Pasyviai aušiname „Ryzen 9 7950X“ su „Deepcool AK620“ ir „Noctua NH-P1“ „Fractal Design Pop Mini Air RGB“ korpuse
Deepcool AK620 ir Noctua NH-P1 palyginimas (pasyvus aušinimas)
Pasyvus CPU aušinimas visiškai neturėtų prasmės jeigu pati sistema triukšmautų. Dėl šios priežasties prisukome „Pop Mini Air“ ventiliatorius iki virtualiai negirdimų 650 RPM, iš esmės tik tam, kad korpuse kažkiek būtų judinamas oras. Dėl tos pačios priežasties nutarėme nenaudoti aplikacijų (šiuo atvejų žaidimų), kurie apkrautų vaizdo plokštę ir padidintų triukšmingumą. „Ryzen 9 7950X“ bus apkraunamas „Gooseberry“ modeliavimo scena.
„ASUS ROG Strix B650-I Gaming WiFi“ savo BIOS’e turi 65 W, 105 W ir 170 W parinktis, kurios koreguoja PPT, ETC ir EDC vertes. Pirmojo bandymo metu pastebėjome, jog PPT reikšmei buvo leista pasiekti 97 W, todėl rankiniu būdu įrašėme 88 W vertę. Būtent tiek rekomenduoja AMD. Visgi tai nepadėjo. Procesorius vis tiek išlipo už 88 W ribos, nors vidutinė PPT reikšmė buvo tobulai tiksli, t.y. 88 W.
Deepcool AK620 vaizduojanti kreivė yra ilgesnė, nes šiuo aušintuvu aušinamas „Ryzen 9 7950X“ modeliuojant užtruko beveik minute ilgiau (16:04 vs 15:19). Tai paaiškinama žemesne CPU darbine temperatūra – kuo mažesnė temperatūra, tuo „Ryzen 9 7950X“ taktinis dažnis aukštesnis. Dažnių skirtumą sudaro ~70 MHz (3420 MHz vs 3490 MHz). 70 MHz neatrodo daug, bet žinant, kad 7950X turi 16 fizinių branduolių, tie 70 MHz prideda apčiuopiamos naudos.
Prieš modeliavimo startą abu pasyvūs aušintuvai rodo panašius rezultatus, tačiau vos prasidėjus modeliavimui „Noctua NH-P1“ ima demonstruoti savo pranašumą. Testui bėgant, tas tarpas tarp dviejų kreivių didėja, o tuo pačiu ir AK620 atsilikimas. Artėjant prie testo pabaigos AK620 aušinamo 7950X temperatūra perlipa 90 °C ir ima artėti prie 95 °C, kuomet CPU stengsis neperkaisti mažindamas savo dažnį. Nors pikinė temperatūra pačioje testo pabaigoje iš esmės susivienodina, tačiau paskaičiavus vidurkį NH-P1 sukaupia 10 °C persvarą. Įvertinus, jog kalbame apie pasyvų aušinimą, tai yra daug.
Montuodami ant NH-P1 radiatoriaus papildomą NF-A12x25 LS-PWM ventiliatorių toliau stengiamės išlaikyti sistemą virtualiai negirdimą. Pagal „Noctua“ specifikacijas NF-A12x25 LS-PWM dugnas yra 450 RPM, tačiau ventiliatorius mums dirbo ir prie 250 RPM. Visgi palikome 450 RPM, kadangi tokiais sūkiais NF-A12x25 LS-PWM yra negirdimas. Ant radiatoriaus viršaus atsidūręs ir šilumą pro viršų traukiantis (pull režimas) ventiliatorius leido sumažinti vidutinę temperatūrą ~2,5 °C. Pritvirtinus ventiliatorių iš apačios (push režimas) vidutinę temperatūrą pavyko sumažinti dar 2,5 laipsniais pagal Celsijų. Kaip ir buvo galima nuspėti, push režimas yra šiek tiek efektyvesnis.
Galvojančius, kad NH-P1 ir push režimu dirbantis NF-A12x25 LS-PWM leis pažaboti 105 W ECO režimą turime nuvilti. Jau po 5 minučių 7950X pasiekia 95 °C ir pradeda numetinėti dažnį bandant neviršyti minėtos temperatūros. Visgi modeliavimas buvo pabaigtas rekordiškai greitai, per 12:25.
Visų pirma, duokit kas nors BC00 medalį už 7950x paleidimą ant B660.
O antra, toks retorinis klausimas… jeigu oras kainuoja 100 eur, kodėl tas kabantis monstras geriau nei tas pats mažas 240mm AIO su ypatingai žemais apsisukimais?
Beje, neseniai sukau galvą dėl case kuris tilptų į 225mm pločio skylę, tuo pačiu būtų pakankamai ilgas šių dienų GPU „standartui“ 320mm su priekiniu AIO ir nesikandžiotų kaina. Po apžvalgų nagrinėjimo šis FD Pop buvo vienas iš favoritų dėl gero aušinimo ir pusė velnio garso izoliacijos kokybės santykio. Tik tas pseudo USB-C (šalia power, reset) – killeris Fractal Design reputacijos kontekste 🙂
Skaičių žaismas 650, 660… Fixed ;D
Su ypatingai žemais RPM garsiausia dalimi iškart pasidarys AIO pompa, kuri tikrai kels alergiją ieškojusiam tylos.
Jeigu AIO priekyje bus intake pozicijoje ir vaizdo plokštė ne low end, tai tikrai gerokai pakeps, kai dar ir ankšta. Man pirmo pasirinkimo AIO pozicijos lieka viršus arba šonas.
Noriu pasigirt, kad labai džiaugiuosi išsigydęs ausis.
Anksčiau buildindavau virtualiai negirdimas sistemas.
Tai tiek bėdų prisidarai, kad net baisu, tai gpu koks komponentas cypia, tai psu kažkas vibruoja/cypia. tai dar kas…
Dabar miegamajam visą parą veikia oro valytuvas, dėl žmonos elergijų. Pc netriukšmingas, bet nėra begarsis taip ramu… 🙂
Abydniausia jeigu pasidarai visiškai pasyvią sistemą su iGPU ir cypia motininė, kas šiais laikais irgi pasitaiko.
Dar abydniau, kai cypia fanless nesiojamo motke 😀
Susirinkau deze kuri praktiskai negirdima, bet turiu problema. Monitorius uzia 😀 Legion Y27gq-25 matyt vienintelis monitorius su susiktai garsiu aktyviu ausinimu.
OLED ar koks mandras su local dimming nenuostabu, kad turi faną, bet šitas Legion labai nustebino 😀
Aš pirkausi Lenovo all in one, tai po savaitės grąžinau, nes tikrai dainiso tas Fan garsas, jis tiesiog lyg be guolių būtų ir cypsavo ir plius pas Fan dizainas panašus automobilio vejo ventiliatorius.
Dabar turiu Dell monitorių, kuris cypia kai pasijungi teksto su daug (juodo) eilučių, kuo daugiau eilučių garsas didėja… Išaiškinau jog senas bajeris yra… Jei tarkim įmonę aptarnauka europinis support tai parsiunčia naują moniką ir seno nereikalauja, o man kaip paprastam vartotojui tik per garantinį. Garantinio servisas sakė viskas gerai…
Noctua išleido offset kit’ą AM5 lizdui, reikės išbandyti su sekančia apžvalga 🙂
https://noctua.at/en/noctua-releases-offset-mounting-for-improved-cooling-performance-on-amd-am5-processors