„Asus ROG Strix X399-E Gaming“ ir „Corsair Vengeance RGB“: kiek svarbi spartesnė atmintis „Threadripper“ sistemai?

Žvilgsnis į „ROG Strix X399-E Gaming“

Ant masyvios dėžės – dvigubas ROG skiriamasis ženklas, pagrindinės plokštės detalizavimas ir „Asus“ pristatomos išskirtinės savybės, kaip vidinis USB 3.1 Gen 2 lizdas, aušinimas M.2 lizdas, adresatinė RGB galvutė ir, žinoma, „AURA Sync“. Reikia sutikti, kad šios išskirtinės savybės yra paprastesnės už tas, kurias matėme ant „ROG Zenith Extreme“ dėžės.

 

„ROG Strix X399-E Gaming“ komplektacija tikrai turtinga, nors šio to ir pasigedome prisiminę „ROG Zenith Extreme“. Tarp įdomesnių aksesuarų yra RGB prailgintojai, išorinis termo zondas. „Asus“ taip pat duoda WiFi anteną, HB SLI tiltą, pluoštą zip-ties surišėjų, firminių lipdukų, kurių dalis gali būti panaudota sužymėti pridėtus SATA kabelius. Ko greitai pasigendame, tai 3-way ir 4-way SLI tiltai, pridėtinės 10G tinklo, M.2, ventiliatorių prijungimo plokštės bei VGA prilaikomasis kronšteinas. Programinę įrangą gamintojas sudėjo nebe į mažytį USB atmintinuką, o DVD laikmeną.

Akis neapgauna. Kaip ir „ROG Zenith Extreme“, taip ir „ROG Strix X399-E Gaming“ yra E-ATX (30,5 x 27,7 cm) formato. Palikus priedus, kurių „Strix“ negavo, teoriškai ši pagrindinė plokštė gali turėti viską, ką turėjo „Asus“ flagmanas. Pats „Strix“ dizainas turi nemažai bendro su „Zenith Extreme“. Beveik identiškos formos pagrindinis VRM radiatorius, I/O dangtelis, kuriame matomos perforacijos gali reikšti, kad ir čia „Asus“ sumontavo mažytį ventiliatorių efektyvesniam VRM grandinės aušinimui, panašus, kiek kitokios formos, bet vis dar didelis, X399 mikroschemų rinkinį aušinantis radiatorius ir juodos spalvos montažinė plokštė, kurią „Asus“ „Strix“ atveju nusprendė šiek tiek tekstūrizuoti baltu raštu. Bendras vaizdas tikrai panašus, tačiau esti ir skirtumų. Pirmiausiai krinta į akį tai, kad Asus iš I/O gaubto išėmė LiveDash ekranėlį bei panaikino DIMM M.2 lizdą, į kurį statoma speciali pridėtinė ROG plokštė, turinti du M.2 (32 Gb/s) lizdus. Tarp priedų neradus minėtos add on plokštės tikėtis, kad „Strix“ tebeturės išskirtinį lizdą nebuvo galima. Du 8-pin EPS12V maitinimo lizdai pakeisti į 8-pin + 4-pin konfigūraciją, matome gerokai mažesnį in board mygtukų skaičių bei kitaip išdėstytus PCIe lizdus. Kitų skirtumų reikia ieškoti detaliau.

Nugarinė PCB dalis turi dar daugiau baltos spalvos akcento. Ji nebesutvirtinta, tačiau papildoma plokštelė nuo VRM zonos nenuimta. Pirmasis pokytis netgi turi sveikintiną pusę – bus išvengta konfliktų su korpuso permetimo angas dengiančiomis gumomis.

„Asus“ pašalino daugiafunkcinį WB_SENSOR lizdą, kuris buvo integruotas po VRM radiatorius jungiančiu termo vamzdeliu. Dabar čia tuščia. Pastarasis mokėjo fiksuoti skysčio temperatūrą bei jo tėkmės greitį. Kaip minėjome, vienas 8-pin EPS12V buvo pakeistas į 4-pin. Tai yra daugiau nei pakankamai „Threadripper“ poreikiams, o 2x 8-pin konfigūracija yra laikoma visišku overkill’u. Kairiau matome baltos spalvos 5050 RGB (12 V, 3 A) galvutę, dešiniau – CPU_FAN ir CPU_OPT lizdus ventiliatoriams bei diagnostinius LED indikatorius DRAM, VGA, CPU ir BOOT įrenginiams.

