Lietuvoje neberodoma analoginė televizija, skaitmeninė televizija vis dar atsilikusi

Lietuvoje naktį iš sekmadienio į pirmadienį, o tiksliau 3 valandą nakties, kaip ir buvo planuota, buvo išjungta analoginė antžeminė televizija. Ir nors daugelis suskubo prieš spalio 29 įsigyti reikiamą įrangą matyti televiziją, šiandien kai kas jau mato taip vadinamą „sniegą“.

Visi didžiausi Lietuvos mažmenininkai džiaugėsi ir didžiausiems Lietuvos naujienų portalams gyrėsi, kaip dvigubai ar trigubai didėjo televizorių bei priedelių pardavimai. Visgi, pasak ankščiau atliktų tyrimų, spalį analoginę televiziją vis dar tebežiūrėjo 14 procentų gyventojų.

Žinoma, daugelis iš jų, kaip minėjome, artėjant praėjusiam savaitgaliui, suskubo pasikeisti įrangą, bet daugelis vadovaujasi principu „atlikti paskutinę dieną“. Taigi elektronikos parduotuvės bei mokamos televizijos salonai šiandien ir rytoj laukia daugybės naujų klientų.

Ekspertai, tuo tarpu, teigia, kad įrangos, kuri veiks labai ilgai, įsigyti nepavyks. Jei kišenėse švilpauja vėjai, verčiau taupyti, na, o jei galite sau leisti daugiau, taip ir padarykite. Po kelerių metų Lietuvoje bus pereita prie DVB-T2 standarto, kuris akivaizdžiai pagerins vaizdo kokybę, ko su DVB-T galime nesulaukti, ir įrangą iš esmės vėl reikės keisti. Taip pat manoma, kad nemokamų kanalų po poros metų beliks 3-4, o kiti bus koduoti bei mokami, kam taipogi reikės specialių priedėlių priimančių atkodavimo korteles su nauju standartu, jei tokio nesįsigijote.

22 Komentarai

  1. ToBeX parašė:

    man keista, kad salis nepasirupino zmoniu gerove, ir bent kuriam laikui neuzdraude apmokestinti kanalu.

  2. ZeroFM parašė:

    Po kelerių metų Lietuvoje bus pereita prie DVB-T2 standarto, kuris akivaizdžiai pagerins vaizdo kokybę, ko su DVB-T galime nesulaukti, ir įrangą iš esmės vėl reikės keisti.
    Tai jei aš dar nusiperku tv už ~1700Lt tai jis man nebeveiks kai bus atnaujinta į DVB-T2?
    Susidaro nuomonė kad DVB-T kokybė kur kas blogesnė nei DVB-T2

  3. Jordan parašė:

    TEREIKES NUSIPIRKTI KAZKOKIA DEZUTE IR VISKAS VEIKS SU ESAMU TV (TIRKIAUSIAI, JEI KO CHITRO NESUGALVOS).

  4. ironvolf parašė:

    Gerai, kad nežiūriu durnadėžės, bet man vis viena gaila manipuliuojamų žmonių visokiais priedėliais ir pan… Kažkada reikėjo PAL dekoderius dėtis, dabar priedėlius vienokius, vėliau bus kitokie, tai taip ir srebia pinigus iš visų stabiliai kas pora metų, o visi kaip išsišiepę sėdėjo prie durnadėžės taip ir sėdi…

  5. Lixteris parašė:

    ironvolf>Jos visiškai neišeina atsisakyt dėl sporto. Taip, NBA ir Eurolyga gali žiūrėt susimokėjęs mokestį 720p rezoliucija internetu tiesiogiai, tačiau, pvz, LKL, VTB, F-1 ar MotoGP tokios galimybės nėra, tad nori nenori žiūri į durnadėžę. Xbox 360 į ją taip pat jungiasi.

  6. Lixteris parašė:

    ZeroFM>Jei pirksi TV ir jis neturės DVB-T2, tai turėsi pirkt priedelį tada po kelerių metų. Esmė tame, kad skaitmeninė TV perduoda daugelis kanalu tuo paciu dazniu ruozu, kas kokybe suprastna. DVB-T2 situacija kiek keicia. Jordan>Tavo tiesa, bet daugelis dabar priedeliu su korteles priimimu nepalaiko naujo anti-piratinio kodavimo, taigi jei padarytu mokamus kanalus ir paliktu tik 3-4 nemokamus, norint kitus matyt vel reikes priedelio naujo.

