„ADATA Spectrix XPG D60G“ DDR4 modulių komplektas: taškai ant „Infinity Fabric“ ir RGB įtakos temperatūroms
Išvados
Iš ADATA kompanijos apžvalgai sulaukę D60G modulių į juos žiūrėjome kiek atsargiai. Tam buvo viena priežastis. RGB pašvietimas seniai rado kelią į DDR4 modulius, todėl palaikomas RGB čia nėra jokia naujiena. Naujiena ta, kad D60G moduliai neturi įprastų iš aliuminio pagamintų radiatorių. DRAM lustus iš esmės gaubia plastikas, kuriame sumontuoti diodai ir plona X formos aliuminio juostelė greičiau atlieka estetikos pagražinimo nei realią šilumos išsklaidymo funkciją. Neturėjome tokių minčių, kad D60G moduliai „nelaikys“ ir perkais, tačiau tikrai tikėjomės nustatyti temperatūrų skirtumą esant aktyviam RGB ir jį išjungus. Nuomonė buvo visiškai klaidinga. Net padidinus darbinę įtampą nuo 1,35 V iki 1,45 V ir paleidus DRAM modulius ypač stipriai apkraunantį HCI Memtest stabilumo testą D60G išsilaikė neįtikėtinai vėsūs. Tiek su įjungtu, tiek išjungtu RGB pašvietimu radiatorių išorėje buvo nustatyta identiška temperatūra. Negalima atmesti galimybės, kad ypač daug plastiko turintys radiatoriai prastai surenka šilumą, bet tada būtų sukeltas montažinės plokštės kaitimas. Kiek pavyko pasiekti PCB, nieko panašaus nustatyti nepavyko.
D60G leidžia padėti tašką ieškant papildomos iš 1900 MHz veikiančios Infinity Fabric magistralės. Priminsime, kad Infinity Fabric magistrale kalbasi atskiros „Ryzen 3000“ procesorių struktūros, kaip CCD šerdys ir CCX klasteriai. Tai yra platus komunikacijų tinklas, neaplenkiantis ir atskiroje I/O šerdyje esančio atminties valdiklio. Po spartinimo gauti tampresni (CL16-16-16-36) vėlinimo laikai už tuos (CL16-19-19-39), kuriuos turėjo „G.SKILL Trident Z Neo“ komplektas, dar kartą iš esmės nedavė jokios naudos eilėje programų ir „įspūdingiausi“ laimėjimu tapo +300 MB/s „Winrar“ aplikacijoje, nors vien iš suveržtų taimingų, tai pakankamai solidus laimėjimas. Keturiuose iš trijų mūsų nustatytų operatyviajai atminčiai jautriausių žaidimų spartinti D60G užlipo į viršūnę. To nepavyko padaryti „F1 2018“ trasoje – gana netikėtai į priekį praslydo ir antras „Trident Z“ (@3600CL16) komplektas, tačiau skirtumas tesudarė vos 0,3 fps. Nieko per daug reikšmingo iš tampresnių taimingų nepamatėme ir „Total War: Three Kingdoms“ strategijoje, tačiau reikšmingas postūmis įvyko GTA V ir „Far Cry 5“ žaidimuose. Pirmajame D60G prieš „Trident Z Neo“ įgijo beveik 3 fps pranašumą (115,3 fps prieš 112,7 fps), antrajame kiek daugiau nei 1,5 fps (104 fps prieš 102,3 fps). Tokie skirtumai nėra juntami, tačiau tarp @3000CL16 ir @3800CL16 šiuose dviejuose žaidimuose susidaro beveik 10 fps praraja! GTA V ir „Far Cry 5“ fanai neabejotinai turėtų paieškoti rezervų savo DDR4 atmintyje. Turėdami 1900 MHz dirbančią Infinity Fabric magistralę ir @3800CL16-16-16-36 konfigūracijos modulius iš esmės atskleidėme visą „Ryzen 7 3700X“ potencialą tiek, kiek jis yra priklausomas nuo DDR4 operatyvios atminties.
