AGESA 1.0.0.3 mikrokodo evoliucija su „ASUS ROG Crosshair VIII Formula“ ir „Ryzen 7 3700X“

Žvilgsnis iš arčiau į „Formula“

„ROG Crosshair VIII Formula“ yra ATX formato (24,4 cm x 30,5 cm) pagrindinė plokštė. Dizainas yra panašus į akyse kur kas dažniau matomus „Hero“, tačiau „Formula“ išsiskiria stealth tipo dizainu – didžioji dalis juodos matinės montažinės plokštės yra paslėpta. Dešiniajame šone matome plastiko juostą, kurioje įkomponuoti  įjungimo/išjungimo bei perkrovimo mygtukai. Šis komponentas yra tik dalis viso gaubto, kuris dengia garso posistemės zoną, X570 mikroschemų rinkinį aušinantį ventiliatorių, I/O dangtelį ir VRM radiatorių. Tiesa, M.2 lizdus aušinantis radiatorius nėra sujungtas su gaubtu, nes visų pirma skiriasi medžiagos, iš kurių jie pagaminti. Ant gaubto išdėstyti bent trys blizgūs intarpai, kurie labai galimai turi RGB pašvietimą. Daugiausiai įtarimų dėl išdėstymo turbūt kelia baterijos vieta, kuri įrengta PCB apačioje ir yra dalinai pakišta po gaubtu. Visgi pabandžius įdėti ir išimti bateriją galime patvirtinti, kad tą galima atlikti nenuimant gaubto. „ROG Crosshair VIII Formula“ atrodo estetiškai patraukliai ir tuo pačiu neutraliai – akivaizdu, kad ASUS pagrindinė plokštė šiuo klausimu tiks į bet kurią sistemą.

Kita montažinės plokštės pusė beveik aklinai uždengta metaline plokštele, ant kurios išėsdinta ROG akis. Paskutinė ant „ASRock“ Z390 pagrindinės plokštės matyta tokia plokštelė atliko tik estetinę funkciją. Kokias funkcijas atlieka ši plokštelė atsakysime nagrinėdami VRM grandinės sandarą.

Pirmą kartą matome ProCool pavadintą 8-pin EPS12V maitinimo lizdą. Jis įvilktas į metalinį „apvalkalą“, kuris turėtų leisti efektyviau išskaidyti šilumą. Praktinė tokio sprendimo reikšmė lieka miglota. Greta esantis 4-pin EPS12V lizdas jau yra paprastos struktūros ir jis galėtų būti naudingas nebent ekstremaliu būdu (LN2) spartinant 16-os branduolių „Ryzen 9 3950X“. Palei PCB viršų išdėstyta visa eilė 4-pin lizdų: CPU_FAN, CPU_OPT, AIO_PUMP (visi po 1 A) ir H_AMP (3 A). Vartotojo patogumui ASUS galėtų skirtingomis spalvomis atskirti bent pagrindinį CPU_FAN lizdą nuo pagalbinio.

Keturi išvaizda niekuo neišsiskiriantys DIMM lizdai palaiko iki 128 GB un-buffered tipo DDR4 operatyvios atminties, 32 GB per vieną lizdą. Palaikomos atminties dažnis priklauso nuo naudojamo procesoriaus: iki 4800 MHz (O.C.) su 3-ios kartos „Ryzen“ ir iki 3600 MHz (O.C.) su 1/2-os kartos „Ryzen“. ASUS pažymi, kad ECC klaidų taisymą turintys moduliai galimi tik naudojant tam tikrus procesorius (supraskime PRO serijos). Takelių išdėstymas buvo dar kartą peroptimizuotas – turime OptiMem III sprendimą.

Kampe turime standartinę 4-pin RGB (12 V, 3 A) galvutę ir antros kartos 3-pin adresatinę RGB galvutinę, kuri dabar moka atpažinti prijungtų LED skaičių ir programinės įrangos pagalba automatiškai pritaikyti pašvietimą prie specifinių įrenginių. Šios galvutės yra pilnai suderinamos su AURA Sync. Vidinė USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) galvutė valdoma X570 mikroschemų rinkinio. Krašte integruoti indikaciniai Q LED diodai, nurodantys POST metu neaptiktą komponentą.

Formula turi aštuonis 90° kampu pakreiptus SATA III (6 Gb/s) portus, kurie visi valdomi X570 mikroschemų rinkinio. Palaikomi RAID 0, 1 ir 10 masyvai. Greta turime vieną iš dviejų (taip pat pakreiptą) USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) vidinę sąsają ir H_AMP (3 A) lizdą ventiliatoriams.

„Formula“ turi vieną PCIe 4.0 x1 ir tris mechaninius PCIe x16 lizdus, kurie gali veikti šiomis elektrinėmis konfigūracijomis: x16/x0/x0, x8/x8/x0 arba x8/x8/x4. Du aukščiau esantys lizdai yra sustiprinti. Pagrindinė plokštė palaiko dual SLI ir 3-way „CrossFireX“. PCIe x16 lizdų veikimo režimas (3.0 ar 4.0) priklauso nuo to, koks „Ryzen“ procesorius bus naudojamas.

Kartu su 3-ios kartos „Ryzen“ procesoriumi visi trys PCIe x16 lizdai veiks 4.0 režimu, tačiau suporavus „Formula“ su senesniu „Ryzen“ maksimalų pralaidumą duos tik trečiasis PCIe x16 lizdas, kai likę du persijungs iš 4.0 į 3.0 režimą. Dar didesni apribojimai įvyksta integravus APU – tuomet pagrindinis lizdas begali veikti 3.0 režimu ir x8 elektriniu pralaidumu.