 

Abipus TR4 lizdo, kuris šįkart pagamintas ne „Foxconn“, o kompanijos „LOTES“, išdėstyti aštuoni DIMM lizdai. Kaip įprasta „Asus“ pagrindinėms plokštėms, jiems būdingi atlenkiami užraktai tik iš vienos pusės. Bendra maksimali operatyvios atminties talpa gali siekti 128 GB. Pagrindinė plokštė palaiko tiek non-ECC, tiek ECC klaidų taisymą turinčią Un-buffered DDR4 atmintį. Maksimalus dažnis – 3600 MHz.

Po ATX24V lizdu pastatytas pirmasis vertikalus M.2 lizdas (32 Gb/s). Į jam skirtą kronšteiną galima montuoti 2242, 2260, 2280 arba 22110 formato kaupiklį, kurį įtvirtina specialus spaustukas. Tinka tiek SATA, tiek PCIe magistralę turintis SSD. Vietoje H_AMP (3 A) lizdo turime įprastą CHA_FAN1 (1 A) lizdą ir vidinį USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), kuris susietas su X399 mikroschemų rinkiniu.

  

90° kampu pakreiptų lizdų grupę sudaro šeši SATA III (6 Gb/s), PCIe 3.0 x4 magistralę palaikantis U.2 (32 Gb/s) ir USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s). Visus SATA lizdus galima panaudoti RAID 0, 1 arba 10 masyvų sukūrimui. U.2 lizdas duomenų dalinimosi klausimu yra nepriklausomas, deja, jo panaudojimo klausimas lieka sudėtingas, nes tokią sąsają naudojančių NVMe kaupiklių rinkoje beveik nėra.

„Asus ROG Strix X399-E Gaming“ siūlo keturis mechaninius PCIe 3.0 x16 lizdus, iš kurių trys sustiprinti ir vadinami SafeSlot lizdais, bei po vieną PCIe 2.0 x4 ir PCIe 2.0 x1 lizdus. Pagrindinis PCIe x16 lizdas stovi toliau nuo TR4 lizdo (lyginant su „ROG Zenith Extreme“), o tai garantuoja geresnį suderinamumą su oriniais aušintuvais. Būtent pirmasis ir trečiasis lizdai gali veikti pilnu x16 pralaidumu. Jie yra pirminis pasirinkimas 2-way SLI/„CrossFire“ konfigūracijoms sukuriant tinkamą tarpą net panaudojus gremėzdiškausias vaizdo plokštes. Žemiausiai esančio PCIe x16 bei nesustiprinto PCIe x16 lizdų realus pralaidumas ribojamas iki x8. Pralaidumo atžvilgiu „ROG Strix“ palaiko 4-way SLI/„CrossFire“, tačiau mechaniškai ne. Antrasis ir trečiasis PCIe x16 lizdai yra per arti vienas kito, kad juose sutilptų šių dienų standartai – dviejų aukštų vaizdo plokštės. Dėl šios priežasties „Asus“ oficialiai davė šiai X399 pagrindinei plokštei tik „tik“ 3-way SLI/„CrossFire“ palaikymą.

X399 mikroschemų rinkinį dengia masyvus, ROG ženklą turintis, radiatorius, kurio paviršius, keičiant pagrindinės plokštės poziciją, keičia efektus. Kažką panašaus buvome matę ant „Gigabyte Aorus X299 Gaming 3“ pagrindinės plokštės. Žemiau radiatoriaus paruošti du 3D Mount tvirtinimo taškai, kuriuos „Asus“ modeliuose matėme senokai.

