Švytinti raketa tiesiai į tavo korpusą – „MSI Z170A Tomahawk“

Žvilgsnis iš arčiau

SAMSUNG CSC

Kaip visada artimesnę pažintį pradėsime nuo CPU lizdo, o tiksliau kas darosi aplink jį. Po vienas nuo kito atskirtais radiatoriais integruota 5+3+1+1 VRM sistema: penkios fazes procesoriui (VCC), trys integruotai grafikai (VCCGT) ir po vieną CPU VCCSA bei VCCIO mazgams. PWM valdikliu pasirinktas hibridinis (ne visiškai skaitmeninis) „Intersil ISL95856“, kuris turi 4+3 fazinius išėjimus su trimis jam priklausiančiais draiveriais. VCC naudoja tris iš keturių fazių, o VCCGT du iš trijų antrojoje grandinėje. Integruotų draiverių darbo papildymui pasirinkti du ISL6625A draiveriai, kurie sumontuoti priešingoje PCB pusėje. MOSFET tranzistorių rinkinį sudaro PK616BA ir PK631BA – abu iš „NIKO Semiconductor“. DDR4 atminčiai skirtos fazės valdomos dvifazio „Powervation PV3205“ valdiklio. Panaudoti „NIKO Semiconductor“ MOSFET tranzistoriai yra identiški tiems, kurie priskirti CPU fazėms. Induktoriai ir polimeriniai kondensatoriai priskiriami ketvirtai MSI ginklavimosi klasei (Military Class 4), todėl šių komponentų atsparumas temperatūrai, patikimumas ir stabilumas neturėtų nuvilti, nors MSI po truputį pereina jau ir prie „Military Class 5“. „Tomahawk“ poreikius tenkina vienas 8-pin EPS12V lizdas.

SAMSUNG CSC

Kairiau LGA1151 lizdo pakankamai įspūdinga estetinė detalė – baltos juostos, kurios imituoja takelius, jungiančius operatyvią atmintį su procesoriumi. Pati MSI teigia, kad iš viso 64 GB atminties palaikantys atminties lizdai patraukti šiek tiek arčiau CPU lizdo tam, kad sumažėtų kalbėjimosi atstumas. Papildomai visa operatyvios atminties grandinė dar yra ir papildomai izoliuota. Kokia iš to nauda? Dėka tokio sprendimo ir iš čia atsiradusios „DDR4 Boost“ technologijos, „Tomahawk“ gali pasigirti optimaliu signalo perdavimu ir oficialiai palaiko 3600 MHz atmintį. Neatrodo labai įspūdinga, tačiau VRM grandinė yra daugiau nei pakankamai pajėgi ir didesnio dažnio moduliams. Palengvinant dvikanalio režimo aktyvaciją MSI DIMM lizdų poroms suteikė skirtingą spalvą, o aktyvuotam XMP profiliui priskyrė atskirą LED’ą.

Aplink juos išdėstyti trys 4-pin lizdai ventiliatoriams: CPU_FAN1 su CPU_FAN2 ir SYS_FAN3. Kol kas negalime pasakyti, ar sisteminiams ventiliatoriams skirtos jungtys iš tiesų yra tikri 4-pin lizdai, galintys valdyti PWM ventiliatorius. Iškart po SYS_FAN3 randami trys EZ Debug LED indikatoriai. Jie paviršutiniškai leis nustatyti, kodėl sistema nestartuoja. Galimos priežastys dėl CPU, DRAM ar VGA. Tame pačiame krašte, kuris, manome, yra pati idealiausia vieta, MSI nusprendė išdėstyti abi USB 3.0 galvutes, vieną pakreipdama 90 kampu. Reikia pripažinti, kad tokios malonios smulkmenos „Asus Z170-Deluxe“ neturėjo.

Duomenis saugojančių įrenginių prijungimo galimybės prasideda nuo šešių standartinių SATA III 6 Gb/s lizdų, kurie visi valdomi Z170 mikroschemų rinkinio. MSI nepanoro dviejų SATA lizdų integruoti į SATA Express sąsają, tačiau tai tikrai nelaikome didele problema. Teorinę 32 Gb/s pralaidą siūlantis bei NVMe protokolą palaikantis Ultra M.2 lizdas pakeltas virš pirmojo PCI-Express 3.0 x16 lizdo ir tai yra puikus sprendimas ketinantiems naudoti kaistančius SSD kaupiklius, tokius kaip „Samsung 950 Pro“. Šis lizdas priima tiek SATA, tiek PCI-Express sąsajas naudojančius 42, 60 arba 80 mm ilgio kaupiklius. Vartotojo gide nurodyta, kad užėmus M.2 lizdą automatiškai atjungiami du SATA lizdai (SATA_5 ir SATA_6), tačiau tai turėtų galioti tik pasinaudojus SATA naudojančiu SSD. Kaupiklis su PCI-Express sąsaja turėtų palikti prieinamus visus šešis SATA III 6 Gb/s lizdus. Vartotojo gide pažymima, kad M.2 lizdas yra pilnai suderinamas su Turbo U.2 Host pridėtine plokšte, tačiau norintiems neatsilikti nuo galimos 2,5“ SSD kaupiklių ateities prijungimo mados ją teks įsigyti papildomai.

