Pati sau amžinas variklis: „ASRock Z270 Taichi“

Žvilgsnis iš arčiau

Štai ir ji, „Taichi“. Neabejodami ką tik sakėme, kad išorinis dizainas nepanašus į jokios kitos pagrindinės plokštės, tačiau aršiausi gali ir pasiginčyti. Juk rinkoje ne vienas ir ne du modeliai su juodos – baltos spalvų montažinės plokštės deriniu. Čia norime pasitaisyti – išskirtinis „Taichi“ grafinis apipavidalinimas, netaisyklingos S raidės forma padalinant PCB į dešinę juodą ir ne visiškai baltą kairę puses. Svarbiausias skiriamasis kairės pusės bruožas – apskritas, iš laikrodžio išimtas, mechanizmas, kurio zonoje atsiduria daugelis PCI-Express ir M.2 lizdų, dalis Z170 mikroschemų rinkinį aušinančio radiatoriaus, o beveik pačiame centre užmaskuojama baterija. Šio laiko mechanizmo dalimis „ASRock“ sugeba paversti net M.2 tvirtinimo skyles, viršutinį fragmentą perkeliant ant VRM grandinę aušinančio radiatoriaus. I/O ir garso posistemio zonos uždengtos baltos spalvos gaubtu, kuris, panašu, neturi tiesioginės sąsajos su mechanizmu, tačiau bendrame kontekste tinka puikiai.

Iš arčiau galima pasižiūrėti, kaip susilieja vieno iš dviejų radiatorių dizainas su piešiniais ant montažinės plokštės. Siekdama padidinti VRM grandinės aušinimo efektyvumą „ASRock“ abu iš aliuminio lydinio pagamintus radiatorius sujungė karščio vamzdeliu bei išraižė griovelius didesniam paviršiaus plotui gauti, tuo pačiu neiškeliant radiatorių aukštai į viršų. Filtraciją atlieka premium klasės 12 K „Nichicon“ kondensatoriai.

 

 

Po radiatoriumi pakišta labai raumeninga VRM grandinė, nors „ASRock“ ir panaudojo fazių dubliuotojus. Konfigūracija akivaizdžiai sudaryta iš 8+4+1+1 fazių, sumoje gaunant 14, nors „ASRock“ visur mini kažkodėl tik 12. Daugiausiai fazių tenka procesoriui, keturios integruotai grafikai ir po vieną VCCIO su VCCSA blokams. PWM valdikliu pasirinktas pilnai skaitmeninis „International Rectifier“ IR35201 valdiklis, kuris gali dirbti įvairiomis konfigūracijomis, kaip 8+0, 7+1 ar 6+2. „ASRock“ šiuo atveju buvo reikalinga 6+2 konfigūracija, iš kurios buvo paimtos tik 4+2 fazės ir šešių IR3598 dubliuotojų pagalba išplėstos iki 8+4. Apatiniai ir viršutiniai „Texas Instruments NexFET“ tranzistoriai integruoti į vieną bloką, stipriui siekiant 40 A, kai kiekvienas induktorius sertifikuotas 60 A. Atminčiai skirtos dvi fazės, panaudojant uP1674P PWM valdiklį ir identiškus TI tranzistorius.

„elchapuzasinformatico“ iliustracija

„Intel Kaby Lake“ ir „Skylake“ palaikomų procesorių maitinimui skirtas vienas 8-pin EPS12V lizdas. Pagrindinis CPU_FAN lizdas (18 W) patalpintas šalia DIMM lizdų, o papildomas CPU_OPT/W_PUMP (irgi 18 W) integruotas po maitinimu. Prie šio lizdo galima jungti vandens sistemų pompas, tereikia BIOS’e pasirinkti atitinkamą W_PUMP režimą. Viršutiniame dešiniajame „Taichi“ kampe turime jungiklį, kuriuo galima aktyvuoti DRAM XMP profilį.

 

Maksimalaus 3733 MHz (OC) dažnio DDR4 atmintiems moduliams skirti keturi paauksuoti DIMM lizdai, kuriuose galima laikyti iki 64 GB atminties. Tradiciškai „ASRock“ pasirinkusi vienpusę užraktų sistemą. Žemiau ATX24V lizdo galima pamatyti tai, ką kartais atlieka tik „ASRock“ – integruoja vertikalų vidinį USB 3.0 lizdą. Po juo patalpintos priekinėms korpuso jungtims skirtos ir ASM1074 valdomos dvi USB 3.0 galvutės, tiesa, ar lygiagretaus išdėstymo idėja optimaliausia – diskutuotina.