3D Mount tvirtinimai buvo įrengti su mintimi pagerinti radiatoriaus aušinimą, kadangi jis aušina ne tik mikroschemų rinkinį, bet ir M.2 kaupiklį. Pats aušinimo principas panašus į panaudotą „ROG Zenith Extreme“ pagrindinėje plokštėje, kuomet dangtelis per pastorinimą „sugeria“ SSD šilumą, o likusi dalis, daugiausiai kraštai, surenka šilumą iš atskiro X399 radiatoriaus. Po aliumininiu dangteliu galima guldyti iki 80 mm ilgio SSD, naudojantį arba SATA, arba PCIe magistralę. Kaip ir vertikalus M.2 lizdas, taip ir šis duomenų srautu su kitais mazgais nesidalina.

Keliaujant iš apačioje iš kairės į dešinę randame Debug ekranėlį, mažytį įjungimo mygtuką, adresatinę (5 V, 3 A) ir 4-pin (12 V, 2 A) RGB galvutes, CHA_FAN2/3 lizdus, EXT_FAN lizdą (jeigu būtų atskirai įsigyta pridėtinė FAN_EXTENSION ventiliatorių prijungimo plokštė), porą USB 2.0 lizdų, antrąją USB 3.1 Gen 1 galvutę W_PUMP, M.2_FAN lizdus bei T_SENSOR, prie kurio jungiamas komplektacijoje rastas termo diodas. „ROG Strix“ nebeturi informaciją apie skysčio temperatūrą/tėkmę perduodančius lizdus, taip pat prarado pagalbinius spartinimo mygtukus, bet paprastas vartotojas šalia įjungimo mygtuko turbūt labiausiai pasigedo trūkstamo perkrovimo mygtuko.

 

Po EMI dangteliu slepiasi „Realtek ALC1120A“ garso kodekas. Automatiškai tai lemia, kad, skirtingai nei „ROG Zenith Extreme“ modelyje, papildomas, trečios šalies, DAC’as naudojamas nėra. Kitoks ir operacinis stiprintuvas. Čia panaudotas jau ne kartą sutiktas R4580I iš „Texas Instruments“, kurio pakanka pamaitinti 600 omų ausines. Garso posistemės zona izoliuota nuo likusios PCB dalies, o kondensatoriais standartiškai pasirinkta „Nichicon“ „FineGold“ serija. Programinis paketas sudarytas iš Sonic Radar/Studio III.

 

„ROG Strix“ neturi solidžios I/O panelės, todėl darbo montuojant motininę plokštę čiut daugiau. Naudojimui paruošti 8x USB 3.1 Gen 1 lizdai, A+C tipo USB 3.1 Gen 2 lizdai, kurie susieti su papildomu „ASMedia“ valdikliu, taip pat integruotas BIOS Flashback mygtukas, leidžiantis be CPU ir DRAM iš USB atmintinuko atnaujinti BIOS. Vienas LAN portas „surištas“ su gigabitiniu „Intel I211-AT“ lustu. Tarp Flashback mygtuko ir USB 3.1 Gen 1 lizdų įrengtas 2R2T (dvijuostis) WiFi 802.11 a/b/g/n/ac modulis, kartu palaikantis Bluetooth 4.2 versiją. 7.1 kanalų garsui išvesti skirti penki audio portai arba skaitmeninis S/PDIF lizdas.

19 Komentarai

  1. GreenZebra parašė:

    Kas mane žavi Amd, kad pagaliau pasiekė Intel single core performance. Aišku keliasdešimt taškų skirtumas yra nuo top’iniu cpu, bet palyginus su i5 8400 tai single core 169<172. Tik 3 taškais intelis lenkia.
    Pagaliau konkurencija yra

    • IFeelYou parašė:

      Nu nežinau žmogau, man atrodo dar iki Single Core Intelio jiems toli toli 🙂 Gal kelis low-end CPU ir dasivijo, bet apie high-end kol kas nėra net ką kalbėt.
      Pažiūrėk mūsų single core rezultatus: http://www.technews.lt/forum/viewtopic.php?f=4&t=3630

      Aišku tikėsimės kad anksčiau ar vėliau prisivys, bet Intel su savo Turbo Boost 3.0 ir geriausių branduolių automatiniu parinkimu pabėgo tolokai.

