Trigubas šaltis: „Corsair“, „Fractal Design“ ir NZXT „high-end“ AIO sistemos
NZXT Kraken X61
Savo ruožtu NZXT pristato „Kraken X61“ kaip pirmąją skysčio sistemą su kintančiu greičiu. Apibūdinimas gana miglotas, tačiau nieko nelaukę galime išduoti, kad kalbama apie kintančio greičio pompą. Gamintojas bando pabrėžti naujos kartos FX140 v2 ventiliatorius, jų galimą skaitmeninį valdymą pasitelkiant CAM programinę įrangą, taip pat „Hue“ (RGB) apšvietimą, net šešių metų trukmės garantinį laikotarpį bei, žinoma, 280 mm radiatorių.
Apsauga nuo išorinių pažeidimų – įprastinio lygio. Į akis iškart krinta du aspektai: vienas geras ir vienas blogas. Pasirodo, NZXT nesugebėjo paruošti išsamaus vartotojo gido, bet pasirūpino varžtais papildomiems ventiliatoriams.
„NZXT Kraken X61“ aušintuvui taip pat būdingas iš aliuminio pagamintas radiatorius, kurio išmatavimai kone identiški H110i GTX modeliui: 140 x 312,5 x 27 mm. Aliuminio gijos išdėstytos vienodai tankiai (į 1 cm telpa 8 gijos), tačiau radiatorius vietoje 17-os vamzdelių turi tik 15-a. Pasirodo, dvi „Asetek“ sukurtos sistemos viena nuo kitos gali ir pastebimai skirtis.
NZXT pasirinko standartines gumos mišinio žarneles, kurioms būdingas didesnis lankstumas. Išorinis žarnelių diametras akivaizdžiai mažesnis už panaudotų H110i GTX modelyje, tačiau be viso to, kad jos lankstenės, standartinis variantas dar ir kiek ilgesnis – ~40 cm. Prie CPU bloko žarnelės jungiamos mums įprastais kampiniais sujungimais.
Ant CPU bloko paviršiaus esantis NZXT pavadinimas ir jo paskirtis labai aiški – ji nesiskiria nuo to, ką pasakojome apie H110i GTX. Iš bloko išeina „NZXT CAM“ programinės įrangos veikimui būtinas USB kabelis, 3-pin ir SATA kabeliai bei 4-pin ventiliatorių valdiklis, prie kurio gali būti prijungti iš viso 4 ventiliatoriai.
Su „Kraken X60“ komplektuojami FX140 ventiliatoriai buvo pakeisti ir pavadinti FX140 v2. Pasikeitė rėmo forma, mentelių skaičius, FX140 v2 gavo antivibracinius padukus. Įdomu tai, kad juos tobulindami NZXT inžinieriai sumažino statinį slėgį, bet padidino sukuriamo oro kiekį. Septynias menteles turintys ir paslaptingus nano guolius naudojantys antros kartos FX140 ventiliatoriai gali pasiekti 2000 RPM +/- 10 % sūkius, 106.1 CFM ir statinį slėgį, kuris siekia tik 1.97 mm-H2O. Visgi būtina paminėti, kad senieji FX140 įsisukdavo iki 2900+/- 15 % RPM, o jų sukuriamas slėgis nebuvo žymiai didesnis (98.3 CFM / 2.2 mm-H2O). Gamintojo paskaičiavimais, maksimalus triukšmas nepakito ir siekia 37 dBA.
„NZXT CAM“
Šių metų pradžioje NZXT išleido trečios kartos CAM stebėjimo įrangą, girdamiesi, kad tai geriausia, ką iki šiol teko kompanijai sukurti. Išties, su CAM NZXT siūlo daug, tačiau visa tai pasiimti nebuvo lengva… Ką bedarytume naujausios 3.0.6 versija įdiegti niekaip nepasisekė – diegimo proceso iniciacija tęsdavosi amžinai ir niekaip nepasibaigdavo. Jau norėjosi kreiptis į NZXT techservisą, tačiau tada kilo mintis pabandyti senesnę 3.0.4 versiją. Bingo! Vėliau ji buvo sėkmingai atnaujinta iki 3.0.6 versijos.
Pradiniame lange CAM pateikia CPU ir GPU temperatūras, jų apkrovą, naudojamą DRAM kiekį ir užpildytą vietą mūsų „OCZ Vector 150“ SSD kaupiklyje. Tiesiogiai susijusi informacija su „Kraken X61“, tai: skysčio temperatūra, ventiliatorių apsisukimai, kurie rodomi tiek procentine, tiek RPM išraiška, bei pompos darbinis intensyvumas. Vartotojo patogumui iš čia įmanoma pasikeisti ventiliatoriams skirtą profilį.
Nukeliavus iš „basic“ į „advanced“ skiltį galima grafiškai pasižiūrėti kaip kinta CPU/GPU temperatūros ir apkrova. Taip pat pateikiama informacija iš kone visų pagrindinės plokštės sensorių, galima S.M.A.R.T gairių peržiūra. Spustelėjus ant „expanded“, iššaukiama atskira lentelė, kurioje surasi bet kurią realiu metu fiksuojamą su stebėjimu susijusią informaciją ar didžiąją dalį HW komponentų specifikacijų. Papildomai atidarytas langas atskleidė į CAM integruotos „capture screenshot“ funkcijos trūkumą – įrankis tokių langų nemato, tačiau džiugu, kad NZXT tokią funkciją išvis įdiegė.
