„Gigabyte X470 Aorus Gaming 5 WiFi“ ir „Kingston HyperX Predator RGB“: vienas kitam sukurti ir RGB, ir spartos prasmėmis

Išvados

Jeigu spartos skirtumas tarp lėtesnės (2933 MHz) ir greitesnės (3400 MHz) operatyviųjų atminčių buvo mažesnis nei 1 fps, skaičiuodami bendrą (visų žaidimų) spartos vidurkių skirtumą jį prilyginome nuliui. Taip įvyko su šešiais žaidimais. Dar keturiuose žaidimuose (scenarijuose) iš esmės neužfiksavome netgi paklaidos lygio skirtumų. Tarp tokių pakliuvo „Middle-earth: Shadow of War“, „Rise of the Tomb Rider“, „Total War: Warhammer II“ ir DX11 režimu veikiantis „Total War: Warhammer“. Skaičiuojant minėtu būdu galutinis skirtumas, susidaręs naudojant 3400 MHz ir 2933 MHz DDR4 modulius, siekė vos 2 % arba 1,9 fps spartesnės atminties naudai.

„Prey“ galima nurašyti į tą masyvią žaidimų kategoriją, kurie visiškai nesureagavo į beveik 500 MHz sparčiau dirbančią DRAM atmintį mūsų AM4 platformoje, turinčioje „Ryzen 7 2700X“ procesorių. Grupė, kuri sureagavo į pasikeitusį DRAM dažnį, yra sudaryta vos iš penkių žaidimų: „Far Cry 5“, GTA V, „Hitman“, „Mafia III“ ir DX12 režimu veikiantis „Total War: Warhammer“. Tie, kas spėjo, kad didžiausią priklausomybę didesniam atminties dažniui vėl parodys „Hitman“, šįkart teisūs nėra. Didžiausias vidutinės spartos skirtumas (procentine išraiška) užfiksuotas žaidžiant „Mafia III“. Beveik visi 10 %, kas sudarė ~9 fps. Toliau pagal jautrumą sekė „Total War: Warhammer“ (6,5 %), GTA V (6 %), „Far Cry 5“ (5,1 %) ir tik paskiausiai „Hitman“, kuriame dėl lėtesnės operatyviosios atminties praradome beveik 5 % spartos. Tačiau būtent jame užfiksuotas didžiausias vidurkių skirtumas tarp minimalių 0,1 ir 1 % fps reikšmių, atitinkamai ~12 fps ir ~7 fps, kai „Mafia III“ žaidime DRAM dažnis blogiausios fps reikšmėms nedarė beveik jokios įtakos. GTA V žaidime lėtesni DDR4 moduliai kainavo 3-4 fps žiūrint į minimalias reikšmes, o „Far Cry“ blogiausių 0,1 % fps reikšmių vidurkis krito dar apčiuopiamiau, per 5,5 fps. Vidutinės spartos prieaugis, kurį davė spartesnė atmintis, šiuose penkiuose žaidimuose viršijo 6,5 % – visai solidus paspartėjimas vien dėl DRAM.

Žaidimas Ryzen 7 2700X + 2x 8 GB 2933CL16  prieš Ryzen 7 2700X + 3400CL16
1440p (avg fps)
Battlefield 1 (DX11) 0 % (-0,4 % (-0,5 fps))
Dirt 4 0 % (-0,5 % (-0,5 fps))
DOOM (Vulkan) 0 % (-0,3 % (-0,6 fps))
Far Cry 5 -5,1 % (-4,5 fps)
GTA V -6 % (-6 fps)
Hitman -4,8 % (-5,4 fps)
Mafia III -9,5 % (-8,5 fps)
Mass Effect: Andromeda 0 % (-0,7 % (-0,6 fps))
Middle-earth: Shadow of War 0 %
Prey -1,5 % (-2,2 fps)
Rise of the Tomb Rider 0 %
The Witcher 3: Wild Hunt 0 % (-0,5 % (-0,5 fps))
Total War: Warhammer (DX12) -6,5 % (-5,4 fps)
Total War: Warhammer (DX11) 0 %
Total War: Warhammer II (DX11) 0 %
Total War: Warhammer II (DX12) 0 %
Wolfenstein II: The New Colossus 0 % (+0,4 % (+0,6 fps))
Bendra suma (vidurkis %/fps) -33,4 % (-2 %/ -1,9 fps)

