AGESA 1.0.0.3 mikrokodo evoliucija su „ASUS ROG Crosshair VIII Formula“ ir „Ryzen 7 3700X“

Mažytis PCH ventiliatorius, ar jis labai erzina?

Dar prieš išleidimą, kai buvo sužinota, kad X570 mikroschemų rinkinys reikalaus aktyvaus aušinimo, kilo lengvas sąmyšis dėl galimo mažųjų ventiliatorių triukšmavimo. Oficialiai X570 mikroschemų rinkinio TDP reitingas siekia 11 W, beveik du su puse karto daugiau už X470 rinkinio (4,8 W). Apžvelgdami kiekvieną X570 pagrindinę plokštę pasistengsime daugiau dėmesio skirti būtent šitiems mažyčiams ventiliatoriams. „Formula“ modelyje 40 mm skersmens ventiliatorius integruotas po vaizdo plokštės projekcija ir kvėpuoja pro pailgas angas.

Nuardę viršutinį montažinės plokštės dekoracinį gaubtą galime geriau apžiūrėti X570 aušinimo sistemą. Ją sudaro ne vien ventiliatorius, bet ir atskiras dantelius turintis radiatorius, kuris nutįsta į zoną tarp dviejų PCIe 4.0 x16 lizdų. ASUS pasirinko „Delta Electronics“ pagamintą ventiliatorių (5 V, 0,44 A), kuris neabejotinai naudoja slydimo (angl. sleeve) tipo guolius.

Kartu su 0803 BIOS versija ASUS optimizavo X570 mikroschemų rinkinį aušinančio ventiliatoriaus sūkių profilį bei pridėjo galimybę jam išsijungti idle režime arba esant pakankamai žemoms temperatūroms. AMD mikroschemų rinkinys perlipa 50 °C labai greitai, pakanka vos kelių minučių po sistemos įjungimo. Ventiliatorius startuoja pasiekus 57 °C. Pradinis sūkių intensyvumas ~1200 RPM, kuris sparčiai didėja: 59 °C – ~2100 RPM, 61 °C – ~2500 RPM. Ramybės sąlygomis PCH temperatūra panašiai ties čia ir nusistovi. Mikroschemų rinkinys nuolatos reikalauja aktyvaus aušinimo. Nepastebėjome, kad ventiliatorius bent kartą būtų grįžęs prie pasyvaus režimo, tačiau ~2500 RPM dirbantis ventiliatorius nekelia jokio diskomforto ir yra virtualiai negirdimas.

Kol kas ASUS nesuteikia galimybės pačiam vartotojui reguliuoti PCH ventiliatoriaus sūkių kreivės. Tokios galimybės neaptikome nei UEFI BIOS aplinkoje, nei „Fan Xpert 4“ įrankyje. Jeigu „FAN Xpert 4“ parodė teisingai, tai ventiliatorius geba pasiekti 7400 RPM. Dėl ramybėje pasiekiamų sūkių situacija aiški, tačiau norisi patikrinti, kokius sūkius PCH ventiliatorius pasiekia apkrovos metu.

Kadangi mažytis ventiliatorius stovi tiesiai už vaizdo plokštės, jos kaitimas natūraliai turi priversti labiau kaisti ir X570 mikroschemų rinkinį. Žaidimo sesijos imitacijai pasirinkome „Unigine Heaven“ 30 min trukmės kilpą. Mikroschemų rinkinys prižiūri NVMe tipo PCIe 3.0 x4 SSD kaupiklį ir dar du SSD kaupiklius, turinčius SATA magistralę. Maksimali užfiksuota PCH temperatūra beveik 80 °C, o tai privertė ventiliatorių įsisukti iki 3700 RPM. Nutraukus apkrovą PCH temperatūra palaipsniui sumažėjo iki 67 °C (~3000 RPM).

13 Komentarai

  1. jagiux parašė:

    Aš asmeniškai išjungiau PBO ir amd overclock nes jie kad palaikytu kuo aukštesni boost dažni užmeta nežmoniška įtampa rankiniu budu ant savo ryzen 3600 pavyko pasiekti 4200mhz visiems branduoliams naudojant mažesne itampa kai tuo tarpu PBO vos pasiekia 4.1ghz visiems su aukštesne įtampa

  2. jagiux parašė:

    Galiu ir 4300 padaryti bet tada 1.420 itampos reikia kas man daugokai atrodo kasdieniam naudojimui iš viso pasidariau 4.1ghz ant 1248

  3. jagiux parašė:

    Kas man nepatinka kad nera arba neradau galimybės normaliai pasidaryti kad tarkim 2 branduoliai 4.3 ar daugiau o like tarkim po 4ghz dirba

  4. Mindaugas Klumbis parašė:

    Keistoka, kad nemažai geriausių rezultatų su pirmuoju BIOS, bet kai kur ir naujausias BIOS geriau. Tikra košė.

  5. BC00 parašė:

    Pradėjau bandyti ASRock X570 motininę. Ir ką, su first realize BIOS’ais irgi pompuoja per daug W, atrodo, kad tikrai paleidimo metu buvo pažeidinėjimas TDP limitas.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.