AGESA 1.0.0.3 mikrokodo evoliucija su „ASUS ROG Crosshair VIII Formula“ ir „Ryzen 7 3700X“

VRM grandinė, neturinti ką veikti ir nepajungus H2O aušinimo

Monolitinis „EKWB CrossChill EK III“ blokas buvo sukurtas specialiai ASUS užsakymu. Tai evoliucija kito „CrossChill EK II“ monobloko, kuris buvo montuojamas ant „ROG Maximus IX Formula“, naudojusios „Intel“ Z270 mikroschemų rinkinį. „CrossChill EK III“ galima aptikti ir ant „ROG Maximus XI Formula“ pagrindinės plokštės, kuri grįsta Z390 rinkiniu. Pagal pateiktą informaciją, panaudojus vandenį galima tikėtis iki 29 °C mažesnės MOSFET tranzistorių temperatūros nei aušinant monobloką tiesiog korpuse esančiu oru. Tam „CrossChill“ ir vadinamas hibridiniu, jog jo nėra būtina pripildyti skysčiu.

„Crosschill III“ naudoja standartinius G1/4 užraktus, todėl įjungti į jau turimą vandens aušinimo sistemą šį monobloką nebus jokių keblumų. Nuėmę monobloką ant termo juostelės matome aiškų įspaudą. Kontaktas puikus ne tik su galios blokais, bet ir su induktoriais. „CrossChill III“ kartu aušina ir 5 Gbe pralaidumo „Aquantia AQC-111C“ tinklo modulį. Pasvėrus monobloką elektroninės svarstyklės parodė netoli 450 gramų.

Nugarinė PCB plokštelė sumontuota ne vien dėl gražesnio estetinio vaizdo. Plokštelė sutvirtina montažinę plokštę bei perima dalį VRM’o šilumos, kadangi ASUS tarp PCB ir plokštelės integravo šilumą perduodančią juostelę. Priklausomai nuo sąlygų nugarinė plokštė gali sumažinti VRM grandinės temperatūrą iki 10 °C.

„Formula“ pagrindinė plokštėje yra integruota Twin 8 vadinama VRM grandinė – panaudotos masyvios fazės, turinčios dvigubus galios komponentus. Ši mada į ASUS pagrindines plokštes atėjo su Z390 serija. Lyginant su tradicine 8 fazių VRM grandine, kurioje panaudoti dubliuotojai, tokia grandinė išėjime turės intensyvesnius bangavimus, taip pat didesnį stresą gaus įėjimo filtravimo mazgas dėl didesnių susidarančių spyglių įsijungiant galios blokams. Šiek tiek nukenčia ir bendras grandinės efektyvumas, tačiau nesant dubliuotojų PWM valdiklis greičiau reaguoja į CPU energetinius poreikius, todėl gaunamas daug geresnis trumpalaiko atsako rodiklis, PWM valdiklis tiesiog greičiau stabilizuoja reikiamą įtampą.

ASUS ištikima sau ir eilinį kartą savo aukštos klasės motininėje plokštėje naudoja „Intersil IR35201“ PWM valdiklį, kuris yra pervadintas į ASP1405I. Valdiklis geba palaikyti 8 kanalus. Kadangi niekur neradome PWM fazių dubliuotojų, o induktorių bei galios blokų yra dvigubai daugiau, nesunku suprasti, kad vienai fazei tenkantis galios komponentų skaičius yra padvigubintas. Taigi vienai fazei tenka du galios blokai ir du induktoriai. IR35201 veikia 7+1 fazių režimu: septynios fazės tenka vCore, ir viena SOC mazgui, kuris atsakingas už integruotą grafiką bei atminties valdiklį. To pilnai pakanka šių dienų hibridiniams APU procesoriams, be to, „Formula“ netgi neturi nė vieno vaizdo išėjimo, todėl SOC paskirtis lieka vien atminties valdikliui. Galios blokais pasirinkti to pačio gamintojo IR3555M tranzistoriai. SOC mazge panaudoti tie patys IR3555M blokai. Tai laiko patikrinti, labai gerą reputaciją užsitikrinę „Intersil“ tranzistoriai, kurių kiekvieno maksismalus stipris siekia 60 A. Grandinės efektyvumas maksimaliai paspartinus 8-ių branduolių „Ryzen 7 3700X“, kuris reikalaus ~100 A srovės, sieks ~12 W. Prie tokių sąlygų grandinė nėra pati efektyviausia, kadangi tiesiog turi per didelį fazių skaičių. Pikinis efektyvumas dar nebūtų pasiektas su 200 A reikalaujančiu „Ryzen 9 3950X“, kai šilumos nuostolis siektų ~20 W. Ši grandinė didžiausią efektyvumą turėtų prie ~240 A. „Nichicon“ 10K reitingo kondensatoriai atlieka bangavimų slopinimo ir buferinę funkcijas.

 

Pasistengėme apsunkinti sąlygas prieš matuodami VRM grandinės temperatūrą, nes aplinkos temperatūra nebėra vasariška (20 °C). Ką padarėme, tai aktyvavome PBO+AutoOC (200 MHz), maksimaliai sumažinome visų sisteminių korpuso ventiliatorių sūkius ir paleidome „Gooseberry“ modeliavimo sceną. Vėliau sekė „Pirme95“. Nors pastarojo strestesto metu 3700X ima ~10 A srovės daugiau, tačiau „Formula“ VRM grandinė į išaugusį CPU apetitą nereaguoja. Po 30 minučių trukusios modeliavimo scenos VRM’as viso labo pasiekė 36 °C, o iškart sekusi 15 min trukmės „Prime95“ sesija sugebėjo pakelti temperatūrą varganu 1 °C, iki 37 °C. Būtų galima pagalvoti apie netinkamai veikiantį termo sensorių, tačiau jutimiškai įsitikinome, kad „Crosschill III“ blokas yra vos šiltas. Plačiau apie šio VRM’o pajėgumus išvadose.

13 Komentarai

  1. jagiux parašė:

    Aš asmeniškai išjungiau PBO ir amd overclock nes jie kad palaikytu kuo aukštesni boost dažni užmeta nežmoniška įtampa rankiniu budu ant savo ryzen 3600 pavyko pasiekti 4200mhz visiems branduoliams naudojant mažesne itampa kai tuo tarpu PBO vos pasiekia 4.1ghz visiems su aukštesne įtampa

  2. jagiux parašė:

    Galiu ir 4300 padaryti bet tada 1.420 itampos reikia kas man daugokai atrodo kasdieniam naudojimui iš viso pasidariau 4.1ghz ant 1248

  3. jagiux parašė:

    Kas man nepatinka kad nera arba neradau galimybės normaliai pasidaryti kad tarkim 2 branduoliai 4.3 ar daugiau o like tarkim po 4ghz dirba

  4. Mindaugas Klumbis parašė:

    Keistoka, kad nemažai geriausių rezultatų su pirmuoju BIOS, bet kai kur ir naujausias BIOS geriau. Tikra košė.

  5. BC00 parašė:

    Pradėjau bandyti ASRock X570 motininę. Ir ką, su first realize BIOS’ais irgi pompuoja per daug W, atrodo, kad tikrai paleidimo metu buvo pažeidinėjimas TDP limitas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.