„Gigabyte X470 Aorus Gaming 5 WiFi“ – tai įdomus produktas, kuriame netinkamus sprendimus taisė geresni, o prastus pasirodymus gelbėjo kitų komponentų panaudojimas. Labiausiai likome nusivylę žemu „Trident Z“ modulių taktiniu dažniu, kurį leido pasiekti „Gaming 5 WiFi“. Kai su „Asus ROG Crosshair Hero VII“ ir „ASRock X470 Taichi“ tie patys G.SKILL moduliai puikiai darbavosi 3333 MHz dažniu, tai juos perdėjus į „Gaming 5 WiFi“ visišką stabilumą pasiekėme tik dažnį sumažinus iki 3066 MHz. Galima badyti pirštais į senesnę AGESA mikro kodo versiją, tačiau čia jau pačios „Gigabyte“ problema taip vėluoti pateikiant BIOS’ą su naujesniu AGESA. Kitas klausimas, kiek tai padėtų. Bet kokiu atveju konkurentai vartotojams jau yra pateikę BIOS’us, turinčius dviem leidimais naujesnį AGESA kodą. Nėra taip, kad „Gigabyte“ jo nebūtų gavusi iš AMD, tiesiog programuotojų komanda šiek tiek miega.

Jeigu „Aorus“ motininė plokštė turėjo pasitarnauti „Kingston HyperX Predator RGB“ moduliams, suteikdama jiems maksimalų palaikymą iš RGB pusės, tai „Kingston“ buvo draugiška ir davė grąžos. Didelės grąžos. Likome nustebę, kad „Hynix“ lustus turintys „Kingston“ 2933 MHz moduliai šioje pagrindinėje plokštėje sugebėjo stabiliai dirbti 3333 MHz dažniu. Nuo pat „Ryzen“ starto žinant, kad B-die atminties lustai šių procesorių atminties valdikliui tinka geriausiai, ir dar kartą prisiminus kuklų 3066 MHz rezultatą su B-die lustus turinčiais G.SKILL moduliais, „Gaming 5 WiFi“ ir „Kingston“ pasirodymas verčia atvipti žandikaulį ir klausti, kaip taip gali būti. Atsakymo neturime.

Jeigu ne optimali aušinamo M.2 lizdo pozicija, abiejų vidinių USB 3.1 Gen 1 lizdų integravimas PCB apačioje, Debug ekranėlio ir on board mygtukų nebuvimas šioje motininėje plokštėje yra neatitaisomi sprendimai, tai vieną svarbiausių „kliurkų“ ištaisyti pavyko. Ačiū radiatoriaus vardo vertam VRM grandinės radiatoriui. Vos keturias tikras fazes turinčios, iš neefektyvių galios blokų sudarytos, VRM grandinės nepavadinsi saldainiuku. Tačiau termo vamzdeliu sujungtas radiatorius atidirbo su kaupu, neleidęs VRM grandinei perkaisti netgi paspartinus 2700X iki 4,15 GHz/~1,28 V. „Prime95“ įkaitino VRM’ą iki kiek daugiau nei 100 °C, paliekant ~20 °C atsargos. Galbūt šio radiatoriaus pajėgumų neužteks taikant jau pačiam procesoriui nebesveikas įtampas, kaip 1,35 V, ar naudojant ankštesnį korpusą, tačiau su „Gaming 5 WiFi“ tikrai galima sėkmingai spartinti 8-ių branduolių „Ryzen“ procesorius. Bendru lygiu – tai didelis laimėjimas, nes rinkoje netrūksta panašiai kainuojančių AM4 modelių, su kuriais spartinimas bus gerokai stipriau apribotas.

„Aorus“ pagrindines plokštes visur lydinti oranžinė spalva ir ant „HyperX Predator RGB“ modulių. Iš konteksto iškrenta ne tik „Wraith Prism“, bet ir „Asus“ vaizdo plokštė, kurios RGB Fusion įrankis nepripažįsta.