Nuėmus plokštelę – radiatorių gauname priėjimą prie poros M.2 lizdų, kurie yra įrengti tarp 2-ojo ir 3-ojo PCIe x16 lizdų. Jiems skirtas specialus lovelis. Kairiau esantis M.2_1 lizdas yra susietas su „Ryzen“ PCIe tinklu, o dešinysis M.2_2 su X570 mikroschemų rinkiniu. Abu lizdai palaiko tiek PCIe, tiek SATA magistralės SSD kaupiklius. Pralaidumas atitinka PCIe 4.0 x4 standartą, tačiau prie „Ryzen“ prijungto M.2 lizdo pralaidumas nukris iki 3.0 x4 standarto, jeigu bus naudojamas senesnės nei 3-ios kartos CPU. Pralaidumu M.2 lizdai su niekuo nesidalina. Vienu metu galima naudoti du 2280 formato SSD.

Apatinėje PCB dalyje randame antrąją vidinę USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) galvutę, dvi USB 2.0 galvutes, CHA_FAN3 (1 A) lizdą, Node jungtį, taip pat po antrą 4-pin 5050 RGB ir 3-pin (antros kartos) adresatinius RGB lizdus bei 2-pin T_Sensor lizdą, į kurį jungiamas išorinis termo sensorius. Iš pagalbų yra ReTry mygtukas, kuris priverčia sistemą persikrauti, kai įprastas perkrovimo mygtukas nebereaguoja. Safe_Boot mygtukas leidžia patekti į BIOS, jeigu buvo panaudoti netinkami nustatymai be būtinybės anuliuoti visus BIOS nustatymus. LN2 trumpiklis panaikina nustatomų įtampų ribojimą, pavyzdžiui, operatyviajai atminčiai ar procesoriui, o Slow Mode slankiklis priverčia CPU dirbti taikant mažiausią įmanomą dažnio daugiklį išlaikant agresyviai spartinto CPU stabilumą. Po SATA lizdais yra specialūs baltai paženklinti lizdai, kurie skirti nustatyti įeinančios/išeinančios vandens temperatūrą ar išmatuoti vandens tėkmę.

Lyginant su „ROG Crosshair VII Hero“ SupremeFX garso posistemė nepasikeitė: „Realtek ALC1220“ kodekas, papildomas 24 bitų „ESS Sabre ES9023P“ DAC‘as, kuris atsakingas už kokybiškesnį garsą priekinėje korpuso panelėje, ir „Texas Instruments R4580I“ operacinis ausinių stiprintuvas, gebantis tinkamai pamaitinti 600 omų ausines. Kuo kokybiškesnio garso formavimą užbaigia aukštos klasės „Nichicon“ kondensatoriai ir nuo bendro PCB izoliuota garso zona.

Savaime supantama „Formula“ turi jau iškart pritvirtintą I/O panelės dangtelį. Vienas iš septynių USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) lizdų skirtas iš USB atmintinuko atnaujinti pagrindinės plokštės BIOS’ą su jam priskirtu Flashback mygtuku. Integruotas CLR_CMOS mygtukas anuliuoja BIOS nustatymus. Nugaroje papildomai yra keturi USB 3.2 Gen 1 lizdai (mėlyna spalva) bei vienas C tipo USB 3.2 Gen 2 lizdas. Spartesnio 5 Gbe tinklo, kuris yra valdomas AQUANTIA modulio, RJ-45 lizdas pažymėtas juoda spalva. Gigabitinį tinklą valdo „Intel i211-AT“ modulis. Dviejų juostų 802.11ax (WiFi 6) valdomas „Intel Wi-Fi 6 AX200“ modulio. Palaikoma Bluetooth 5.0 versija ir MU-MIMO. Maksimali teorinė sparta 2400 Mbps. Garsui išvesti skirti penki paauksuoti audio lizdai bei skaitmeninis S/PDIF. Kaip minėjome, „Formula“ neturi jokios vaizdo išvesties.

13 Komentarai

  1. jagiux parašė:

    Aš asmeniškai išjungiau PBO ir amd overclock nes jie kad palaikytu kuo aukštesni boost dažni užmeta nežmoniška įtampa rankiniu budu ant savo ryzen 3600 pavyko pasiekti 4200mhz visiems branduoliams naudojant mažesne itampa kai tuo tarpu PBO vos pasiekia 4.1ghz visiems su aukštesne įtampa

  2. jagiux parašė:

    Galiu ir 4300 padaryti bet tada 1.420 itampos reikia kas man daugokai atrodo kasdieniam naudojimui iš viso pasidariau 4.1ghz ant 1248

  3. jagiux parašė:

    Kas man nepatinka kad nera arba neradau galimybės normaliai pasidaryti kad tarkim 2 branduoliai 4.3 ar daugiau o like tarkim po 4ghz dirba

  4. Mindaugas Klumbis parašė:

    Keistoka, kad nemažai geriausių rezultatų su pirmuoju BIOS, bet kai kur ir naujausias BIOS geriau. Tikra košė.

  5. BC00 parašė:

    Pradėjau bandyti ASRock X570 motininę. Ir ką, su first realize BIOS’ais irgi pompuoja per daug W, atrodo, kad tikrai paleidimo metu buvo pažeidinėjimas TDP limitas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.