  7. Vytautas parašė:

    @Lixteris, kalbam ne apie sportą. O jei labai nori žiūrėt, tikrai įmanoma kažkur nete susirast.

  8. Lixteris parašė:

    Vytautas>Nete? Man arba jau normali kokybe, ką, ačiū dievui, protą turintys NBA ir Eurolyga siūlo, arba tada išvis geriau nežiūrėt ir palaukt Rip’o trackeriuose. Gerai, kad RTL yra, tai F-1 dar matau, o MotoGP reikia siūstis iš trackerių iškart po varžybų.

  9. newdiamond parašė:

    3-4 kanalai…va koks geriausias privalumas tiekejamas…perejus prie skaitmenos…

    supraskite….ne del jusu cia dare ta skaitmenine

  10. Atavar parašė:

    Lixteris vel gandonesi paleidai?:) Ziuriu daugeja straipsniu kuriems info teikia VBS arba "Tetules Juzefos burimo salonas". "Ekpertai teigia" 😀

  11. Spygliuotas parašė:

    Imsiu ir pavarysiu necenzūros. Už***so nuoširdžiai taip kreivai rašomos naujienos su dezinformacijos ir kliedesių kvapeliu. beje, kur tų eGZpertų citatos, nuorodos į informacijos šaltinį ir panašiai? Tie vadinamieji eGZpertai, tai kas? Šiaulių tauro kažkokio VIENO žioplio kliedesiai Lietuvos ryto purvaspaudoje?
    DVB-T2 nepagerins vaizdo kokybės, o tik „duos“ truputį daugiau resursų tame pačiame dažnio diapozone. O kaip padidėjusį resursų kiekį panaudos retransliuotojai, tai jau kitas klausimas-ar prikiš dar daugiau programų į tą patį kanalą, ar padidins esamų bitrate’ą. bet patį pagrindinį vaidmenį vaidina ne tai, kuri DVB-T versija bus naudojama, o koks glaudinimo standartas bus naudojamas. Jei Lietuva būtų pasirinkusi DVB-T ir MPEG2 glaudinimo standartą, tada tikrai būtų didžiausia kvailystė. Bet ji nebuvo toji pionierė ir uždelsė su skaitmenizacija, ir aš tame matau tik pliusius. TRUPUTĮ vėlesnė skaitmenizacija (kuri praktiškai prasidėjo 2006 metais) leido pasirinkti modernesnį transliavimo komplektą: DVB-T + h.264, kai tuo tarpu didžioji dalis europos naudojosi senesne kombinacija DVB-T + MPEG2. Taigi, Lietuvoje atsirado galimybė panaudojant tuos pačius resursus, transliuoti didesnį kiekį programų (arba tą patį kiekį, tik geresnės kokybės). O kalbos, kad po keletos metų vėl teks keisti įrangą, nes DVB-T transliavimo standartas neva bus keičiamas naujesniu DVB-T2 labiau panašus į tipišką nelabai protingų eGZpertų bambėjimą. Kodėl? Nes labai tikėtina, kad Lietuva vėl neskubės su DVB-T2 standartu ir lauks įrangos, palaikančios h.265 video glaudinimo standartą, ko pasekoje galimų resursų kiekis padidėtų maždaug dar 40-50 procentų. Ir tokiu atveju technologiškai Lietuva būtų vėl priekyje tų šalių, kurios dabar jau ketina diegti DVB-T2 su jau senstančių h.264 glaudinimo standartu. Atsižvelgiant į tai, kad skaitmeninė antžeminė Lietuvoje pradėta transliuoti nuo 2006 metų, tai optimistiškai pridėjus minimum 4 metus iki naujesnio standarto pasirodymo, gauname apie 10 metų. nemanau, kad tai tas laiko tarpas ,dėl kurio reiktų myžčioti ir sudaryti dezinformacinio pobūdžio pareiškimus, neva vos tik atsiradus skaitmeninei antžeminei tv Lietuvoj, po poros metų vėl teks keisti įrangą. Ir nereikia analoginės tv išjungimo datos sutapatinti su skaitmenizacijos pradžia. Reiktų atkreipti dėmesį, kad kai Lietuvoje buvo diegiama skaitmeninė antžeminė TV, DVB-T2 standarto dar nebuvo. Dar šis tas, kadangi Lietuva neskubėjo išjungti analoginės tv, tai tie, kurie laukė paskutinės nakties tik išlošė, nes per tuos metus, nuo kada atsirado skaitmeninė antžeminė Lietuvoj, įranga tik pigo. Kai skaitmenizacijos pradžioj gauti priedėlį reiškė pakloti minimum 400, tai dabar jau ir su 100 litų galima išsiversti. Bet matai, Šiaulių taurui reikia pasidaryti kvailą reklamą ir pavaryti į spaudą kvailos dezinformacijos, kurią lixteris perkūrė ir Šiaulių tauro pranešimą spaudai pavadino „eGZpertai teigia“…

