur to išties reikia.

  2. BC00 parašė:

    Testavimas 1080p raiškoj su išjungtais AA filtrais ir gal netgi sumažintais nustatymais iki (very)high – logiškas. Bet iš tikrųjų kiek nusipirkusių GTX 1070Ti/1080/1080Ti mažina in-game nustatymus?

  3. mafo parašė:

    Taip niekas nedaro… o kur Intel Core i7-6700K OC pvz. iki 4.7 Mhz rezultatai? Tai ir gavosi toks lentynos palyginimas, kai viskas identiška (na taip pat įdomus rezultatas), bet 6700K dar ir owerklokinasi o 8400 ne, tad reikia lyginti realybę kurioje 6700K lenktų 8400.

  4. BC00 parašė:

    Mūsų 6700K iki 4,7 neina, max ~4,5 GHz. Ir tie +300 MHz nieko nebūtų pakeitę, kaip ir greičiausiai 8700K@ 5 GHz. Mano supratimu šiuo metu tokie CPU turi prasmę nebent esporte prie 1080p/240 Hz, kur labai realu, kad fps daugiau prigamintų tokio CPU maksimalus paspartinimas nei GTX 1070 pakeitimas į 1070 Ti.

    • IFeelYou parašė:

      Plius toli gražu ne visi žmonės overclockina, manau 90% net nežino kas tai yra, nors ir perka Vadybininko rekomenduotą su K raide 🙂
      Tiesiog entuziastų forume visada atrodo kad visi sėdi su 1080Ti ir iki 5.0 Ghz overclockintais CPU 🙂
      O šiaip tie lyginimai stock vs. overclock man kaip tik dažnai nelogiški atrodo, nes žmonės gali susidaryti klaidingą įspūdį. Kad kažkam su Custom Watercooling CPU overclockinasi iki 4.7 Ghz, tai dar nereiškia kad visiems jis tiek užsioverclockins.

      • mafo parašė:

        Na nzn sakot piliečiai leidžia pinigų krūva tik dėl mandrumo? Aš blogerių prisižiūrėjęs tai ten daug maž visur stock ir OC rezultatai kaiminystėje… tai ir sureplikavau 🙂 Tačiau iš principo lyginate prc galimybes tai jas realias ir reiktų atvaizduoti. Nelogiška?

        • IFeelYou parašė:

          Ir logiška ir ne 🙂 Kokios yra realios 6700K galimybės? Vienas žmogus jį overclockins iki 4.5 Ghz, kitas iki 4.8 Ghz. Tai su kuriuo daryti palyginimą? 🙂 Paprasčiausiai gausis nelygios sąlygos.
          Šitam lyginime tiesiog norėta parodyti 6 core vs 4 + 4 core CPU ir tiek.
          O šiaip man asmeniškai irgi patinka kai šalia būna OC scoras 🙂 Nieko nesakau dėl to. Bet ištikrųjų CPU overclockina labai mažai žmonių.

        • Daimonass parašė:

          Taip. Pažystu nė viena žmogu, kuris nusipirko CPU su K raide, ir ka ? O gi stovi po default’u, kaip stovėjas, taip ir stovės, ir niekas nekliudys.. Nebent tik as 😀

          • kernel_panikuoja parašė:

            Jeigu perki non-K CPU versija, bet imi kokybiska motke ir normalu non-stock ausintuva, tai kaina gaunasi panasi i K sistemos (aisku su entry level Z motke ir neypatingu ausinimu, bet visvien). Visai logiska imti K tokiu atveju del aukstesniu stock’iniu dazniu, jei zmogus nera OC entuziastas 🙂 Be to, naudota K serija parduot lengviau nei non-K.

            As pats irgi turbut taip daryciau 😀

  5. BC00 parašė:

    Šituo review labiau taikėm į casual userį, kuris ne viską žino, ir the most usual scenario norėdami parodyti kaip atrodo ne pilnai 200 eurų kainuojantis CPU prieš tą, kuris neseniai kainavo ~350. Ir šiaip įdomi patirtis buvo su i5-o Turbo dažniais. Būtų galima iš jo susintetint i3-8100 ir paleisti per testus.

  6. Maariux parašė:

    Dar neskaičiau, bet už headerio foto (su prabraukta pasta ties pavadinimu) +1.

  7. Minde parašė:

    o man patiko review

  8. newdiamond parašė:

    daug nuomoniu, bet kodel visi pamirsta, kad dauguma FPS reiksmes dydziui turi video korta 😀

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.