Atsinaujinantys energijos šaltiniai šiuo metu tenkina trečdalį pasaulio elektros energijos poreikių
Bendrovė „Ember“ ką tik paskelbė naujausią pasaulinę elektros energijos apžvalgą – ataskaitą, kurioje išsamiai aprašomas atsinaujinančiųjų ir iškastinio kuro šaltinių naudojimas gaminant elektros energiją įvairiems gyventojų ir įmonių poreikiams tenkinti. Joje ne pelno siekianti Jungtinės Karalystės organizacija teigia, kad 2023 m. atsinaujinantys energijos šaltiniai sudarė daugiau nei trečdalį pagamintos elektros energijos.
Šia ataskaita grupė siekia pateikti pirmąją „išsamią apžvalgą“ apie elektros energijos gamybos pokyčius per pastaruosius metus. Duomenys rodo, kad 2023 m. buvo lemiami metai atsinaujinantiems šaltiniams, nes saulės ir vėjo energijos šaltinių augimas siekė atitinkamai 23 proc. ir 10 proc. Priešingai, iškastinių šaltinių elektros energijos gamyba padidėjo tik 0,8 proc.
„Ember“ ataskaitoje surinkti duomenys iš 215 skirtingų šalių, įskaitant naujausius turimus duomenis apie 80 šalių, kurios sudaro 92 proc. pasaulinės elektros energijos paklausos. Taip pat įtraukti duomenys iš 13 geografinių ir ekonominių regionų, tokių kaip Azija, Afrika, ES ir G7.
„Ember“ teigia, kad neabejotinas atsinaujinančiųjų šaltinių, ypač saulės energijos, augimas paskatins pasaulį įžengti į „naują erą“, kurioje iškastinio kuro gamyba taps mažiau reikšminga.
Ataskaitoje pabrėžiama, kad 2000 m. atsinaujinantys elektros energijos gamybos šaltiniai sudarė tik 19 proc. pasaulinės rinkos, o dabar jų dalis viršija 30 proc. Tačiau 2023 m. hidroenergijos šaltiniai pasieks penkerių metų žemiausią lygį, o anglis ir kiti iškastinio kuro šaltiniai jį kompensuos, taip užkirsdami kelią tolesniam šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažėjimui.
Pasaulinė elektros energijos paklausa 2023 m. išaugo 2,2 proc. 2024 m. „Ember“ prognozuoja dar didesnę paklausą. Tikimasi, kad per ateinantį dešimtmetį energetikos pertvarka pereis į naują etapą, kuriam bus būdingas „nuolatinis“ iškastinio kuro mažėjimas ir mažėjantis išmetamųjų teršalų kiekis.
Daug melo, bet tarkim.