  12. Lixteris parašė:

    Spygliuotas>Jei jau taip pirmaujam interneto srityje, tai galim ir televizijoje. DVB-T2 duoda tik pliusius. Kitas būtų variantas, jei būtų atvirkščiai. Ir ar aš kaltas, kad tave SB užčiaupdavo ištrynęs komentarą, pašalinęs kokiam mėnesiui ar išmaustęs kaip durnelį kokių pinigų nugręžė?

  13. Spygliuotas parašė:

    Man neįdomu ką UK ir france daro. Svarbu ką Lietuva daro. O vienintelis wikipedijos eGZpertas esi tik tu, lixteri, su savo nuosava stebuklinga terminologija. Tu tipinis SB’ikas, jis irgi toks pat wikipedijos eGZpertas buvo…

    Lietuvoj nėra didelio susidomėjimo HD, iš programų kūrėjų. jau kai kam problematiška buvo/yra pasikeisti „vaizdo magnetofonus“ į skaitmeninę įrangą, kuri palaikytų 16×9 kraštinių santykį…, o ką jau bekalbėti apie 1920x1080i rezoliuciją… Niekas nedraudžia DVB-T naudoti HD transliacijoms, Telecentras su lnk buvo padarę eksperimentą, kai vietoj 3 SD raiškos programų (2 LNK grupės programų ir vienos rezervinės) buvo paleidę vieną 1920x1080i programą… Tai atsižvelgiant į tą bandymą, gauname 2-3 HD programas viename kanale. Truputį muiluotus, bet… Bet nereiškia, kad naudojant DVB-t2, liktų tos pačios 3 HD programos. Lietuviai sukištų 4 ir kokybės nebūtų geresnės, o tik kaštai mažesni venai programai transliuoti. Kitas dalykas, kam kišti DVB-T2 dabar, kai susidomėjimas HD iš programų kūrėjų labai mažas? Tai kai atsiras poreikis, tada jau bus prieinama įranga su DVB-T2 perdavimo ir h.265 glaudinimo standartais.į tą patį kanalą galima būtų sutalpinti dar daugiau, kad ir tų pačių HD programų, ar tiesiog padidinus bitrate, pagerinti jų kokybę. Ilgą laiką kartu gyvavo analoginė ir skaitmeninė antžeminės tv, panašiai bus ir su DVB-T, ir DVB-T2, tik ne po 2-3 metų, kaip teigia eGZpertai (šiaulių tauro eGZpertas).

    kadangi tu, lixteri, esi wikipedijos eGZpertas, tai primink, kokį glaudinimo standartą su dvb-t francai ir britai naudojo? Kartais ne mpeg2? 😉 (aišku, jei atmintis nepaveda, britai EKSPERIMENTAVO ir su DVB-T transliavimo ir h.264 glaudinimo standartais).

  14. Lixteris parašė:

    Spygliuotas>Jei jau taip pirmaujam interneto srityje, tai galim ir televizijoje. DVB-T2 duoda tik pliusus. Kitas būtų variantas, jei būtų atvirkščiai. Ir ar aš kaltas, kad tave SB užčiaupdavo ištrynęs komentarą, pašalinęs kokiam mėnesiui ar išmaustęs kaip durnelį ir kokių pinigų nugręžė? Tiesiog pagarba jam už tokius darbus ir tiek, kad su profesionaliais rašytojais ir IT specialistais gana greitai "susidorodavo". Aš tokių galių neturiu.