Reikia pripažinti, kad likome nustebinti tiek „Gaming 5 WiFi“, tiek „Kingston HyperX Predator RGB“. Iš teigiamos pusės. Galvojome, kad „Aorus“ pagrindinė plokštė patirs perkaitimo problemą, o „Kingston“ atmintis nieko kito, kaip apart RGB, nepasiūlys. Atminčiai neturime jokio blogo žodžio. Normalus 10-15 eurų premium’as už RGB versiją ir finalinė 205 eurų kaina, leidžianti lengvai konkuruoti su varžovų 2x 8 GB 3000 MHz RGB rinkiniais, kurių absoliuti dauguma tegauna 36 mėnesių garantinį aptarnavimą vietoje „Kingston“ suteikiamų 60 mėnesių. „Gaming 5 WiFi“ neturi kelių savybių, kurias privalo turėti 200 eurų kainuojanti pagrindinė plokštė, tačiau nepasakysime, kad konkurentai būtų ženkliai dosnesni. Visgi „Gaming 5 WiFi“, nors ir išlaikiusi išbandymą, galėtų būti geresnė bent keliose srityse. Pradedant mechanine dalimi, pavyzdžiui, PCB išplanavimu, bei baigiant ne tik patogesniu, bet ir funkcionalesniu UEFI BIOS’u. Išskirtiniais „Gaming 5 WiFi“ pliusais aišku tampa 2T2R WiFi, šeši SYS_FAN lizdai, dvigubas BIOS’as ir šūsnis su RGB susijusių dalykų: trys RGB galvutės, kurių viena turi W (White) įėjimą, užtikrinantį visiškai gryną baltą spalvą, trijų zonų apšvietimas, įtraukiant pagrindinius PCIe 3.0 x16 lizdus, gerai funkcionuojantis RGB Fusion įrankis ir beveik idealiai su juo draugavę „HyperX Predator RGB“ moduliai sukuria nuostabų vaizdelį.

Gigabyte X470 Aorus Gaming 5 WiFi / Kingston HyperX Predator RGB

15 Komentarai

  1. ojojoj parašė:

    Galiu tik patvirtinti is patirties, kad Gigabyte nelaiko RAM OC daznio. Pirkau Aorus Gaming K3 Z370/i7 8700K/Corsair Vengeance Ram 3000Mhz ir motinine OC tesugebejo iki 3200Mhz isspaust + kaito VRM labai stipriai ir su Prime95 ji mire kartu nusinesdama CPU. Pakeiciau i Asrock Fatallity K6, tai tie patys RAM sugebejo iki 3800Mhz OC ant Asrock isspausti! (apzvalgose maciau taip pat sios plokstes gerus atsiliepimus). Skirtumas tik 40eur, o rezultatai stebinantys.

    • BC00 parašė:

      Nežinau kaip su Aorus Z370 Gaming K3 VRM perkaitimo apsauga, bet su Aorus X470 Ultra Gaming/Gaming 5 WiFi ji veikia. Skirtingai, nei su panašaus kalibro ASRock X470 modeliais.
      Kol buvo ruošiama Giga išleido naują BIOSą su AGESA 1.0.0.4. Surašiau, bet 3200 MHz su B die vis tiek no go. Toliau labiausiai myli Hynix’ą 🙂

  2. pasimetes parašė:

    Šiaip šita gerenė už x470 aorus ultra gaming manau verta 50euru, jei žadama renderint’i su CPU. Jei ne ir tik žaidimams manau pilnai užtenka ir ultra gaming kurį turiu, nebent reikalingas wi-fi. Man saviskę oc’inti išėjo iki 4.275ghz, manau pasiektu ir 4.3ghz. Vat aorus ultra gaming renderinant. tai tragedija, net ant pačių defaut, vram mos pakilo iki 102C (renderinau tą patį). Šiaip gal kiek programėlė aorus gaming nepatiko dėl savo metimo kaskart „update ready“ nors ten jokio update nėra, o tiesiog kitos programos, kurias galima įrašyti (aišku tai galima ir sutvarkyti).

    • BC00 parašė:

      Visos motininės turi turėti VRM perkaitimo apsaugą, tačiau neretai ji tiesiog neveikia. VRM perkaitimo atveju motininė turi automatiškai išsijungti arba pradėti mažinti CPU dažnį/įtampą, kad atvėstų.
      Build’ai ir sąlygos ne tokios pačios, bet atrodo, kad Gaming 5 radiatorius tikrai atlieka radiatoriaus funkciją, skirtingai nei Ultra Gaming. 4,275 GHz čia su kiek įtampos?

      • IFeelYou parašė:

        BC00 kokį testą naudoji ar rekomenduoji naudoti testuojant VRM? Prime95 (SmallFFT ar kitą), Blender, dar kažką? Ir kiek laiko? Kažkaip čia beskaitant koks žiaurumas su kai kuriom motininėm noriu pažiūrėti kokia Apex situacija.