      • SoTOP parašė:

        Tai kad AMD kaip tik lenkia auto OC galimybėm Intel, tiesiog Intel turi 1Ghz daugiau.

        • IFeelYou parašė:

          Ką turi omenyje auto OC? Intel Turbo Boost 3.0 iškelia 1-2 geriausius branduolius nuo bazinio dažnio, AMD net iš tolo jo nelenkia. 7980XE bazinis dažnis 2.6 Ghz, Turbo Boost 4.4 Ghz. Koks AMD jį lenkia?
          AMD 1700x Boost yra +400 Mhz nuo bazinio dažnio.
          Nebent kažką kitą turi omenyje.

          • adex parašė:

            jeigu kalbant apie precision boost tai toks kaip 2700x turi 4.3 lubas ir pushina visus corus kiek imanoma auksciau, po to ten del temperaturu ir t.t. tas boostas apsistoja ~4ghz, tai yra 300mhz zemiau nuo ,,lubu“.
            o dabar ziurim ka intel siulo toks kaip 8400 nuo 2.8 iki 4 1 ar 2 ar kiek ten coru, ir nuo 2.8 iki 3.8 visiems corams, atrodytu eina v zopu koks boostas (ir atrodytu is ties ispudingai jeigu base daznis nebutu speceliai numustas iki juokingu 2.8), bet toks kaip 8400 galetu manau kelti iki 4.5 drasiai, bet, o, taciau ko tada bus vertas 8600k jeigu kazkoks ubagiskas 8400 bus tas pats sh.. lineupa uzpildyti tai reikia su ivairiomis kainu kategorijomis, o tas turbo boostas nuo 2.8 iki 3.8 tai nezinau isvis kam padarytas, tiesiog galejo deti base 3.8 + keli simtai hz ale single core boostui. bet ne reikia kazkokio tai isipisinejimo, kad va paziurekit kaip achuienai musu boostai dazni sukelia 😀

            zodziu ka noriu pasakyti tai kad amd boostas pushina cpu is paskutiniuju, o intel tai kazkokia komedija, kai dirbtinai sulievintas cpu davedamas iki tokio daznio kuriuo jis faktiskai galetu be jokio vargo kaip base dirbti ir tai vadinama kazkokia tai boost technologija

            • kernel_panikuoja parašė:

              2.8 pas 8400 yra todel, kad toks daznis garantuojamas prie deklaruotu thermal/electrical parametru. Kiek jis is tikro gali ar negali kelti cia priklauso nuo konkreciu situaciju, ir gamintojas negarantuos kazkokiu milijonu galimu permutaciju.

              Jei ne AVX, greiciausiai bazinis daznis butu didesnis, bet atsizvelgta i worst case scenario ir tiek.

              • BC00 parašė:

                Visiškai teisingai, patys matėme 8400 su Prime95 + AVX krentant iki 3,1-3,2 GHz. Prisidėtų dar perkaitimas ir būtų dar mažiau…
                IFeelYou gerą pamąstymą uždavė, ar AMD irgi maksimalų Boost daro ant geriausio core. Kažkaip AMD lyg ir nėra sakiusi, kad jų XFR(2) veikia ant geriausių/efektyviausių branduolių. Gal čia dar būtų rezervo..

          • SoTOP parašė:

            O koks skirtumas koks tas bazinis dažnis? Bazinis dažnis dabartiniuose Intel CPU išvis yra tik tam, kad niekas prie jų neprikibtų jei koks 8700K daugiau 4.5Ghz nespaus. Jeigu pas 2700X bazinis dažnis būtų 1Ghz, o turbintųsi kaip ir dabar iki 4.3Ghz, tai absoliučiai niekas nepasikeistų.

            • IFeelYou parašė:

              Na bazinis dažnis nėra šiaip sau sugalvotas dydis. Jis garantuoja minimalią spartą ne ant peak loadų, sutelpančią į procesoriaus thermal specifikacijas. Jeigu TDP yra toks koks yra, tai ir bazinis dažnis su visais branduoliais turi ten tilpti. Natūralu kad CPU su 18 branduolių neturės aukšto bazinio dažnio, nes kitaip nebetilps į TDP specifikacijas.
              Mes dabar kalbam apie single core. Tam dalykui Intelis turi savo Boost’us, kurie norim mes to ar ne, tikrai lenkia visus AMD cpu be jokio papildomo „user“ overclocko.

