„Powered by Asus“ stacionarus kompiuteris
Aušinimas, triukšmas, elektros sąnaudos
Aušinimas, triukšmas, elektros sąnaudos
Aušinimas
Vos pamačius gamyklinį „Intel“ aušintuvą visos viltys apie tylų kompiuterį dingsta. Taip pagalvojau ir aš, bet naudojantis kompiuteriu teko kiek sušvelninti savo nuomonę. Nieko nekonfigūruojant ramybės būsenoje procesoriaus aušintuvo ventiliatorius sukosi apie 1000 sūkių per minutę, kas iš tiesų nebuvo taip blogai ir ausies nerėžė. Abu korpuso ventiliatoriai sukosi panašiu greičiu.
Entuziastas nebūtų entuziastu jei tiesiu taikymu nepultų į aušinimo nustatymus. Taip padariau ir aš. „Asus AI Suite 3.0“ įrankis turi mažą valdymo skydelį, kuriame galime pasirinkti iš anksto sukonfigūruotų aušintuvų profilių: Silent (liet. tylus), Standart (liet. standartinis), Turbo ir Full Speed (liet. pilnas greitis).
Paminkius šiuos greitus nustatymus skirtumą pastebėjau kai pasirenkamas maksimalaus pajėgumo profilis, tada aušintuvai sukasi visu greičiu ir stipriai kriokia. Įėjus į išplėstinį meniu pamačiau, kad net renkantis skirtingus profilius ventiliatoriai nelabai reaguoja ir ramybės režime dirba apie 1000 apsisukimų per minutę. Einu į „Fan Xpert 3“ skiltį, kur manęs programinė įranga prieš norint konfigūruoti aušinimo nustatymus paprašo, kad leisčiau nuskaityti prijungtų ventiliatorių technines galimybes. Tai trunka apie porą minučių, o tada atgaiva ausims. Procesoriaus aušintuvas su „Standart“ profiliu sukasi ~700 RPM, korpuso aušintuvai mažiau nei 500 RPM.
Kompiuteris tampa tylus, dabar jau viską kiek permuša kieto disko garsas. Gerai, kad nesant skaitymo/rašymo užklausų iš kietojo disko operacinė sistema jį užmigdo. Verta paminėti, kad programai nuskaičius ventiliatorių technines galimybes visiškai nejaučiau jokio poreikio savaip konfigūruoti ventiliatorių darbo. Reikėtų paaiškinti kodėl gan aukšta vaizdo plokštės temperatūra ramybės būsenoje. Tai yra todėl, nes ji ventiliatorius įsijungia tik esant apkrovai ir tik nuo 65 laipsnių.
Ramybės režime viskas gražu, kompiuteris tylus. Bet kas nutinka, kai sistema gauna darbo? Pirmiausia akys vėl krypsta į gamyklinį „Intel“ aušintuvą. Ar jis netaps nepakeliamo triukšmo šaltiniu? Įsijungiu GTA V ir pažaidžiu gerą pusvalandį. Žaidimo metu kompiuteris buvo girdimesnis, bet viskas dar normos ribose. Nužeminu žaidimą, kad galėčiau pamatyti, kokios buvo komponentų temperatūros. Procesorius įkaito iki 76 laipsnių, – daugoka, pagalvojau. Bet prisiminus, kad „Skylake“ saugi temperatūra yra laikoma iki 85 laipsnių, šis rezultatas nebaisus. Tačiau smagiausia, kad šis rezultatas pasiektas procesoriaus ventiliatoriui sukantis vos daugiau nei 1300 apsisukimų per minutę, korpuso aušintuvai tuo metu veikė ~1100 RPM. „Asus GeForce GTX 970 Strix“ vaizdo plokštei sekėsi dar geriau, jos temperatūra nepakilo aukščiau 67 laipsnių pagal Celsijų, o ventiliatoriai vos perkopė 1100 RPM ribą.
Triukšmas
Kaip jau minėjau aukščiau, mane, didelį kompiuterio tylos fanatiką, visai tenkino kompiuterio skleidžiamas triukšmas ramybės būsenoje, arba tiksliau jo nebuvimas. Žaidžiant jis kiek didesnis, ir tai natūralu. Bet jis vis tiek liko priimtinose ribose ir stipriai neerzino.
Pažiūrėkime ką rodo triukšmo matuoklis.
Mūsų turimas matuoklis tylos metu rodo 39.4 dBA, tad tai bus mūsų atskaitos taškas. Kaip matome, kompiuteris ramybės režime yra tylus, veikiant kietam diskui matuoklis parodė 42.1 dBA, atjungus šį kaupiklį kompiuteris tapo negirdimas iš metro atstumo, o arti pridėtas matuoklis rodė 39.9 dBA. Žaidžiant situacija, žinoma, kiek pasikeitė. Ventiliatorių apsukos pakilo sekančiai: CPU – ~1300 RPM, korpuso ventiliatoriai – ~1100 RPM, vaizdo plokštė -~1100 RPM. Tada kompiuteris jau buvo girdimas, bet dar tikrai neūžė, matuoklis rodė 46.3 dBA.
Elektros sąnaudos visada svarbu, nes kuo jos didesnės, tuo daugiau išskiriama šilumos.
Iš gautų duomenų matome, kad „Powered by Asus“ kompiuteris neišsiskiria iš kitų tokios klasės įrenginių. Ramybės režime jam reikia tik 44 W, o įsijungus „Youtube“ 1080p raiškos video energijos sąnaudos pakyla tik nežymiai, iki 50 W. Pilnai apkrovus procesorių iš tinklo siurbiami 124 W. Natūralu, kad didžiausias elektros sąnaudas užfiksavau žaidime, kai intensyviai dirba tiek vaizdo plokštė, tiek ir procesorius. Tada iš tinklo buvo siurbiami 248 W.
Galiu pasakyti is savo patirties…service support neprilygsta HP…
Gauni kompa, tai ir lieka tavo problema, o ne gamintojo. Apie Lietuvos servisus, kurie atstovauja ASUS tai irgi..patylesiu
Taip, Servisa ICT (serviso provideris) yra blogiau nei gestapas – man reikejo pakeisti garantinio pc wifi korta, jie pakeite koloneles ir perrase win 8 😀 zodziu… Taciau sita „kontora“ yra ir Apple, Dell, BenQ, MSI, Lenovo, LG ir kitu dideliu kompaniju autorizuotas servisas…taip, kad nenuvertinciau Asus vien del serviso providerio.