„MSI Z170A Tomahawk“ turi ir antrą M.2 lizdą. Jo pralaidumas mums nežinomas, bet faktas, kad tai ne tas pats įprastas M.2 lizdas. Jis skirtas 2×2 Wi-Fi 802.11 AC moduliui, už kurį vėl teks mokėti papildomai. Tiesa, MSI savo asortimente turi ir dar vieną „Tomahawk“ modelį (Z170A Tomahawk AC), kuris jau iškart siūlo bevielį tinklą.

Z170 mikroschemų rinkinio aušinimui MSI pasirinko ilgą, bet siaurą radiatorių. Po juo įsitaisė reikiamos jungtys priekinei korpuso panelei, vienas USB 2.0 lizdas bei TPM jungtis. Kairiajame kampe turime SYS_FAN2 lizdą ventiliatoriui. Tarp PCI-Express 3.0 x16 lizdų matomi du trumpikliai (angl. jumpers), kurie leidžia išvalyti CMOS atmintį ir sužadinti korpuso atidarymo jutiklį. BIOS nustatymų anuliavimas atrodo labai senamadiškai, tačiau iš anksto nereikėtų išsigasti – yra ir kitas būdas atlikti šį veiksmą…

Po Wi-Fi moduliui skirtu M.2 lizdu sumontuotas pirmasis PCI-Express 2.0 x1 ir tik po juo pagrindinis PCI-Express 3.0 x16 lizdas. Taip sukuriamas saugus atstumas galvojantiems CPU aušinti masyviu oriniu aušintuvu. „Tomahawk“ turi ir antrąjį mechaninį PCI-Express 3.0 x16 lizdą (juos skiria dar du PCI-Express 2.0 x1), tačiau jo pralaidumas apribotas iki 3.94 GB/s (x4 ekektrinis režimas). To nepakanka SLI technologijos keliamiems reikalavimams, todėl „Tomahawk“ gali pasiūlyti tik „CrossFire/quad CrossFire“ palaikymą. Tačiau MSI tvirtina, kad PCI-Express 3.0 x16 lizdai yra atsparesni sunkiasvorėms vaizdo plokštėms dėka padidinto litavimo taškų skaičiaus. Kiek tuose žodžiuose apie „VGA Armor“ yra tiesos neaišku – savo manymą, kad galime turėti tikrai tvirtesnius PCI-e lizdus pasiliksime ateities MSI plokštėms. Savo ruožtu pora PCI lizdų tikrai neleis išsiskirti su mylima garso plokšte.

Su ja nesiskirti yra gana svari priežastis. Garso posistemę reprezentuoja ne „Realtek ALC1150“, kurį matyti jau pripratom, bet vis dar 7.1 kanalus palaikantis ALC892 garso kodekas. MSI pasistengė garso zoną izoliuoti nuo bendros PCB ir panaudoti „Nippon Chemi-Con“ kondensatorius, tačiau nepaisant visų šių pastangų RMAA testuose pernelyg daug iš ALC892 nesitikime.

Vaizdo išvestimis I/O panelėje pasirinktos DVI-D su HDMI. „Tomahawk“ turi vieną PS/2 lizdą, porą USB 2.0 ir iš pažiūros net keturis USB 3.1. Tačiau nereikėtų apsigauti. „Apple“ iniciatyva USB 3.0 buvo pervadinti į USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s), kai tikrieji 10 Gb/s pralaidumą tiekiantys USB 3.1 lizdai dabar vadinami USB 3.1 Gen 2. Taigi, „ASMedia ASM1142“ valdiklio valdomi USB 3.1 Gen 2 lizdai šioje plokštėje išdėstyti virš HDMI. Esantys po RJ45 lizdu, kuris susietas su „Realtek RTL8111H“ tinklo posistemiu, yra USB 3.1 Gen 1 lizdai. Tarp jų stovi CLR_CMOS mygtukas, o dešiniausiai turime S/PDIF ir įprastas garso išvestis. Visi I/O panelėje išrikuoti lizdai turi apsaugą nuo trumpojo jungimo (ESD).

 

6 Komentarai

  1. SarzzeR parašė:

    Tikrai labai patraukliai atrodanti, kokybiška bei aukso kalnus nekainuojanti. Šaunu. 🙂

  2. BC00 parašė:

    Tai aukso ar ne aukso kalnus kainuojanti? 🙂

  3. lampaq parašė:

    Atrodo neblogas variantas , Tik klausimas jei lyginant su plokstem ~150eur(Gigabyte 3, MSI KRait, M3) tas 13eur-23 skirtumas virsaus apsimoka primoket . Ar cia grynai jau skonio reikalas ? 😀

  4. BC00 parašė:

    Tiek Krait, tiek M3 jau su ALC1150, bet tik Krait su SLI. Klausimas ar tokių navarotų reikia? Krait jau tikrai turi sustiprintus PCI-Express 3.0 x16 lizdus ir Intel tinklą, bet nelabai kas atskirs koks tas tinklas… Nežinau, bet kažkodėl MSI sugalvojo „kreivus“ SATA lizdus į Krait sustatyt… Išvaizdos prasme visi modeliai atrodo mažų mažiausiai neprastai 🙂

  5. eimukas1111 parašė:

    Ka manot apie Asus Z170 pro gaming? gal kas naudoja sia plokste ir turi kokiu atsiliepimu. but jega pamatyt jos apzvalga

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.