        • BC00 parašė:

          Gooseberry Blender (iki pabaigos) arba SmallFFTs (30 min užtenka, kad vaizdą pamatytum). Bet atsimink, kad nuo 28.x versijos AVX2 apkrauna, ten išvis kosmosas…
          P.S. čia daugiau low end/midrange/upper range motinų problemos, ne premiumo 🙂

      • pasimetes parašė:

        Dabar tiksliai neatsimenu, bet kazkur Dynamic vcore(dvid) jauciu buvo apie +0,222V kažkaip neužsirašiau, kažkaip keista buvo pamatyti +0,138V, nes kiek skaičiau, tai kažkur +0,225V reikia, kad pasiekti 4,1-4,3ghz. Tai dabar galvoju ar nepersistengiau čia aš 😀 Nors esu matęs, kad kėlė ir +0,234V.
        Šiaip dar vram mos galvoju gal kokius radiatorius užsisakyti, bet dar noriu pirma pažiūrėti kaip bus su normalesne vaizdo plokštę ir didesniu kiekiu ram, nes dabar tai parodija, turiu išjungti firefox jog renderint ar žaidimą kokį rimtesni paleisti. 😀

        • BC00 parašė:

          Su +0,222 V reali įtampa bus ~1,36 V. Daug realiam naudojimui. 4,1 GHz 2700X dažniausiai pakanka vos ~1,25 V, kas atitiktų +0,113 V. Šiaip labai reto 2700X visi branduoliai perlipa 4,2 GHz. Tokiam dažniui reikia ~1,35+ V. Turiu įtarimą, kad tavasis gali ir nebūti pilnai stabilus… Su Prime95 stabilumo negalėjai patikrinti, nes būtų VRM užviręs akimirksniu 🙂 Su Gooseberry irgi būtų užkaitę. Pabandyk pasistatyt virš radiatoriaus mažą 40 mm fan’ą, turėtų kažkiek padėti.

  3. ojojoj parašė:

    Mano atveju VRM sukant su Prime95 uzkildavo virs 100c per 10minuciu ir niekas nepadejo – nei radiatoriu prispaudimo varztu keitimas is plasmasiniu i metalinius priverziamus, nei ventiliatoriaus uzdejmas ant virsaus arba is sono ir finale numire kaip ir sakiau nusinesdama CPU
    Mano galva kiek supratau tos plokstes pigesnes su Z370 nera pajegios susidoroti su 6core, nes kiek maciau su senesniu cipsetu jos praktiskai yra identiskos ir tikrai neruostos tokiom apkrovom buvo. Nesigilinau del AMD kaip yra, bet visumoj pasiekiant CPU virs 200W TDP pigiose plokstese VRM turetu spirgeti.

    • BC00 parašė:

      Keista, kad fanas nė kiek nepadėjo. Sakyčiau, kad blogas kontaktas tarp VRM ir radiatoriaus, bet net plastmasinius clipsus keitei į varžtus…
      Tiek su Intel, tiek AMD motinomis kažko normalaus spartinimui be 200 € dabar neverta tikėtis… Už 150 geriausiu atveju leis renderingą high end procesoriui užbaigt pilna sparta…

      • IFeelYou parašė:

        Žiūrint kokį fan’ą jis ten pridėjo ir kaip nukreipė. Mano atveju mažas fan’as kažkiek padėjo, bet irgi neperdaugiausiai. Ilgainiui vis tiek VRM užkaistų. Tie 5 cm fan’ai nelabai ką ten pučia…

        • ojojoj parašė:

          maziukas buvo, nes vietos dezej daugiau nebuvo. Bet jis neissprende bedos.

          • BC00 parašė:

            O ant kurio radiatoriaus statei?

            • ojojoj parašė:

              ant to kur neimanoma rankos buvo uzdeti;) ziurint is priekio kaireje puseje, bet buvo dedama ir ant kito radiatoriaus. Pvz tie laikikliai buvo keiciami manant, kad gerai neprisispaudzia, o ir internete buvo rasyta, kad Gigabyte buvo problema su tais plasmasiukais, bet nuemus matesi, kad lieciasi prie visu termopadas. Na zodziu jau pamirstas reikalas su ta Gigabyte. Daug streso del to dalyko buvo, nes ir nepigu CPU sudegino, bet dabar tikrai laimingas su Asrock esu

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.