  15. Spygliuotas parašė:

    Kam reikalingas DABAR DVB-T2 su h.264 glaudinimo standartu, kai to niekam dar nereikia (lietuviškų programų kūrėjai, kaip minėjau tuo nelabai domisi pagrinde iš finansinės pusės(kalbant apie HD)), ir įrangos tokios daug nėra ir už prieinamą kainą tuo labiau, kai galima palaukti, kai bus galutinai patvirtintas h.265 glaudinimo standartas ir tik tada mąstyti apie DVB-T2. DVB-T (h.264) buvo pakurta ne 2012 spalio 29, o 2006 metais, kai tik tada buvo pradėta galvoti apie būsimo DVB-T2 kūrimą. 2005 metais, kai RRT paskelbė konkursą naudotis radio kanalais skaitmeninei DVB-T (h.264) transliuoti, Lietuva, tuo metu priėmė moderniausią sprendimą tuo metu egzistavusį, kai dauguma iki tol naudojo senesnius (dvb-t MPEG2) standartus. Tau, lixteri, su logika nepakeliui, kad ir toliau rašai vėjus? Ar pagal tave, Lietuvai reikėjo dabar išjungti DVB-T, ir per naujo įrenginėti DVB-T2, tam, kad po kokių 4-5 metų vėl reikėtų numarinti DVB-T2 su h.264 glaudinimu, tam, kad būtų pakurta jau modernesnė DVB-T2 su h.265 video glaudinimo standartu? pagal tavo logiką, tai visai neapsimoka nieko diegti, apsimoka tik laukti laukti vis modernesnio sprendimo. Į kiekvieną traukinį nespėsi. Kas naudojo DVB-T ir MPEG2, tas praleido DVB-T ir H.264, ir dabar diegia DVB-T2 ir h.264, o Lietuva tuo tarpu iškart ėmė modernesnę tuo metu versją (DVB-T h.264), ir tikriausiai praleidžia DVB-T2 h.264, Bet paskui galės įsidiegti modernesnę versiją už dabartinius francus (DVB-T2 ir h.265).

    Ir beje, Tavo vadinamieji eGZpertai, savo gamyklose nesugeba patys net dizaino susikurti savo produkcijai, prašo skandinavų pagalbos. Ilgą laiką (ne vienerius metus) nesugebėjo net televizorių savo rinkai pristatyti su DVB-T ir h.264 palaikimu.

    P.s.
    tavo mylimas SB nei karto nebuvo davęs man bano, ir netrynė mano komentarų, ne taip, kaip tu 😛

  16. Lixteris parašė:

    Spygliuotas>Akivaizdu, kad dėl didesnio bitrate’o DVB-T2 leistų rodyti HD programas žmonėms su antenomis (Eurosport HD, National Geograghic HD, etc.), ką turi GB (98.5% gali matyt) ir France gyventojai, kai dabar LT suteikiama tokia galimybė tik naudojantiems satellite technologijas arba turint kažką panašaus į kabelinę, kaip Interaktyvioji GALA. O ką aš kaimo vietovėje/tam tikroje miesto dalyje be šviesiolaidžio matau? Tik SD. Dėl tos priežasties nieko keisto, jog moku už Eurolygos 4 varžybas per mėnesį 35 litus (čia jau beveik VIASAT išeina planas), ir dar dvigubai tiek už NBA, kad matyčiau 720p vaizdus. Tik išėjus Misteriu Berniui (neįdomu, kad nežinai, kas jis) ir perėjus F-1 bei MotoGP į internetą, galės tos televizijos išvis užsikrušt ir nediegti DVB-T2, nerodyt HD kanalų, o savo mylimą SD formatą. Matysiu per internetą, ką jau su krepšiniu darau. Bet, ką rašau ir naujienoje, tikiuosi, jog paklausys kai kurių žmonių ir po 3-4 metų įdiegs DVB-T2 ir situacija pasikeis.