              • SoTOP parašė:

                Lenkia pagal ką?

                • IFeelYou parašė:

                  Pagal single core spartą. Tiek stock, tiek OC. Absoliučiai visuose testuose, įskaitant žaidimus.

                • SoTOP parašė:

                  Žinoma kad lenkia, bet prie ko čia Turbo 3.0 ir geriausių branduolių parinkimas? Lenkia, nes Intel 14nm procesas yra daug pažangesnis už GloFo 12nm ir todėl pasiekiami didesni dažniai, bet AMD XFR ir Precision Boost 2.0 technologijos > Intel Turbo Boost 3.0.

                • IFeelYou parašė:

                  Prie to, kad Turbo Boost 3.0 atrenka 2 geriausius branduolius ir juos iškelia iki maksimalaus dažnio, kuris yra nurodytas. Tuo jis ir skiriasi nuo Turbo Boost 2.0.
                  AMD XFR apskritai yra nieko vertas š. gabalas tiesa sakant. Kur tu čia matai jį kaip technologiją? Kad 50-100 mhz pakelia dažnį esant custom vandens aušinimui?
                  https://linustechtips.com/main/topic/850358-amd-extended-frequency-range-xfr-explained/
                  AMD boost’ai nuo jų bazinio dažnio skiriasi labai mažai, dažniausiai +200-400 mhz. Nematau čia nieko įspūdingo tiesa sakant, kodėl jos turėtų būti > Intel Turbo Boost. Sakyčiau Intel Boost technologija yra žymiai labiau išdirbta nei AMD.
                  Tech procesas dar nelemia aukšto dažnio. AMD turėjo ir aukštesnių dažnių negu Intel. AMD FX-9590 dažnis buvo 5 Ghz prie 32nm. Realiai IPC t.y. clock to clock Intel ir AMD yra labai panašus, Intel yra tik ~7% aukštesnis negu Ryzen ir tai dar klausimas.

                • BC00 parašė:

                  XFR yra tokia pati tikra technologija kaip nVidios Boost. Mažesnės temp -> didesni dažniai -> daugiau spartos. Ir man visai patinka, kad naujas aušintuvas ant CPU ne tik leidžia psichologiškai pasidžiaugti geresnėmis temperatūromis, mažesniu garsu, bet ir leidžia CPU paspartėti vienu kitu procentu. Why not vien pakeitus aušintuvą (custom h2O nereikia)?

                • ZeroFM parašė:

                  IFeelYou gal jau baik kelti senus video , dabar gi jau 2*** karta yra su atnaujintu XFR .
                  Amd daro paslauga vartotojams maksimaliai pakeldama dažnius ko pasekoje nereikia pirkti super duper ultra gaming motininių galinčiū oc padaryti .
                  https://youtu.be/6Cyh0OyJgTk?t=310 clock to clock skirtumas tebėra vos 4%

                • IFeelYou parašė:

                  Nu tai aš ir pasakiau ~7% ir tai dar klausimas.
                  Tiesiog paminėjau 1… seriją nes ji žymiai labiau paplitus. Daugelis čia iš vis kažkodėl paminėjo kažkokį i5-8400, kuris čia visiškai ne prie ko.
                  Nereikia čia kvailai sudievint to AMD. Tai tokia pati pelno siekianti kompanija kaip ir Intel. Būtų ji monopolistė – būtų lygiai tas pats. Nebūkit naivūs. Visi, tiek Intel fanai, tiek AMD fanai manau tikisi kad AMD taps lygiaverte konkurente Intel ir pagaliau bus normali konkurencija.

    • kernel_panikuoja parašė:

      Prie to pacio/panasaus daznio – taip. Aisku, cia neskaitant latency niuansu, kurie kerta per nasuma zaidimuose ir panasaus load’o semi-real-time aplikacijose.

  2. mafo parašė:

    Nebandėte RAM-o kelti aukščiau 3200 MHz @1.35 V?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.