„Build“ skiltyje susipažinus su komponentų santrauka keliamės į svarbiausią laukelį, kuris pavadintas „Kraken“, iš kur galime valdyti RGB paletę, tačiau LED efektai negali būti susieti su kritine CPU temperatūra. NZXT vartotojui siūlo tris jau sukonfigūruotus sūkių profilius: „silent“, „performance“ ir „manual“. Kiekviename iš profilių NZXT leidžia ventiliatorių sūkius susieti arba su skysčio, arba su CPU, arba su GPU temperatūra. Gamykliškai parinktas pirmasis variantas, tačiau jis neatrodo optimalus, nes skysčio temperatūra kyla labai lėtai ir CPU greičiau ims mažinti savo dažnį nei bus pasiekti reikiami RPM, kad užkirsti tam kelią. Vartotojas taipogi gali susikurti savo profilį/ius. Čia neturime visiškos laisvės: šešių rutuliukų išdėliojimo intervalas yra siauras (30 – 55 °C) ir korekcijos galimos tik kryptimis žemyn-aukštyn. Temperatūra sugraduota kas 5 °C, RMP taip pat kas 5 %. Taigi, iš esmės visą ventiliatorių sūkių diapazoną turime sutalpinti į 30 – 55 °C ribas. Rankiniu būdu pompos darbo intensyvumo keisti galimybės nesuteikiama, tačiau pastebėjome, kad pompa reaguoja į CPU temperatūros pokyčius: ramybės metu sūkiai siekia ~2500 RPM, apkrovos metu ~3600 RPM.
CAM netgi siūlo į FRAPS panašų integruotą įrankį, galintį vienu metu rodyti fps, vidutinį fps, CPU, GPU ir DRAM apkrovą.
Puiku, jog esame sumontavę ne vieną skirtingą AIO sistemą, todėl pridėtas vartotojo gidas nesudarė problemų. O naujokui būtų sunkoka… Jame tėra pavaizduota (ir tai ne visai aiškiai, nes sunku atskirti kurie varžtai skirti LGA115x, o kurie LGA2011-3 platformai), kaip sumontuoti Kraken X61 ant LGA115x procesoriaus, bet kaip tą padaryti turintiems Haswell-E (LGA2011-3) ar AMD procesoriaus – neužsimenama. Vietoje papildyto gido NZXT siūlo apsilankyti oficialioje internetinėje svetainėje. O jeigu mes šalia neturime antro kompiuterio? Kėblu… Bet jei turime – pasisekė. Ten kiekvienai platformai NZXT vizualizavo diegimo procesą išties detaliai.
Labai domintų statistika dėl skysčio nutekėjimo dažnumo/galimybės.
Prie vandens visada smagu matyti bent vieną hi-end orą palyginimui.
p.s. ot: ar bus koks konkursas (kad ir kūrybinis) šiais metais ?
Na, dabar gal jau rečiau tokių brokų pasitaiko, bet senesni modeliai panašu, kad dažniau turėjo bėdų: http://www.technews.lt/forum/viewtopic.php?f=3&t=3897&p=43027#p43027
Šis aušintuvas jau buvo keistas vieną kartą, ir vėl praleidžia vandenį ir pompa nusprogusi…
Nemaloni pirmapažintis su vandeniu. :/
Netolimoje ateityje prijungsime porą high-end orinių aušintuvų. Pačiam susidurti testavimo metu su skystį leidžiančia sistema neteko, bet esu gyvai matęs su įtrūkusia žarnele SilverStone Tundra, bet tai ne konkrečiai PhaNtoM demonstruotas aušintuvas.
Jei yra kokių idėjų dėl konkurso, brūkštelkit PM 😉
Aš būčiau už logo bei vertinimo naują dizainą. Bendruomenėje yra ko gero ne vienas dailiarankis arba prijaučiantis 🙂
CAM esu instaliaves ir trynes daugybe kartu ivairiuose winduose. pradedant pacia pirmaja CAM versija, bet kad neisidiegtu nesu mates. Kita vertus CAM pjaunasi su ASUS AISuite3 ir MSI Afterburner priedu RivaTunerStatisticServer. Su pirmu nepasidalina ventiliatoriais, o su antru OSD zaidimuose. pastebejau, kad radiatoriaus ausinima geriau suteikti mot.plokstei, o i pompos maitinima turi buti patiekta 100% apsuku profilis, kitaip ji klaksi
Su pompos klaksėjimu susidūriau, ir kuo mažesnėmis apsukomis ji veikia, tuo gurguliavimas didesnis… Kaip minėjai, CPU fan 100 %/full speed yra konkretus problemos sprendimas.
Tas pats ir pas mane su X61 klaksejimu prie mazesniu apsuku. Prie didesniu apsuku veikia labai tyliai.
O kokia pas abu skysčio temperatūra?