Ekspertai abejoja „Google“ teiginiais apie kvantinio lusto skaičiavimo galimybes
„Google“ kvantinių skaičiavimų laboratorija pristatė naują lustą „Willow“, kuris padeda išspręsti vieną didžiausių kliūčių, trukdančių šias mašinas paversti praktiškai pritaikomomis. Bendrovė teigia, kad „Willow“ vos per penkias minutes gali atlikti tam tikrus skaičiavimus, kuriems atlikti greičiausiam pasaulyje superkompiuteriui prireiktų „10 septiljonų metų“.
Tačiau BBC kalbinti ekspertai teigia, kad reikia šiek tiek pristabdyti šį ažiotažą. Surėjaus universiteto profesorius Alanas Vudvardas įspėja, kad šis konkretus testas iš esmės buvo „pritaikytas kvantiniam kompiuteriui“ ir nereiškia, kad jis apskritai yra greitesnis už tradicinius kompiuterius.
„Reikia būti atsargiems ir nelyginti obuolių su apelsinais“, – sakė jis leidiniui. Jis taip pat sakė, kad šis vienintelis lyginamasis testas neįrodo „visuotinio pagreitėjimo lyginant su klasikiniais kompiuteriais“.
Tačiau tai nereiškia, kad „Google“ pasiekimas nėra vertas dėmesio. Bendrovė padarė didžiulę pažangą kvantinio klaidų taisymo (QEC) srityje, kuri yra pagrindinė problema, kurią mokslininkai dešimtmečius bandė išspręsti.
Paprastai tariant, kuo daugiau kubitų (kvantinis skaitmeninių bitų atitikmuo), tuo galingesnis gali būti kvantinis kompiuteris. Tačiau kuo daugiau kubitų, tuo didesnis klaidų dažnis, o tai yra kliūtis, trukdanti tokias mašinas paversti iš tikrųjų naudingomis.
Štai kur yra „Google“ proveržis. Su „Willow“ jiems pavyko pakeisti šią tendenciją, iš tikrųjų sumažinant klaidų lygį, kai jie pridėjo daugiau kubitų. Tai pavyko padaryti sujungus kelis fizinius kubitus į patikimesnius „loginius“ kubitus, todėl buvo daug lengviau užfiksuoti bet kokias klaidas ir jas ištaisyti.
Lustas gali pasigirti 105 kubitais, o klaidų lygis siekia tik 0,143 %. „Willow“ netgi sugebėjo išlaikyti kvantinius duomenis iki valandos – tai dar vienas svarbus etapas, rodantis ilgų kvantinių skaičiavimų potencialą ateityje. Vis dėlto, kaip teigia ekspertai, dar reikės laukti dar daug metų ir išleisti milijardus dolerių, kol kvantiniai kompiuteriai taps pakankamai galingi, kad galėtų spręsti realias problemas.
Tai kaip suprantu ,,Crysis“ vis dar su lagu ilgai zaisim.