4 in 1: i7-12700KF, „ASUS ROG Maximus Z690 Hero“, „Kingston Fury Beast“ DDR5 ir „Noctua NH-D15S chromax“

Išvados

Žiūrint į apžvelgtus HW komponentus kaip į bendrą sistemą – įspūdžiai itin pozityvūs. Pirma, sistema greita. Hibridinio dizaino (8 Performance + 4 Efficient branduoliai) i7-12700KF, kuris turi 20 gijų, iš esmės visuose testuose pranoko HEDT kategorijai priskiriamą i9-10940X (14C/28T). Praeitos kartos „Ryzen 9 3900X“ (12C/24T) buvo arčiau „Alder Lake“ procesoriaus, tačiau ir su šis varžovas buvo pranoktas. Visgi reikia pripažinti, kad i7-12700KF ir 3900X mūsų testuose buvo labai arti vienas kito. „Ryzen 7 5800X“ (8C/16T) skaičiuojamosios galios turi kur kas mažiau ir nekelia i7-12700KF jokio pavojaus. Įvertinus, jog i7-12700F kainuoja tiek, kiek 5800X, ir duoda 96-98 % i7-12700KF galios, procesoriaus (ypač kaip atskiro vieneto) pasirinkimas nekelia didelių dvejonių. Bet grįžtant prie i7-12700KF, šio procesoriaus pozicijos yra mažiau tvirtos, kadangi pagal kainą tenka varžytis su 5900X modeliu. Abiejų procesorių kaina labai artima. Sprendimą greičiausiai padiktuos likusių komponentų kaina, energijos sąnaudos ar tiesiog prijautimas kažkuriai kompanijai, tačiau akivaizdu, jog „Intel“ sugrįžo į žaidimą. Svarbiausia, jog hibridinio dizaino „Alder Lake“ nebūtų nusipirktas su mintimi neatsinaujinti į „Windows 11“. „Windows 10“ efektyviai nepalaiko technologijos „Thread Director“, kuri optimaliai paskirsto darbą reikalingiems branduoliams. Net ir su „Windows 10“ i7-12700KF daugeliu atvejų yra konkurencingas, tačiau gali išlįsti specifinių programų, kuriose sparta bus ypač žema. Mūsų atveju tai buvo „POV-Ray“ aplikacija, nemažus spartos nuostolius dėl neoptimalaus planavimo fiksavome ir naudodami „Handbrake“. „Windows 10“ mylėtojai iškilusią spartos trūkumą gali bandyti spręsti trečių šalių įrankiais, pavyzdžiui, „Process Lasso“.

Antra, sistema turi potencialo būti dar spartesne. Šiuo klausimu maloniai nustebino „Kingston“ ir jos „Fury Beast“ DDR5 moduliai. Šis 2x 16 GB DDR-5600CL40 rinkinys su padidinta, bet saugia 1,35 V įtampa, gebėjo dirbti kaip DDR-5400CL30 arba DDR-6000CL40. Priedo, moduliai yra žemi (35 mm), turi termo juostelę ant PMIC IC ir yra gavę konkurencingą kainą. Panašu, kad šiuo metu tai pigiausias 2x 16 GB DDR-5600CL40 rinkinys, į kurį privalu atkreipti dėmesį. Nebent RGB nebuvimas yra didelis trūkumas.

„Kingston Fury Beast“

„Noctua NH-D15S chromax“ pasirūpino, jog ne tik nebūtų sugadinta komplekto išvaizda, bet ir būtų išlaikoma tyla bei atitinkamas aušinimas. Tiesa, čia yra niuansas. Testavimas patvirtino, kad mažų mažiausiai NH-D15(S) aušintuvų šeimai yra būtinas specialus LGA1700 montavimo rinkinys. Su juo gavome beveik -10 °C žemesnes temperatūras lyginant su LGA115x/1200 tvirtinimu. Akivaizdu, kad be LGA1700 tvirtinimų NH-D15S nebūtų atlaikęs i7-12700KF spartinimo metu padidėjusio išskiriamo šilumos kiekio. Arba būtume gavę kritines 100 °C temperatūras, arba ASUS AI OC spartinimo įrankis būtų parinkęs konservatyvesnį OC.