Nustebinę vienoje srityje D60G nustebino ir dar kartą. CL17-18-18-38 vėlinimas nėra būdingas „Samsung“ B-die lustams, tačiau būtent šiuos pagarsėjusius lustus radome šiuose moduliuose. Kodėl ADATA parinko būtent tokius vėlinimo ciklus? Realiausias variantas, jog ADATA buvo sukaupusi B-die atsargų ir jas ėmė naudoti D60G moduliuose, nors pradinis planas buvo ir tebėra naudoti kitus lustus, pavyzdžiui, dabar populiarius „Hynix“ CJR. Priminsime, kad „Samsung“ prieš kurį laiką paskelbė nutraukianti B-die gamybą. Turėdami šiuos lustus D60G moduliai dar kartą patvirtino B-die užsitarnautą vardą. @3800CL16-16-16-36 konfigūracijai su 1,45 V įtampa kiek pritrūko iki mirtino stabilumo, tačiau neabejojame, kad ilgiau pasėdėjus prie specifinių nustatymų BIOS’e pavyktų pasiekti tikslą. Nepaisant puikių spartinimo rezultatų D60G nėra spartinimo rekordininkas. Prieš porą metų apžvelgtam „G.SKILL Trident Z“ komplektui, kurie irgi turi B-die, visiškai stabiliam darbui pakanka 1,4 V įtampos.
Susipažinimas su D60G buvo labai įdomus. Visai neseniai šios ADATA šeimos moduliai pelnė prestižinį „Red Dot“ apdovanojimą. Norintiems sumenkinti dizainą prisidengiant perkaitimo galimybę galime atkirsti, kad su D60G absoliučiai viskas gerai, apart šlubuojančius ADATA programinės įrangos, kuri nesugebėjo aptikti D60G modulių ir neleido valdyti RGB, ką be problemų padarė AURA Sync. Tiesa, jos vis vien niekas nenaudos. RGB pašvietimo integracija yra išskirtinė ir negrasinanti aukštomis temperatūromis. D60G patiks tiems, kurie nori pasijaudinti dėl bonuso gauti nuvažiuojančius „Samsung“ B-die lustus. Šiuo metu 3600 MHz dirbantis 2x 8 GB rinkinys Lietuvoje kainuoja ~110 eurų. Komplektas kainos prasme atrodo tikrai konkurencingas, neturintis didelio premium’o už išskirtinį RGB ir patį dizainą.
Ką galiu pasakyti, RAM’ai kaip iš kosmoso atrodo.
Šitus nupirkau, nes „mano naujas kompas turi šviest“ buvo vienas pagrindinių mano moters reikalavimų, matau, neprašoviau 😀
Jeigu pakliuvo B-die tikrai neprašovei 😀 Iš tikrųjų įdomu kokie lustai pakliuvo. Galėtum patikrint?
Tikrinti su Taiphoon burner reikia?
Beje, pakuotė buvo bendra – dvi lazdelės vienoje dėžutėje.
Thaiphoon arba CPU-Z, bet CPU-Z rodo tik gamintoją.
DRAM Manufacturer: SpecTek
Čia 3600 MHz rinkinys?
Aha. 2×8 gb 3600 MHz
Kaip ir spėjau, bus pasibaigusios B-die atsargos ir dabar pagrinde bus naudojami matomai kiti lustai. Bet žmonai jugi nesvarbi tų lustų kilmė 😀
Nu man tas RGB hype’as tai ką žn 😀
Aš irgi buvau „prieš lemputes“, Bet klaviatūros apšvietimas visai naudingas
pasirodė, O 2700x RGB aušintuvas džiugina akį praeinant pro šalį (dėžė po stalu)
Klausimas būtų labiau kiek už tai prašo primokėti.
Na taip, klaviatūra pas mane tai pat RGB, nes tai praverčia, bet korpusą nesenai keičiau, tai vėl pasiemiau be skaidrių sienelių.