Kaip minėjome, „Taichi“ turi net tris M.2 lizdus, o kuris iš jų yra pagrindinis vienareikšmiško atsakymo turbūt nėra. Kodėl? Visi jie dalinasi pralaidumu su tam tikrais SATA 6 Gb/s lizdais, be to į visus gali būti sumontuotas maksimalaus 80 mm ilgio SSD kaupiklis. „ASRock“ pirmuoju numeriu pažymėjimo po mikroschemų rinkiniu esantį M.2 lizdą. Jį užėmus prarandami du viršutiniai SATA Express (10 Gb/s) formuojantys SATA 6 Gb/s lizdai. Antrasis M.2 lizdas, kuris dalinasi pralaidumu su dviem viduriniais (visame bloke) SATA lizdais, įspraustas tarp dviejų apatinių PCI-Express 3.0 x16 lizdų. Mažiausiai kenčiančiu tampa trečiasis M.2 lizdas virš pagrindinio PCI-Express 3.0 x16 lizdo. Vienas iš apatinių SATA Express sąsają sudarančių SATA lizdų bus atjungtas tik į M.2 įstačius SATA magistralės SSD kaupiklį. Arčiausiai CHA_FAN3/W_PUMP lizdo esantys SATA lizdai valdomi dviejų „ASMedia ASM1061“ valdiklių, todėl RAID 0/1/5/10 masyvus įmanoma sukurti tik su dešinėje likusiais šešiais, kurių valdymą atlieka pats Z170 mikroschemų rinkinys. Visi trys M.2 lizdai palaiko „Intel Optane“ technologiją su sąlyga, kad LGA 1151 lizde stovės 7-os kartos, ne silpnesnės nei i3 klasės, „Intel“ procesorius.

 

Trys iš keturių PCI-Express 3.0 x16 lizdų sustiprinti plienine konstrukcija. Nesustiprintas liko tas, kurį galima vadinti piktadariu, nes būtent jis iš Z270 rinkinio atplėšė keturias PCIe 3.0 linijas, priversdamas dalintis resursais M.2 ir SATA lizdus. Tiesa, tai vienintelis PCIe lizdas, kuris palaiko NVMe kaupiklius kaip boot įrenginius. Naudojant SLI/„CrossFire“ pagrindinis PCIe 3.0 x16 ir antrasis sidabrinis veiks x8/x8 režimu, kai 3-way „CrossFireX“ privers dalį pralaidumo atiduoti žemiausiai esančiam lizdui (x8/x4/x4). Tuo tarpu melomanams gali praversti pačiame viršuje atsidūręs PCIe 3.0 x1 lizdas. Šalia mikroschemų rinkinį dengiančio radiatoriaus integruotas specialus dažnių generatorius arba „Hyper BCLK Engine II“ variklis, leidžiantis teoriškai didinti BCLK magistralės dažnį iki sunkiai suvokiamų 1000 MHz.

Apatinėje PCB dalyje išdėstytos trys USB 2.0 galvutės, palaikančios iki šešių USB 2.0 lizdų, taip pat matome 4-pin 12 V RGB galvutę, kuri papildomos RGB juostelės pagalba korpusui leis sušvisti ryškesnėmis spalvomis. Virš šio komponento įrengtas Dr.Debug ekranėlis, padėsiantis diagnozuoti problemas, o nuo rimtesnių problemų saugo dvi fizinės BIOS mikroschemos. Veikiančiu BIOS visada bus BIOS_B, kurio, saugumo sumetimu, negalima atnaujinti. Kai pagrindinis aktyvus BIOS (BIOS_A) užlūžta, po keletos nesėkmingo starto procedūrų automatiškai pradedamas atnaujinimas iš BIOS_B.

 

Integruoto graso širdis – 4-os kartos „Purity Sound“, kurį sudaro „Realtek ALC1220“ garso kodekas (120 dB SNR) ir „Texas Instruments NE5532“ ausinių stiprintuvas. Kondensatoriais eilinį kartą pasirinkta „Nichicon Fine Gold“ serija. „ASRock“ ne tik atribojo garso zoną nuo pagrindinės PCB, bet ir izoliavo kairiuosius nuo dešiniųjų kanalų atskirais PCB sluoksniais.

 

I/O panelėje iš kairės į dešinę matome: CLR_CMOS mygtuką, PS/2 ir dvi USB 3.0 jungtis, portus Wi-Fi 802.11ac (2.4G/ 5G/ iki 433 Mb/s) + BT 4.0 antenoms, DisplayPort 1.2 ir HDMI išvestis, LAN portą, susietą su „Intel I219V“ tinklu, dar vieną RJ-45 portą, priklausantį „Intel I211AT“ tinklui, A (10 Gb/s) ir C (10 Gb/s) tipo USB 3.1 lizdus, valdomus „ASMedia ASM2142“ valdiklio, antrą porą USB 3.0, optinį SPDIF ir 7.1 kanalų garso išvestis. Visi šeši USB lizdai palaiko ESD apsaugą.

5 Komentarai

 1. newdiamond parašė:

  didelio patogumo nesukelia SATA jungtis tik is sono….

 2. BC00 parašė:

  O ko norėtųsi? Išorinių eSATA?

 3. IFeelYou parašė:

  Niekaip nepriprasčiau prie tokio dizaino…

 4. Mindaugas Klumbis parašė:

  Gerai prifarširuota. ir kaina nesikandžioja. Aišku, spalvinimas, kaip jau minėjo IFeelYou, tiks ne visiems.

 5. Ndx parašė:

  Pačios gražiausios motininės plokštės buvo leidžiamos Z77 serijoj (pvz Z77 Extreme 6), po to nuo Z97 ėmė stipriai grybauti į lankas.

Parašykite komentarą

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.