  17. Spygliuotas parašė:

    informacijos nuoroda: http://www.rrt.lt/lt/verslui/istekliai/radijas-ir-televizija/televizija/antzemine-skaitmenine-tv/skaitmenine-televizija-dvb-pz3b.html
    Žiūrėk tas savo Eurosport HD, National Geograghic HD, etc. į sveikatą Lietuvoj su dabartine įranga ir akėčiomis (25 Juragiuose (506 Mhz), 37 Vilniuje (602 MHz)). ir gali matyti tam savam kaime su ta pačia lauko antena (jei gyveni ne pasienyje kur nors prie joniškio ar akmenės)… Kodėl Lietuvoj nėra daugiau plėtojama HD – problemos yra ne DVB-T versijoje. Tad gana kliedėt. jei nieko nežinai ir nesupranti, neberašyk visai, nes jau pradedi atsibost.

    p.s.
    tikiuosi bernis atsisės už belangės dešimčiai metų kaip ir priklauso jam.

  18. Spygliuotas parašė:

    Tikiuosi, kad daugiau komentarų neprireiks. Jei būtų taip, kaip nori ponas lixteris ir Šiaulių tauro eGZpertai, tai dabar būtų atjungta skaitmeninė antžeminė tv (kuri jau veikia 6 metus), ir vietoj jos pakurta naujesnė skaitmeninė antžeminė su DVB-t2 transliavimo standartu. praeina 4-5 metai, ir kaimynai latviai, estai, lenkai pradeda diegti DVB-T2 su naujausiu h.265 glaudinimo standartu (francai ir kiti baisiai pavydi, o UK leisdama sau taškytis svarais, diegiasi visas įmanomas versijas kasmet). Tada pasirodo antraštės – „Lietuvoj visiškai pasenusi skaitmeninės tv versija“, kai tuo tarpu kaimyninėse šalyse pati naujausia. Kodėl galėdami pirmauti europoje šviesolaidžio diegime, negalime to paties padaryti ir su DVB…

  19. Lixteris parašė:

    Spygliuotas>O as tikiuosi, kad baigsi klaidint zmones ir vaidint idiota. Taip, HD eina ir per DVB-T, bet kiek ji mato realiai? Bet jei tu eGZpertas, pas mane kaime net tikrai trys ziurovai tau primoketu, jei tu mums tuos HD kanalus be papildomu satellite technologiju igalintum. Bet pradejas darbus is smegenu esanciu apacioj i virsu ateitu zinia, kad mano mineti HD kanalai yra mokomi ir tu gali pluga pasikabint, nematysi, o daugelis skaitmenines tv tiekejai tu HD kanalu nesiulo, kaip paprasta GALA. Nu bet jei pajungsi, tada ir nafik ta sklaida ir DVB-T2 su savo didesniu bitrate tam paciam ruoze, kuriu privalumus mano eGZpertai is UK, France, Italy, kurie skirsto pinigus, kisa juos i tokias sumautas technologijas. Galai nesueina, arba Spygliuotas minimalu atlygi pakeltu ne iki 1500, o 2000 maziausiai, nes ant technologiju sutaupytu, o ir uz mokamus kanalus moket nereiketu. Go figure, kaip svaro negailintys UK klerkai sako.

  20. Atavar parašė:

    Lixteris tu pats paskaityk dabar ka tu cia parasei? Neparukes nesuprasi tikrai… Matosi, kad bandai ant zmogaus stumti, gini savo "egzpertu straipsneli", veli viska i viena kruva, ir reziume susidaro ispudis, kad tikrai visiskai nesupranti apie ka kalbi. Vietoj to jog pripazintum, kad pacopy-pastinai nesamone, ir kad nesigaudai toj srityje tiek, kad atmestum tokiu eGZpertu nuome, kaip akivaizdu nusisnekejima – padekotum zmogui uz pataisymus bei situacijos isdestyma DAUG placiau, nei tu eGZpertu sapalionese, tai tik grimzti giliau ir jau nebeina isvis suprast nei tavo "agrumentu", nei aplamai darosi imanoma sekti minti ir tai ka nori pasakyt. Viska apie visas technologijas zinoti neimanoma, pripazinti klydus tikrai daug geriau atrodytu nei sitai…