AI OC nėra toks protingas ir nevykdo strestestų, todėl vargiai atpažins, koks lizdo tvirtinimas uždėtas. Kaip bebūtų, AI OC gerai nuspėjo „Noctua NH-D15S chromax“ galimybes ir parinko saikingą, mažai perteklinę (1,252 V), vCore įtampą stabiliam 5 GHz all core dažniui. Iki perkaitimo turėjome pakankamai saugius 10 °C. Likome maloniai nustebinti šiuo pakankamai primytivaus spartinimo įrankio rezultatais. Šiame Zxx serijos pagrindinių plokščių raunde ASUS daug dėmesio skyrė detalėms. Pirmą kartą buvo pasiūlytas bevaržtis NVMe kaupiklių tvirtinimas (Q-Latch) ir Q-Realise mezhanizmas, leidžiantis paspaudimu atlenkti pirmojo PCIEX16 lizdo fiksatorių. Abu „išradimai“ atlieka savo funkciją nepriekaištingai ir ypač palengvina gyvenimą daug testuojantiems. Funkcionalumą padidina on-board mygtukai, vidinė 20 Gbps Type-C galvutė bei pora identiško pralaidumo Thunderbolt 4 USB Type-C sąsajų I/O panelėje. Šįkart ASUS nebeskirsto „Hero“ modelio į turintį Wi-Fi ir jo neturintį. Pirkėjas iškart gauna Wi-Fi 6E. Manome, kad ASUS priėmė teisingą sprendimą iškelti M.2 Gen 5 lizdą ant pridėtinės plokštės, kuri turi masyvų radiatorių. Naujos kartos NVMe kaupikliai bus dar karštesni už ir taip karštus Gen 4 kaupiklius. Minusas tik toks, jog po vaizdo spartintuvu atsidūrusi Hyper M.2 pridėtinė plokštė gali kiek blokuoti oro srautą.

ASUS stovyklos atžvilgiu neįprasta, bet labiausiai įstrigęs trūkumas yra susijęs su UEFI BIOS bei RGB. Bendros vCore įtampos nustatymo visiems P branduoliams nebuvimas yra sunkiai suprantamas dalykas. Be to, Extreme Tweaker sekcija, panašu, tapo painesnė, tačiau tai gali būti susiję su naujais nustatymais „Alder Lake“ procesoriams. Dar keisčiau atrodo vos viena RGB zona, pastoviai transliuojanti ROG ir „Hero“ užrašus, be personalizacijos galimybės net su „AURA Creator“. Kai kam tai gali būti didelis trūkumas, kitas iš tokio „trūkumo“ tik pasijuoks. Tačiau šiame rinkinyje, kuriame RAM ir aušintuvas be RGB, tai tikrai nesišviečia kaip trūkumas. Įskaitant spartinimą su AI OC niekada neprireikė anuliuoti BIOS nustatymų, galbūt tik kiek užkliuvo ilgesnis DDR5 modulių treniravimas. Galimai daugiau laiko reikia ir kitoms ASUS motininėms plokštėms arba net visai Z690 šeimai. Stokodami patirties su kitomis premium motininėmis plokštėmis negalime teigti, kad už 600 eurų „Hero“ yra pats geriausias pasirinkimas, tačiau šis ASUS produktas nuvilti neturėtų .

„ASUS ROG Maximus Z690 Hero“

14 Komentarai

  1. Mindaugas Klumbis parašė:

    Visko neskaičiau, nes per daug, bet testai su skirtingais aušintuvo tvirtinimais tikrai įdomūs. Reiškia LGA1700 lizdui geriau naudoti LGA1700 tvirtinimus, kas galėjo pagalvot 😀

  2. BC00 parašė:

    Noctua atveju veikia. Arba bent jau NH-D15(S) atveju. Mačiau JAY-Z darė modą lyg su FD AIO. Gavo tas pačias temp. Tai arba blogai užmodino, arba ne visi cooler’iai turi naudą iš šito dalyko 🙂

  3. svabas2 parašė:

    man taip ir neaišku ar limitas yra Voltai ar temperatūros

  4. svabas2 parašė:

    beje DDR5 pas mane be XMP bet ASUS leidžia kažkokį AEMP, kuris irgi overcklokina paparastą DDR5

  5. aiwaris parašė:

    ram reikia spartinti rankiniu budu o ne naudoti visokius hujAMP ir pan 😀

  6. BC00 parašė:

    Jeigu būtų 1,45 V, tai tikrai 12700K siektų 100 C su bet kokiu aušinimu. Čia gal 1,45 V matai prie single core. Reiktų pažiūrėt kiek man AI davė V single core, bet 1,252 V all core čia labai normalu.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.