  21. Spygliuotas parašė:

    Nesusivaldau, ir dar papildau savo rašliavas.
    Berods nuo 2002 metų Lietuvoje veikė, taip galima sakyti, bandomoji skaitmeninė antžeminė TV Vilniuje berods 53 kanalu). Tuo metu buvo naudojama DVB-T transliavimo technologija, bei MPEG2 video glaudinimo standartas. Vėliau, atsiradus žymiai efektyvesniam MPEG-4 AVC (h.264) video glaudinimo standartui, kuris ir buvo pasirinktas Lietuvoje, nuo bandomosios skaitmeninės TV buvo pereita prie „normaliosios“. Todėl 2006 metais buvo pradėta masiškai plėtoti pati moderniausia tuo metu skaitmeninė antžeminė TV (DVB-T + H.264). Berods nuo 2008-2009 metų buvo pradėti eksperimentiniai HD televizijos transliavimai (LRT ir telecentro projektas). Pasak RRT duomenų, nuo 2009 jau pradėtos retransliuoti 3 HD programos (kurios jau buvo regis paminėtos ankstesniuose komentaruose). 2011 metais LNK ir telecentras vykdė eksperimentinį projektą – LNK full HD farmatu. Nors tuo metu LNK tam tinkamą įrangą nuomojosi iš Estijos. Tad galima daryti išvadas, kad Lietuvoje kol kas vyksta HD transliacijų bandymai ir televizijų apsiuostynėjimai, kaip žiūrovai reaguoja į tokius bandymus, ar didelis susidomėjimas ir panašiai. Kitaip tariant tikrinama, ar koks būtų potencialus žiūrėtojų skaičius. Pasak tam tikrų informacijos šaltinių, 2013 metais jau bus galutinai patvirtintas H.265 video glaudinimo standartas. Tad visai realu, kad tiek ryšių reguliavimo tarnyba neskuba su naujų licencijų skirstymu HD programoms, tiek retransliuotojai, tiek transliuotojai (tokias išvadas darau iš įvairių pranešimų spaudai bei RRT skelbiamų įvairių viešų konsukltacijų dėl dažnių skirstymo). Galima tik daryti išvadas ir džiugiai tikėtis, kad po keletos metų, atsiradus komerciniams DVB-T2 ir H.265 sprendimams, bus lipama būtent į šitą moderniausią traukinį. Ir šis bus modernesnis už francų, britų, italų, skandinavų turimus tinklus. Tačiau priešingai, nei Šiaulių tauro eGZpertai teigia, įrangos nebus privalu keisti į naujesniąją. Tiems, kam pakaks SD raiškos programų, tie ir toliau galės sau smagiai žiūrėti su „senąja“ įranga. O kas LABAI norės pamatyti DVB-T2 tinklais transliuojamų naujų programų (tikėtina, kad visos bus būtent HD formatu), tai tiems ir reikės atsinaujinti savo įrangą. Kaip daugelį metų kartu veikė analoginė ir skaitmeninė antžeminės TV, taip kartu veiks ir senesnioji (DVB-T h.264) bei naujesnioji (DVB-T2 h.265) skaitmeninės TV. Ir tame nėra jokios tragedijos ir siaubo baubo, kaip kai kurie eGZpertai piešia, o kai kas su savo tūpa galva perkopina. Jei (ne)vykėlis lixteris mokėtų skaityti ir sugebėtų paminti savo kaprizus – pamatytų, kad Lietuvoje diegiami skaitmeniniai TV sprendimai tuo metu būna patys NAUJAUSI.

    Informacijos šaltinių nepateikiu. Lai tokie eGZpertai, kaip lixteris patys susiranda (nes pastoviai jo iškraipytose ir perkurtose naujienose info šaltiniai NEPATEIKIAMI). Čia vaikiškas akis už akį, dantis už dantį.

  22. gintarinis parašė:

    Straipsnio pavadinimas – nesąmonė. Straipsnio pabaiga – taip pat. Lietuvoj skaitmeninė TV pradėta ne 2012 10 19, o jau 2006 metais. Tuo metu tai buvo naujausia technologija. Dar buvo diskusijų, kad reikėjo neskubėt su technologijom ir transliuot MPEG2.
    Spygliuotas yra teisus. O kas nesugeba suprast to, ką jis parašė, tai apgailestauju…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.